Semilské oddělení následné ústavní péče vrací pacienty do života

22.04.2013 10:50:46 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilské oddělení následné ústavní péče vrací pacienty do života

Oddělení následné ústavní péče v Nemocnici v Semilech má za sebou již tři roky úspěšného fungování. Pod vedením primáře MUDr. Pavla Kraťuka zde nyní začaly fungovat dva nové projekty, které pomáhají pacientům s návratem do života - léčebný program Ergoterapie a poskytování duchovních služeb.

„Ergoterapie je léčebná metoda založená na předpokladu že člověk může zlepšit své zdraví a kvalitu života tím, že se aktivně zapojuje do zaměstnání, která mají nějaký smysl. Tato metoda aktivně podporuje jeho mentální a fyzické funkce, celkovou pohodu a vede ke zlepšení zdravotního stavu,"  vysvětlil MUDr. Pavel Kraťuk.

„V rámci ergoterapie, kterou na našem oddělení dvakrát týdně vede paní Martina Farská, vytváříme s pacienty různé výrobky, dekorace i užitné předměty. Naši pacienti tak zábavnou formou zlepšují jemnou a hrubou motoriku, koordinaci pohybu, svalovou sílu, komunikační, ale i další dovednosti," dodal MUDr. Kraťuk.

Rozšířeny jsou duchovní služby

Duchovní služby pro pacienty oddělení následné ústavní péče semilské nemocnice nejsou dle slov primáře MUDr. Kraťuka úplnou novinkou, nicméně od počátku letošního roku se překlopily do jiné roviny. Zatímco v uplynulém roce přicházeli za pacienty hlavně kněží, od nového roku k nim při návštěvách na oddělení přibyli dobrovolníci, čímž byla zahájena tato nová forma sociální péče. Zatím za pacienty pravidelně docházejí manželé Krieglovi ze Sboru Jednoty bratrské v Semilech.

„Dobrovolníci přicházejí za našimi pacienty ve svém volném čase, naslouchají jejich příběhům, povídají si s nimi, věnují se jim bez nároku na odměnu. Snažíme se tím přispět k rozšíření mnohdy již velmi zúženého obzoru pacienta a jeho návratu do reality. Tyto činnosti jsou samozřejmě úkolem všech členů našeho léčebného týmu, ale právě zapojení dobrovolníků nebo studentů sociálního praktika pomáhá nám ostatním zaměřit se více na léčebnou a ošetřovatelskou činnost," sdělil Kraťuk.

„Pro naše klienty je velice důležité, že se necítí opuštění, že je zde někdo, koho zajímají jejich mnohdy nelehké životní osudy, názory a myšlenky. Takzvaný „návrat do života" se zde děje i v jiné než pouze fyzické rovině," uzavřel primář.

Více zpráv ze semilské nemocnice:

The Bouda zazpívala o Vánocích v semilské nemocnici

Semilská nemocnice informovala o novinkách

Ohlas vzbudily program na hubnutí a ortopedická vyšetření dětí

Nemocnice v Semilech bude od září nabízet léčbu metodou Mojžíšové

Semilská nemocnice nabízí pro seniory úlevovou péči 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru rodinného domu v Držkově

Ve středu dopoledne byl na Krajské operační a informační středisko ohlášen požár rodinného domu v Držkově. Z prvních informací nebylo zřejmé, o jak velký rozsah požáru se jedná, ale později byl vyhlášen silnější 2. stupeň požárního poplachu a kromě první jednotky z Tanvaldu byly povolány i další. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Konference Liberecko 2020+: Stát musí zlepšit financování krajů a obcí
V Jilemnici slavnostně otevřou rekonstruovanou Žižkovu ulici
Proti Wizards si Dalmach připsal druhou výhru sezony
Kraj žádá o dotaci na rekonstrukci silnice mezi Sklenařicemi a Vysokým
Hrad Vítkovec u Milčanského rybníka zničila třicetiletá válka

Nejčtenější články

20.11.: Praha našla Vánoční strom, vyrostl v Semilech
19.11.: FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT