Sedm perel astronomie v semilském muzeu

19.08.2019 21:10:29 | Autor: Libuše Šviková a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Sedm perel astronomie v semilském muzeu

Doplněny fotografie: Během července a srpna je v Muzeu a Pojizerské galerii Semily k vidění výstava Sedm perel astronomie, jejímž autorem je přední a světově uznávaný astrofotograf Petr Horálek.

Tento fotograf, spisovatel a popularizátor astronomie se o tento obor zajímal už od dětství a poté, co vystudoval obor Teoretická fyzika a astronomie na Masarykově univerzitě v Brně, pracoval na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově a na hvězdárně v Úpici. Pak se vydal splnit si svůj sen a odjel do Tichomoří objevovat pověstnou krásu tamního nebe. V roce 2015 se stal prvním českým foto-vyslancem Evropské jižní observatoře (ESO).

Sedm perel astronomie představuje sedm nejpozoruhodnějších nebeských jevů, tak jak jejich jedinečnost vidí autor výstavy. Můžete se zde dozvědět, jak vznikají supernovy, o meteorickém dešti nebo jak souvisí polární záře se Sluncem. Výstava je doplněna snímky vzácných úkazů či pohledů do hvězdného nebe z různých tuzemských i zahraničních koutů světa. Některé z vybraných snímků navíc získalo nějaké ocenění, například Snímek dne NASA, Snímek týdne ESO nebo Snímek měsíce ČAM.

Výstava Sedm perel astronomie v semilském muzeu<br />Autor: Petr Ježek Ke zhlédnutí budou též k dispozici videa ze ságy Kosmos od slavného amerického astronoma Carla Sagana, která vypráví o patnácti miliardách let kosmického vývoje. Nahlédnout budete moci i do muzejního sklepení, kde bude připravena ukázka známých souhvězdí.

Výstava potrvá od 5. července až do 29. září, během prázdnin ji můžete vidět každý den od 9 do 17 hodin.

Aktuální doplnění:

I během letošního léta získal Petr Horálek několik fotografických ocenění, když jeho snímek s Bailyho perlami během slunečního zatmění letos v červenci byl publikován jako Earth Science Picture of the Day (NASA) a další jeho snímek byl publikován jako již 17. snímek dne NASA. Jedná se o snímek loňské nezapomenutelné Perseidy nad kolonickým planetáriem.  

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dokončili opravu silnice ve Vítkovicích, finišují v Hrabačově a Jilemnici
Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
Krkonošská horská služba má za sebou náročný víkend
Jan hrabě Harrach v myšlenkách a korespondenci
FOTO: Podzimní trh V Lipkách opět nabídl domácí výpěstky a výrobky

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
11.10.: FOTO: Fanoušci se loučí celý pátek na Žofíně s Karlem Gottem
11.10.: Okresní přebor: Deváté kolo přineslo v každém zápase sedm gólů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT