Semilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu, kterou chce i virtualizovat

14.02.2021 07:47:02 | Autor: mapg, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Semilské muzeum soutěží o nejlepší výstavu, kterou chce i virtualizovat

Výstava Bílá místa konce války 1944-45 je pro semilské muzeum jedním z nejnáročnějších projektů historických výstav, které v poslední době realizovalo. Z tohoto důvodu se rozhodli tuto výstavu přihlásit do soutěže Gloria musaealis pořádané Asociací muzeí a galerií ČR.

Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na výjimečné výkony muzejních institucí při tvorbě výstav, prezentování sbírek v odborných publikacích nebo při záchraně a zpřístupňování objektů kulturního dědictví. Ocenění se udělují ve třech kategoriích - Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.

Autorem výstavy Bílá místa konce války 1944-45, a to nejen po obsahové stránce, ale i samotné instalace, je muzejní historik Tomáš Chvátal. Do soutěže se muzeum přihlásilo v kategoriích Muzejní výstava roku a Muzejní publikace roku se stejnojmennou knihou vydanou v loňském roce.

Ve středu 10. února 2021 navštívila semilské muzeum devítičlenná komise, která hodnotí přihlášené projekty. Obvykle bývají výsledky vyhlášeny v Den muzeí 18. května, ale vzhledem k epidemiologické situaci není tento termín jistý.

„Konkurence je vždy značná, ale i z důvodu vynaložené práce a snahy upozornit na výstavní projekty přesahující hranice regionu jsme se do soutěže přihlásili. S ohledem na složitá protikoronavirová opatření jsme také požádali prostřednictvím města Semily Ministerstvo kultury ČR o grantovou podporu na virtualizaci této výstavy formou 3D prohlídky tak, aby se její podoba uchovala natrvalo. Za ideálního stavu bychom pak v budoucnosti rádi vždy virtualizovali zásadní výstavy s regionálně historickou tematikou. Tak nám držte palce!," uvedl ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilské Majznerovy loutky tuto sobotu na Vltavě
Vzácné pojizerské čepce dorazily z Olomouce do Semil
Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
FOTO: Semilské muzeum oslavuje výstavami 60 let od svého vzniku
FOTO: V Semilech odhalili pamětní desku kronikáři Rudolfu Hlavovi
Semilské muzeum natočilo film o tajném válečném projektu
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
FOTO: Takto dnes vypadá areál Kolora 01, o němž se chystá výstava

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora
VIDEO: Požár haly v Chrastavě se řadí k největším v Libereckém kraji
Očkovat v Turnově se mohou občané nad 70 let i pedagogové
Policisté kontrolují dodržování zpřísněných protiepidemických opatření
Na mrtvém dřevě stojí živý les

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
02.03.: Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT