Sedm perel astronomie v semilském muzeu

19.08.2019 21:10:29 | Autor: Libuše Šviková a Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Sedm perel astronomie v semilském muzeu

Doplněny fotografie: Během července a srpna je v Muzeu a Pojizerské galerii Semily k vidění výstava Sedm perel astronomie, jejímž autorem je přední a světově uznávaný astrofotograf Petr Horálek.

Tento fotograf, spisovatel a popularizátor astronomie se o tento obor zajímal už od dětství a poté, co vystudoval obor Teoretická fyzika a astronomie na Masarykově univerzitě v Brně, pracoval na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově a na hvězdárně v Úpici. Pak se vydal splnit si svůj sen a odjel do Tichomoří objevovat pověstnou krásu tamního nebe. V roce 2015 se stal prvním českým foto-vyslancem Evropské jižní observatoře (ESO).

Sedm perel astronomie představuje sedm nejpozoruhodnějších nebeských jevů, tak jak jejich jedinečnost vidí autor výstavy. Můžete se zde dozvědět, jak vznikají supernovy, o meteorickém dešti nebo jak souvisí polární záře se Sluncem. Výstava je doplněna snímky vzácných úkazů či pohledů do hvězdného nebe z různých tuzemských i zahraničních koutů světa. Některé z vybraných snímků navíc získalo nějaké ocenění, například Snímek dne NASA, Snímek týdne ESO nebo Snímek měsíce ČAM.

Výstava Sedm perel astronomie v semilském muzeu<br />Autor: Petr Ježek Ke zhlédnutí budou též k dispozici videa ze ságy Kosmos od slavného amerického astronoma Carla Sagana, která vypráví o patnácti miliardách let kosmického vývoje. Nahlédnout budete moci i do muzejního sklepení, kde bude připravena ukázka známých souhvězdí.

Výstava potrvá od 5. července až do 29. září, během prázdnin ji můžete vidět každý den od 9 do 17 hodin.

Aktuální doplnění:

I během letošního léta získal Petr Horálek několik fotografických ocenění, když jeho snímek s Bailyho perlami během slunečního zatmění letos v červenci byl publikován jako Earth Science Picture of the Day (NASA) a další jeho snímek byl publikován jako již 17. snímek dne NASA. Jedná se o snímek loňské nezapomenutelné Perseidy nad kolonickým planetáriem.  

Program semilského muzea o prázdninách

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V semilském muzeu pořádají besedu s profesorem Janem Roytem

Po úspěšném setkání s doktorem Radkinem Honzákem čeká příznivce semilského muzea přednáška s další významnou osobností, a to s profesorem Univerzity Karlovy PhDr. Ing. Janem Roytem, PhD., DSc., který se zabývá starším uměním od raně křesťanské epochy až po konec baroka. Specializuje se na malířství středověku a křesťanskou ikonografii. Je také spoluautorem řady mezinárodních i domácích výstavních projektů. Jeho přednáška pod názvem Milostné a zázračné obrazy a sochy v barokních Čechách se uskuteční v pátek 21. února v 17 hodin v Muzeu a Pojizerské galerii Semily.

Beseda Afrika pohledem ochranáře se koná na turnovském gymnáziu

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR RNDr. Františkem Pelcem na téma Afrika pohledem ochranáře. Koná se ve středu 19. února na Gymnáziu Turnov, Jana Palacha 804, v přízemí od 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lomnice vyhrála skupinu A, do čela skupiny B jde Železný Brod
Kulturní centrum Turnov ve víru tance 11. městského plesu
Občané Jilemnice se budou moci zeptat přímo hejtmana
Oslabené turnovské kadetky podlehly Novému Veselí
Volejbalistky Turnova slaví další výhru proti Liberci

Nejčtenější články

16.02.: Kluci v akci vařili další díl v Domově důchodců v Rokytnici
16.02.: FOTO: Jakub Oma podesáté zvítězil v anketě Nejlepší sportovec Turnova
15.02.: Seniorka měla nezvyklé přání: setkat se s hercem Janem Kanyzou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT