Semilská lávka na Ostrov bude bez pilířů

19.05.2011 14:42:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilská lávka na Ostrov bude bez pilířů

Lávka, která bude spojovat semilské sídliště Řeky a park Ostrov, bude nakonec bez mostních pilířů. Proti nim protestoval majitel jezu, takže město zvolilo variantu s mostním obloukem. Na podzim bude vypsána soutěž na zhotovitele a v roce 2012 by se mohlo začít stavět.

Lávka přes Jizeru pro pěší a cyklisty je součástí jedné z etap cyklostezky Greenways Jizera. Již v roce 2007 zastupitelstvo města vybralo jednu ze dvou variant. Tato původně vybraná lávka měla tři oblouková pole se dvěma pilíři v toku řeky.

Město ustoupilo majiteli jezu

„Bohužel těsně před realizací bylo zjištěno, že majitel jezu, který nesouhlasí s pilíři v toku řeky, nebyl vzat za účastníka stavebního řízení a stavební povolení by se stalo při jeho protestu neplatným. Nechtěli jsme podstoupit riziko nezkolaudování a tedy odejmutí dotace, došlo tedy ke změně vzhledu lávky a zrušení pilířů v toku řeky Jizery," vysvětlila první místostarostka Semil Marcela Volšičková.

Následně byly vytvořeny dvě varianty lávky, přičemž obě mají pouze krajní břehové opěry - pilíře. Zastupitelé vybrali jako vítězný návrh lávku s obloukem se zavěšenou mostovkou. „Materiálově se jedná o ocelovou konstrukci s betonovým, popřípadě asfaltovým povrchem. Ve hře byly pro zajímavost třeba i návrhy s celoplastovými nebo dřevěnými konstrukcemi, které ale nakonec nebyly vybrány," doplnila místostarostka Semil Lena Mlejnková.

Odhad ceny je prozatím 12,5 milionu

Nyní dojde na přepracování projektu, na podzim bude vypsána soutěž na zhotovitele a vlastní práce budou zahájeny pravděpodobně až v roce 2012. Předpokládané projektové náklady město odhaduje na 12,5 milionu korun. „Realizace lávky společně s cyklostezkou přes město jsou součástí přeshraničního Česko - Polského dotačního titulu, takže část ceny projektu bude hrazena z těchto dotací," upřesnila Volšičková.

Po dokončení lávky, která pro pěší a cyklisty výrazně přiblíží cestu ze sídliště Řeky do centra města, plánují v Semilech zachovat i blízký provizorní silniční most přes Jizeru vystavěný v 90. tých letech. „Do mostu jsme nedávno znovu investovali a rozhodně jej neplánujeme zbourat. Počítáme, že se most a lávka spíše budou vzájemně doplňovat," uvedla na přímý dotaz místostarostka Mlejnková.

Ve fotogalerii můžete ve vizualizacích posoudit sami oba návrhy lávky, vybraný návrh s ocelovým mostním obloukem i nevybraný s betonovými podpěrami na krajích mostu.

Zrekonstruované Riegrovo náměstí bude 1. června předáno veřejnosti

Další zprávy z ekonomiky čtěte zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.

Hejtmani pověřili dočasným vedením Rady Asociace krajů Martina Půtu

Stávající místopředseda Rady Asociace krajů ČR Martin Půta povede Radu Asociace krajů do jejího ustavujícího zasedání, na kterém bude zvoleno nové vedení tohoto orgánu. Během dnešní hejtmanské videokonference to odsouhlasilo všech 11 online zúčastněných hejtmanů. Ustavující zasedání Rady Asociace krajů se uskuteční až poté, kdy bude zvolen hejtman v Karlovarském kraji, kde zatím stále probíhá povolební vyjednávání. Představitelé českých a moravských krajů se také shodli na ustavení čtyřčlenné skupiny, která bude jednat s ministerstvem financí, případně s premiérem o kompenzaci propadu příjmů krajů v souvislosti s možným zrušením superhrubé mzdy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kvůli ledovce a předpovědi počasí uzavřeli silnici kolem přehrady Souš
Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
Nepřipoutaného řidiče bez řidičáku zastavili policisté v Turnově
Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách
Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu

Nejčtenější články

21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu
20.11.: V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
22.11.: Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT