Semilská lávka na Ostrov bude bez pilířů

19.05.2011 14:42:46 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilská lávka na Ostrov bude bez pilířů

Lávka, která bude spojovat semilské sídliště Řeky a park Ostrov, bude nakonec bez mostních pilířů. Proti nim protestoval majitel jezu, takže město zvolilo variantu s mostním obloukem. Na podzim bude vypsána soutěž na zhotovitele a v roce 2012 by se mohlo začít stavět.

Lávka přes Jizeru pro pěší a cyklisty je součástí jedné z etap cyklostezky Greenways Jizera. Již v roce 2007 zastupitelstvo města vybralo jednu ze dvou variant. Tato původně vybraná lávka měla tři oblouková pole se dvěma pilíři v toku řeky.

Město ustoupilo majiteli jezu

„Bohužel těsně před realizací bylo zjištěno, že majitel jezu, který nesouhlasí s pilíři v toku řeky, nebyl vzat za účastníka stavebního řízení a stavební povolení by se stalo při jeho protestu neplatným. Nechtěli jsme podstoupit riziko nezkolaudování a tedy odejmutí dotace, došlo tedy ke změně vzhledu lávky a zrušení pilířů v toku řeky Jizery," vysvětlila první místostarostka Semil Marcela Volšičková.

Následně byly vytvořeny dvě varianty lávky, přičemž obě mají pouze krajní břehové opěry - pilíře. Zastupitelé vybrali jako vítězný návrh lávku s obloukem se zavěšenou mostovkou. „Materiálově se jedná o ocelovou konstrukci s betonovým, popřípadě asfaltovým povrchem. Ve hře byly pro zajímavost třeba i návrhy s celoplastovými nebo dřevěnými konstrukcemi, které ale nakonec nebyly vybrány," doplnila místostarostka Semil Lena Mlejnková.

Odhad ceny je prozatím 12,5 milionu

Nyní dojde na přepracování projektu, na podzim bude vypsána soutěž na zhotovitele a vlastní práce budou zahájeny pravděpodobně až v roce 2012. Předpokládané projektové náklady město odhaduje na 12,5 milionu korun. „Realizace lávky společně s cyklostezkou přes město jsou součástí přeshraničního Česko - Polského dotačního titulu, takže část ceny projektu bude hrazena z těchto dotací," upřesnila Volšičková.

Po dokončení lávky, která pro pěší a cyklisty výrazně přiblíží cestu ze sídliště Řeky do centra města, plánují v Semilech zachovat i blízký provizorní silniční most přes Jizeru vystavěný v 90. tých letech. „Do mostu jsme nedávno znovu investovali a rozhodně jej neplánujeme zbourat. Počítáme, že se most a lávka spíše budou vzájemně doplňovat," uvedla na přímý dotaz místostarostka Mlejnková.

Ve fotogalerii můžete ve vizualizacích posoudit sami oba návrhy lávky, vybraný návrh s ocelovým mostním obloukem i nevybraný s betonovými podpěrami na krajích mostu.

Zrekonstruované Riegrovo náměstí bude 1. června předáno veřejnosti

Další zprávy z ekonomiky čtěte zde

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Veřejné toalety ve Skálově ulici jsou uzavřeny

Provozovatel veřejných WC, Technické služby Turnov, informují, že z důvodu karantény zaměstnanců se uzavírají veřejné toalety ve Skálově ulici. Zavřeno bude do odvolání. Dalším nejbližším místem WC je autobusové nádražní Na Lukách nebo na hřbitově na Mariánském náměstí v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii

Nejčtenější články

05.03.: Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
04.03.: Obrazem: V Hostinném natáčeli film Poslední závod
04.03.: Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT