Rychlá pomoc od Nadace ČEZ podpořila v Libereckém kraji 47 subjektů

12.04.2020 19:26:11 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Rychlá pomoc od Nadace ČEZ podpořila v Libereckém kraji 47 subjektů

Šití roušek, výroba ochranných štítů pro záchranné složky, rozvozy léků a jídla seniorům, nákup ochranných pomůcek - zmírnit dopady epidemie koronaviru pomáhají především drobné kroky neziskových organizací, měst a obcí. Právě jim Nadace ČEZ během vyplatila 26,6 milionů korun v rámci bleskové Krizové pomoci.

Grant byl vyčerpán během 14 dnů. Dalších 4,1 milionů korun poslala třem velkým nemocnicím na zakoupení vybavení pro boj s Covid-19. Celkem tak Nadace ČEZ podpořila 651 projektů po celé republice v hodnotě 30,7 milionů.

Ve speciálním grantu Krizová pomoc žádaly organizace převážně o finance na nedostatkové ochranné pomůcky. Za příspěvky pak nakupovaly šicí stroje či materiál na výrobu roušek a ochranných obleků, materiál do 3D tiskáren pro tisk ochranných štítů pro pracovníky v první linii. S přispěním nadace se podařilo také zajistit rozvozy jídel či léků osamělým seniorům.

„Naším cílem bylo nechat obce a organizace, aby se samy rozhodly, co je momentálně pálí a jak chtějí pomáhat. Nejlépe totiž vědí, jak zapojit místní obyvatele," řekl předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková k tomu dodává: „Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line."

V Libereckém kraji požádalo o pomoc 47 subjektů

V Libereckém kraji například v rámci krizové pomoci od Nadace ČEZ pořídili v Hrádku nad Nisou 140 respirátorů a dále 2000 kusů ochranných roušek pro místní zdravotnická zařízení a sociální služby ve městě. Nákup 500 respirátorů pro sestry a pečovatelky v Domově důchodců, městskou policii, sbor dobrovolných hasičů, zaměstnance služeb místního hospodářství a další v první linii, včetně lékařů byl rovněž hlavní důvod, proč o krizovou finanční pomoc požádalo město Zákupy. Obec Svor pak za požadovanou částku nakoupila ochranné prostředky a desinfekci pro své obyvatele. Stejně tak i obec Všeň. Také město Hejnice požádalo o finanční podporu Nadace ČEZ v souvislosti pandemií koronaviru a nouzovým stavem.

„Nakoupili jsme a následně rozdali desinfekci místním obchodům, další jsme roznesli seniorům. Těm nad sedmdesát let jsme nakoupili i jednorázové rukavice a pro dobrovolné švadleny jsme zajistili materiál, jako jsou nitě, látky, tkalouny, gumy a drátky pro šití roušek," uvedl starosta Jaroslav Demčák.

V Ústeckém kraji podpořila Nadace ČEZ žádosti 73 organizací

Statutární město Ústí nad Labem tak například získalo finanční prostředky na podporu informační krizové telefonní linky, která byla zřízena pro pomoc seniorům a jiným osobám, které hledají informace či pomoc související s nákazou Covid-19. Případně nejsou schopny si samy v aktuálním nouzovém stavu zajistit nákup základních potravin, dovoz léků a podobně. V Krásné Lípě pro změnu nakoupili ochranné prostředky či desinfekci veřejných budov a prostranství.

Město má tak i novou tlakovou myčku pro dekontaminaci veřejných prostor, jako jsou autobusové zastávky, dětská hřiště, lavičky a venkovní městský mobiliář. Obec Ludvíkovice pořídila šicí stroj a materiál pro šití roušek. Obecně prospěšný spolek Společně pro komunitu (nejen) v Trmicích získal nadační příspěvek na nákup látek, ze kterých šijí roušky pro potřebné. Nejen pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit v Trmicích a Ústí nad Labem. Dokoupen byl i jeden šicí stroj.

„Příspěvek využijeme na koupi antidekubitních matrací při předpokládaném vyhlášeném karanténním opatření v rámci stavu nouze pro personál, který bude uzavřen společně s klienty v areálu zařízení. Matrace také využijeme pro případnou izolaci klientů s COVID-19. Při uzavření Domova předpokládáme pobyt 30 osob z řad personálu. Po ukončení případné karantény budou matrace plně využity u klientů Domova pro seniory Kadaň," nastínila v žádosti například využití grantu finanční pomoci v krizových situacích Lenka Raadová, ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani.

Podpora tří nemocnic za 4,1 milionu byla nad rámec grantu

Nad rámec grantu Krizová pomoc Nadace ČEZ ještě přispěla 4,1 milionu korun třem nemocnicím. Fakultní nemocnice Motol využije grant ve výši dvou milionů korun na nákup monitorů životních funkcí pacientů s Covid-19. Tato zařízení s několika senzory slouží k nepřetržitému sledování zdravotního stavu pacientů. Fakultní Thomayerova nemocnice si za 1,6 milionů korun od Nadace ČEZ koupila svou první sanitku pro převoz vysoce infekčních pacientů. Sanitka je vybavená speciální filtračně ventilační jednotkou, která zajistí ochranu zdravotníků.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady použije příspěvek ve výši 560 tisíc na pořízení diagnostického přístroje Real-Time PCR analyzátor Cobas Z 480. Díky němu bude moci významně navýšit počet osob testovaných na COVID-19 metodou RT - PCR. Tato metoda je jediným spolehlivým průkazem akutní infekce způsobené koronavirem SARS-CoV-2.

Nadace ČEZ původně na grant krizová pomoc vyčlenila 15 milionů korun. „Obrovský zájem ze strany měst a obcí i neziskových organizací ale předčil veškerá očekávání. Díky mimořádnému příspěvku ČEZ Distribuce tak mohla nadace objem peněz zdvojnásobit a uspokojit stovky zájemců," uzavřela Michaela Ziková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku
Zpřístupnili tisíc videí s pokusy a návody školákům, jak na fyziku
Modrá barva opět po roce rozzáří oblohu u energetiků na severu Čech
Nadace ČEZ spouští bleskovou Krizovou pomoc pro boj s Covid-19
Města a obce mohou žádat o grant na osvětlení přechodů do 31. března
Nadace ČEZ již po deváté vyhlásila grant Stromy, nyní pro jarní výsadbu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kromě bodů by měl Jablonec na jaře slavit i jubilea

Pokud sněhové podmínky dovolí a teplické vytápění na Stínadlech bude mít odpovídající výkonnost, čeká na jablonecké fotbalisty ligový výkop 2021. Samozřejmě ve fotbale jde hlavně o získané body, od nich se odvíjí mnohé. Před jabloneckým týmem však stojí v průběhu jara některé zajímavé výzvy v podobě možného překonání 1100. gólu jablonecké ligové historie, 90 zápasů na lavičce nebo 100. ligové penalty. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Na přihlášení staveb do Soutěže Karla Hubáčka zbývá už jen měsíc

Uzávěrka se blíží. Poslední měsíc mají lidé na to, aby přihlásili novostavby, rekonstrukce a projekty do dalšího, již sedmnáctého ročníku architektonické Soutěže Karla Hubáčka. Všechny potřebné informace se nalézají na webu https://stavbaroku.lk. Závěrečný den pro podávání přihlášek je 14. února. „Rád bych vyzval všechny projektanty, stavitele i investory, aby se přihlásili. Letos se navíc podařilo zkoordinovat regionální soutěž s celostátní Stavbou roku, do které bude mít vítěz Soutěže Karla Hubáčka rovněž možnost se přihlásit," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Předchozí podrobný článek o soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj vypisuje soutěž o památku roku 2020
Růst aktuálně nakažených pomalejší, očkovacích vakcín stále málo
Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
Policisté se připravují na víkendový příliv turistů do horských oblastí
Přijímací zkoušky na střední školy čekají změny kvůli koronaviru

Nejčtenější články

14.01.: Po sněhové nadílce zasahují hasiči u nehod i spadlých stromů
13.01.: Youth Cup v Harrachově opět přivítá budoucí sdruženářské hvězdy
13.01.: Nedaleko polských hranic v Jakuszycích roste multifunkční sportoviště

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT