Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

09.02.2021 20:26:32 | Autor: Vojtěch Robovský | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Liberecký kraj,Pojizeří

Robotizované stanice nově pomáhají dopravním policistům v kraji

Jako první v republice se dopravní policisté v Libereckém kraji mohou pyšnit novými přístroji, které až o polovinu zkrátí dobu vyměřování vážných dopravních nehod. Do služby byly zařazeny na konci listopadu 2020. V pondělí 8. února je policisté představili veřejnosti při zaměřování fiktivní dopravní nehody.

Za Krajské ředitelství policie Libereckého kraje se představení nových přístrojů veřenosti zúčastnil náměstek ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA a kpt. Bc. Tomáš Hnilička z Odboru služby dopravní policie.

Geodetické přístroje, tzv. „robotizované totální stanice" Geomax Zoom, získalo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje z rozpočtu v oblasti podpory, Krizového fondu, Libereckého kraje.

Vysoce efektivní přístroje, které naleznou uplatnění zejména při společných zásazích složek Integrovaného záchranného systému, například u vážných dopravních nehod, leteckých nehod a dalších mimořádných událostech s velkým počtem zraněných osob či obětí, využívají nyní policisté Dopravních inspektorátu Liberec a Semily.

 Moderní pomocníci jsou určeni pro dokumentaci místa činu a jeho přesného zaměření. Nesporné kvality spočívají zejména v rychlosti a přesnosti zaměřování, bez ohledu na velikost ohledávaného prostoru a počtu stop. Výhodou práce s přístroji je také to, že v nezměněné kvalitě umožňují policistům práci i za snížených světelných podmínek či v nepříznivém počasí.

Oproti původním totálním stanicím, které policisté v kraji aktivně využívali, viz. tento článek, nové robotizované totální stanice může obsluhovat již jen policista. Výhodou tedy je až o polovinu kratší doba měření. Přístroj vyměřuje a zaznamenává důležité stopy až do vzdálenosti 800 metrů, kromě toho může až do vzdálenosti 100 metrů sledovat všesměrový 360 stupňový hranol, pohybující se rychlostí až 90 km/h. Proškolení policisté ovládají přístroj dálkově pomocí tabletu.

„Z polohy vysílače laserového paprsku získáváme horizontální a vertikální úhly zaměřeného bodu, tato získaná informace je vyjádřena v metrech na osách x, y, z a získáme tak přesnou vzdálenost zaměřeného bodu. Na základě toho jsou vypracovávány unikátní modely vyměřovaného místa činu," sdělil vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, kpt. Bc. Tomáš Hnilička.

„Souběžně jsme prováděli měření původní totální stanicí a novou robotizovanou totální stanicí na místě fiktivní dopravní nehody, kdy jsme zaměřovali dvě vozidla, místo jejich střetu a další přesně dané druhy stop. Celkově jsme provedli měření 27 důležitých bodů na místě nehody. Když robotizovaná totální stanice zvládla zaměření všech předem daných bodů, byla původní totální stanice teprve u bodu číslo 14," doplnil kpt. Hnilička.

„Oba přístroje jsou moderními a efektivními doplňky pro práci našich policistů na místech mimořádných událostí. Velmi si ceníme účasti Libereckého kraje na tomto projektu, bez jehož financování z Krizového fondu by nebylo možné tento projekt realizovat," uvedl plk. Mgr. Pavel Bartoš, MBA, náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. „Přístroje nejen, že ulehčí práci policistům, ale zásadním způsobem přispívají ke zkvalitnění rozsahu vyměřování a zdokumentování místa činu," dodal plk. Bartoš.

Od konce ledna roku 2021 mají policisté v kraji další dva tyto geodetické přístroje. Pokrytí je tak již na všech územních odborech. Poslední dvě totální stanice převzalo krajské ředitelství do služby od Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policie dohlíží na bezpečnost v horských oblastech
Novým ředitelem policie Libereckého kraje je jmenován Ondřej Musil
Prohlášení hejtmana Půty k účasti Vladislava Husáka na akci v Teplicích
Ředitelé poděkovali týmu trasujících policistů
Představili projekt nového integrovaného výjezdového centra v Turnově
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT