Semiláci obdrželi do schránek ukázkové sáčky na nákupy

01.10.2019 17:40:08 | Autor: Renata Coufalová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semiláci obdrželi do schránek ukázkové sáčky na nákupy

Nakupujete zeleninu, ovoce nebo pečivo do přineseného košíku či látkové tašky, anebo využijete při nákupu plastové sáčky, běžně dostupné téměř v každém běžném obchodě? A napadlo vás někdy, kolik odpadu vzniká právě díky používání jednorázových plastových sáčků? Jak to změnit?

V Semilech se nad tímto problémem zamysleli a v rámci předcházení vzniku zbytečných odpadů a s ohledem na rostoucí problémy s plasty oslovili sdružení TULIPAN, které provozuje chráněnou kavárnu na Ostrově a zároveň i chráněnou dílnu, zda by bylo schopno pro město Semily ušít sáčky, do kterých by bylo možné ukládat například zakoupené ovoce či zeleninu, a které by nahradily běžně dostupné plastové sáčky.

„Sdružení TULIPAN nám vyšlo vstříc a jeho klienti pro nás sáčky na potraviny vyrobili, a to hned ve dvou velikostech - střední a velký," prozradila starostka Semil Lena Mlejnková.

Nezávadnost sáčků a možnost používat je k nákupu potravin je potvrzena atestem z Technické univerzity v Liberci. Použitý materiál je pružný, sáčky je možné prát opakovaně v pračce, případně v nich ovoce či zeleninu rovnou omýt. Dají se používat i k nákupu pečiva, a to následně uložit například do chlebníku.

„Nové ekologické sáčky se staly přílohou říjnového vydání Semilských novin, jejich čtenáři je tak budou moci vyzkoušet jako první. Pokud je využití ekologických sáčků osloví, mohou si je následně zakoupit v Turistickém informačním centru Semily a podpořit tak svým nákupem chráněnou dílnu TULIPAN. Byli bychom rádi, aby se používání ekologických sáčků stalo pro občany běžnou záležitostí, stejně tak jako používání látkových tašek místo tašek igelitových," dodala starostka města Semily.

Po zavedení vratných plastových kelímků s logem města povinně pro všechny prodejce tekutin na letošním Semilském pecnu, jsou nákupní pytlíky dalším drobným, ale velmi sympatickým, příspěvkem města Semily k ekologii.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Jak v září pokročila revitalizace náhonu v Semilech
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
FOTO: Semilské turistické slavnosti připomněly 110 let Riegrovy stezky
Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu
Město Semily a obec Horní Branná mají nejlepší kroniky v kraji
Semilské noviny druhým nejlepším městským zpravodajem v republice

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
Hrad Houska bude mít v zelené světnici nové malby, přispěl na to i kraj
Hudební večery na muzejní zahrádce zahájí Jan Juanito Burian

Nejčtenější články

06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
06.07.: Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
06.07.: Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT