Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích

22.09.2018 19:47:17 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích

Jilemnická lyžařka Sandra Schützová se v létě zúčastnila FIS Rollerski Worldcup, což je světový pohár na kolečkových lyžích. Vedla si excelentně, když získala skvělé 2. místo v celkovém pořadí seriálu. Předčila ji pouze vítězná Slovenka Alena Procházková. To byla příležitost pro zajímavý rozhovor.

Přivezla sis stříbrnou medaili z FIS Světového poháru na kolečkových lyžích, jak se cítíš?

Jsem opravdu šťastná, že jsem mohla vůbec absolvovat celý seriál světového poháru. Na prvním podniku světového poháru ve Švédském Torsby došlo k mnoha chybám ze strany pořadatelů a já jsem díky tomu nestihla start a ztratila mnoho bodů do celkového pořadí, nejen Mini Tour v Torsby, tak i do celkového světového poháru. Vlastně jsem ani netušila, že se něco takového může stát. Nicméně zkušenost to byla obrovská. A o to větší radost z medaile s duhovou stužkou mám.

Jak těžké bylo vyrovnat se s tímto zaváháním ze strany pořadatelů?

Stálo mě to opravdu mnoho slz a najednou jsme neřešili taktiku do dalších startů, ale zda vůbec budeme pokračovat na další podniky. Nicméně druhý den jsem nastoupila do stíhacího závodu, kde jsem startovala z vlny s obrovským nasazením a předjížděla jsem jednu soupeřku za druhou.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Flavio Becchis Co tě vůbec vedlo k tomu FIS Světový pohár na kolečkových lyžích absolvovat?

Vlastně s tím přišel můj přítel Václav Svatoš, který v mém životě plní ještě další roli, a to trenérskou. Má velký přehled o světové cyklistice a například závody na světovém poháru na rychlých kolečkových lyžích mají k cyklistice hodně blízko. Takže jeho rady jsou pro mě velmi cenné. Nicméně hlavní důvod byl ten, že máme velmi dlouhé přípravné období. V neposlední řadě se teď musím starat o shánění prostředků na přípravu, ale i na závodní činnost. Proto jsem se chtěla trochu zviditelnit a nabídnout potenciálním sponzorům nejen lyžování v zimě, ale také to letní, na kolečkových lyžích. V severských zemích se přes léto opravdu hodně závodí na kolečkových lyžích a tam jsme také brali inspiraci.

Kdy tohle rozhodnutí vzniklo a kdo tě podpořil?

Vše začalo již v loňském roce, kdy jsme se vypravili na finále světového poháru do Italského Trenta. Jel tam se mnou přítel, v té době pouze jako partner a fanoušek. Nicméně finance na závodění si půjčuji od rodičů a od přítele a doufám, že se mi povedou sehnat nějaké prostředky na závěr přípravy na zimní sezonu.

Takže se závodů světového poháru zúčastníte pouze s partnerem?

Ano, na všechny podniky jezdíme pouze ve dvou lidech. Ostatní státy jako je třeba Norsko, Švédsko, Rusko a Itálie mají zabezpečené výpravy stejně jako v zimě. U nás máme rozdělení funkcí také jasné - já jsem sekretářka a partner mi zabezpečuje přípravu materiálu a samozřejmě tréninky.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Flavio Becchis Můžeš nám popsat, jak závody světového poháru probíhají?

Ve všech čtyřech podnicích se jel závod s hromadným startem a sprint nebo prolog volnou technikou, kde jsem měla největší rezervy. Ze zimy jsem zvyklá na sprint trvající přes tři minuty a na kolečkových lyžích se jezdí na 165-200 metrů a ještě na rychlých lyžích, takže doba trvání je 18-25 sekund. V takhle krátkém čase není opravdu prostor na sebemenší chybu. Já jsem měla největší rezervy ve startovní reakci. Další velká nepříjemnost mě potkala v Ruském Khanty-Mansiysku, kde jsem sice výborně odstartovala, ale po pár metrech jsem si píchla holí do zadního kolečka lyže a skončila na břiše s vyraženým dechem a naraženými žebry. Ve sprintu se mi nepovedla získat ani jedna medaile. Závody s hromadným startem mají opravdu blízko k cyklistickým kritériím. Musíte mít neustálý přehled o závodě, být na správném místě ve správný okamžik. Ještě když se jede na rychlých kolečkách s malým profilem trati, tak se medaile rozdávají až v samotném závěru ve špurtu. To pro mě bylo prakticky zcela nové, protože vzhledem k mému věku těch závodních zkušeností nemám dostatek. Mnohem jistější jsem se cítila v závodech s větším profilem, případně s intervalovým startem, kde záleželo daleko víc na fyzické připravenosti než na taktice závodnic. V Rusku závodnice jezdí hodně zákeřně, takže jsem vyfasovala i několik bodnutí holí do břicha. V první chvíli jsem z toho byla poměrně dost vyděšená a zoufalá, ale zpětně jsem musela konstatovat, že každý takový závod mě obrovsky posunul. Já jsem se sice daleko lépe cítila v klasických výjezdech, kde jsem se soustředila pouze na svůj vlastní výkon, ale hromadné závody, co se týče taktiky jsou k nezaplacení.

Jak probíhala příprava na závody a lišila se od té klasické na zimu?

Myslím, že nějaké změny jsme v tréninku udělali, nicméně si nemyslím, že to bylo tím, že jsme chtěli absolvovat světový pohár v létě. Prioritou je stále zima. Největší rozdíl oproti loňské přípravě byl v tom, že jsme si řekli v čem mám nedostatky a na těch jsme se snažili intenzivně pracovat.

Sandra Schützová v závodech světového poháru<br />Autor: Václav Svatoš Finále světového poháru se odehrávalo ve Val di Fiemme s závěrečným výjezdem na slavnou Alpe Cermis. Poslední šance urvat nějakou ze sad medailí, podařilo se Ti to?

Na finále jsem se opravdu hodně těšila. Doufala jsem, že bych mohla prodat nasbírané zkušenosti, nejen z předchozích podniků SP, tak hlavně z loňského roku. První část finále probíhala v Trentu, kde jsme byli již v loňském roce. Nicméně po prvním závodě v Trentu jsem měla divný pocit a necítila jsem se vůbec dobře. Měla jsem dojem, že jenom závodím a spím. Nakonec jsem ale odvezla tři medaile a ještě tu nádhernou křišťálovou za 2. místo v celkovém pořadí světového poháru. Vzhledem ke zdravotnímu stavu v jaké jsem závody absolvovala, byly tři medaile nad očekávání a o to si všech víc cením.

Splnila účast na FIS Rollerski Worldcup tvá očekávání?

Já si nesmírně vážím toho, že jsem vůbec mohla absolvovat celý seriál světového poháru a 2. místo v celkovém pořadí je třešnička na dortu. Nasbírala jsem opravdu mnoho cenným zkušeností, potkala spoustu nových přátel. Strašně moc si cením podpory rodičů a partnera se zabezpečením závodů. Moc děkuju všem za fandění a podporu. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Běžci na kolečkových lyžích měli tři závody během víkendu
FOTO: Exhibiční závod dvojic na Hraběnce vyhráli Krupčík a Janatová
Jilemnická Schützová má český titul ve sprintu, třetí dojela Janatová
Sandra Schützová dvakrát vítězná na Slovensku ve Slavic cupu
Sandra Schützová: Na jilemnické gymnázium vzpomínám moc ráda

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: KTM Enduro cross country 2019 zakončil závod v Benešově
I.B třída: Semily vyhrály v Jablonečku, zvítězily i Přepeře a Bozkov
Oddíl judo TSC Turnov hledá v říjnu nové naděje
Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově
Příslušníci jordánských ozbrojených cvičili u hasičů v Liberci a Jablonci

Nejčtenější články

15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události
16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT