Semiláci se obávají o nemocnici, ale zastupitelé jim situaci moc neosvětlili

30.01.2015 17:18:01 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semiláci se obávají o nemocnici, ale zastupitelé jim situaci moc neosvětlili

Kvůli situaci v Nemocnici s poliklinikou v Semilech se ve středu 28. ledna konalo mimořádné veřejné zastupitelstvo města Semily. Do divadelního sálu se dostavilo i mnoho zaměstnanců nemocnice, kteří chtěli slyšet novinky o situaci a někteří také otevřeně vyjádřili obavy o osud nemocnice.

Zklamání jejich i nezúčastněných obyvatel ale muselo být velké. Většina zastupitelů nebyla vůbec na zasedání připravena (koaličních i těch opozičních), neznali ani informace z veřejných zdrojů a sdělovacích prostředků, natož aby některé věci dokázali osvětlit.

Nejprve ztratili někteří zastupitelé 20 minut všech zúčastněných dohadováním o tom, zda diskuze k nemocnici bude probíhat pod bodem 1a nebo 1c... Poté se desítky minut řešily už dávno známé problémy a informace namísto naznačení nebo lépe určení linky budoucího vývoje. Jednalo se tak dokola o tom, zda poslední ředitelka nemocnice Alena Kuželová odstoupila nebo byla k odchodu donucena nebo zda se na internetu objevily materiály z pracovní verze koncepce rozvoje nemocnice a kdo je mohl zveřejnit.

Také se rozebíralo, zda je finanční situace nemocnice dobrá nebo špatná, což by logicky měl určit rychlý audit. „Dlouhodobě nebylo investováno do přístrojového a dalšího vybavení nemocnice. Situace je potřeba řešit, spojení s nemocnicí vyššího typu je nutná pro zachování dlouhodobé existence nemocnice v Semilech," řekla dosavadní ředitelka nemocnice Alena Kuželová.

Přítomen byl na mimořádném zastupitelstvu i nový ředitel nemocnice Tomáš Sláma: „Obávám se, že čísla a zisk nemocnice budou jiné. Podle mne je situace velmi špatná především proto, že chybí celková koncepce zdravotnictví v Libereckém kraji a naší šancí je zřejmě pouze spojení se strategickým partnerem," řekl mimo jiné Sláma.

Kompletní záznam z veřejného zastupitelstva TV Semily:


Další řešenou otázkou bylo, zda audit firmy VGD už probíhá nebo šlo zatím pouze o pracovní jednání a zda se tato auditorská firma při návštěvě nemocnice náhodou nedostala k závažným faktům, které by mohly například nemocnici poškodit - snížit její hodnotu. To vystřídaly dohady kolem toho zda nová starostka města Věra Blažková prohlásila, že do budoucna nepočítají se spoluprací s jilemnickou nemocnicí, což měla vyvrátit starostka Jilemnice Jana Čechová.

Nemocnice v Semilech a Jilemnici mají dokonce společné sdružení

Většina těchto dohadů přitom byla nesmyslná kvůli tomu, že situaci nemocnice neřeší a tento poslední bod šel jednoduše smést ze stolu tím, že nemocnice přece podle smlouvy Sdružení nemocnice Horní Pojizeří spolupracují už od roku 2004, to by ale někteří zastupitelé museli znát fakta...

Oslovili jsme ředitele Masarykovy nemocnice v Jilemnici Jiřího Kalenského, zda na rozdíl od semilských zastupitelů nevnese alespoň do této otázky světlo. „Spolupráce našich nemocnic byla intenzívní v předchozích letech i v poslední době s paní ředitelkou Kuželovou. Sdružení nemocnice Horní Pojizeří vzniklo již v roce 2004, je normálně zaregistrované, má svůj účet i hospodaření a spolupráce byla jasně deklarovaná. Zhruba dvakrát za rok jsme se scházeli, ale mezi řediteli samozřejmě komunikovali i jinou formou mnohem častěji. Účelem spojení bylo sdílení informací a stanovisek vůči zdravotním pojišťovnám. Společně vznikala i koncepce rozvoje nemocnic a možnost úplného spojení. Předtím by se ovšem obě nemocnice musely „svléknout donaha" a porovnat všechny výkony a přínosy. Podstatné bylo to, že semilská nemocnice je velmi energeticky náročná, což musí do budoucna řešit - to se týká například prádelny a několika budov. V Semilech vznikla lékárna a bylo provedeno několik dalších dobrých věcí. Celkově bych řekl, že naše spolupráce byla velmi intenzívní, jen jsme o ní nereferovali médiím," sdělil pro Naše Pojizeří Jiří Kalenský.

To nám potvrdila i Alena Kuželová a zároveň dodala, že Hledání strategického partnera, jež bude příští zastupitelstvo projednávat, je podle jejího názoru krok o rok zpět. „Pokud zřizovatel nemá záměr nemocnici prodat zdravotnickým řetězcům nebo nějakým soukromým osobám, pak zbývá spojení s nemocnicí páteřní sítě, které by přineslo posílení po stránce personální, posílení vyjednávací síly vůči pojišťovnám a větším možnostem pro žádosti o dotační tituly. Bez těch se do budoucna žádná nemocnice neobejde. To vše logicky spatřuji v partnerství s Jilemnicí. Kromě přínosu pro region, vázanosti zaměstnanců k bydlišti a dojíždění do zaměstnání, vidím hlavní výhodu zejména ve vzájemném přínosu a doplnění odborností pro obě zdravotnická zařízení. Nehledě na synergické efekty v oblasti ekonomicko-technické a hospodářské. Tato cesta mi přijde logickým vyvrcholením dlouhodobé úzké spolupráce datující se od roku 2004, přátelských vztahů a vazeb mezi oběma nemocnicemi," uvedla pro Naše Pojizeří Alena Kuželová.

Další otázkou řešenou na zastupitelstvu města Semily byl dopis ředitele jilemnické nemocnice s nabídkou práce zaměstnancům nemocnice semilské. „Dopis jsem poslal, to nepopírám, jednalo se ovšem o pět lékařů, z nichž čtyři bydlí v Jilemnici, nešlo tedy o nějaký hromadný dopis pro semilskou nemocnici," upřesnil Kalenský.

Je stále možné spojení dvou pojizerských nemocnic?

Budoucí spojení nemocnic Jiří Kalenský nevylučuje, ale zároveň přiznává, že to nebude jednoduché. „Jilemnice má jedinou velkou podmínku, protože jsme zde investovali vlastní peníze do rozvoje nemocnice i se spoluúčastí lékařů, tak bychom nepřijali imobilizaci peněz a snížení platů lékařů. Po dokončení investic jsme totiž od začátku tohoto roku přistoupili po dlouhé době ke zvýšení platů o 10 procent."

Spolupráce těchto dvou nemocnic dokonce má být obsahem koncepce rozvoje nemocnice. „Za svého působení jsem s ředitelem Kalenským byla v úzké spolupráci mimo jiné i v otázkách možné společné budoucnosti. Koncepce, kterou jsem předložila obsahuje možnou cestu a následnou strukturu péče v NsP právě v partnerství s Jilemnicí. Bojím se, že ta je však v tuto chvíli novým vedením smetena ze stolu!," dodala Kuželová.

Zastupitelstvo, které celkově trvalo čtyři a půl hodiny, završil poznámkou pan Stanislav Macák, který uvedl, že nové zastupitelstvo města by mohlo podat žádost o zápis do knihy rekordů, protože dokázalo nemocnici za dva týdny zcela zruinovat. Ne všichni v již značně unaveném sále však jeho ironii dokázali pochopit.

Dále zastupitelstvo projednávalo i Revitalizaci zeleně v Semilech, zde už byla atmosféra díky prezentaci Josefa Součka o dost příjemnější, tomu se věnujeme podrobněji v samostatném článku zde. Situací v semilské nemocnici se má zabývat i další veřejné zastupitelstvo města Semily, které je na programu již ve středu 11. února.

Dodatečné doplnění: Důležitou součástí mimořádného semilského zastupitelstva byl i otevřený dopis Radě města Semily, který podepsalo 55 zaměstnanců nemocnice, a osobně jej na zastupitelstvu předal vedení města primář ortopedie Peter Stica. Jeho znění jsme získali k dispozici až po vzniku článku, celý si jej můžete stáhnout ve formátu pdf pod článkem. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novým ředitelem semilské nemocnice se stal Tomáš Sláma
Z postu ředitelky semilské nemocnice odstoupila Alena Kuželová
Semilští lékaři provedli unikátní operaci poškozené kloubní chrupavky
Semilská chirurgie funguje i nadále v nezměněném rozsahu
Lékárna v semilské nemocnici přivítala první klienty

Ke stažení

Otevřený dopis Radě města Semily

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT