Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

19.09.2016 11:19:54 | Autor: Zdeňka Marková a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Semily

Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

Pojizerský sport postihla 10. září velká ztráta v podobě úmrtí prvního semilského olympionika a osobnosti nejen sportu Mojmíra Stuchlíka. Poslední rozloučení se koná v úterý 20. září 2016 ve 12.45 v semilské smuteční síni.

Mojmír Stuchlík se narodil 30. června 1930 v Bítouchově v romantickém prostředí údolí Jizery na začátku Riegrovy stezky v domku u jezu. Jak přišla zima a byl dostatek sněhu, stavěl sněhové skokanské můstky na vhodných stráních a organizoval na nich závody.

V roce 1941 se dočkal znamenitého vítězství na sněhovém můstku na „Velkém Bubnu" na Treperce. V letech 1947 - 48 úspěšně závodil na můstcích v Lomnici nad Popelkou, v Čisté u Horek, v Jesenném a v Rokytnici nad Jizerou utvořil rekord můstku skokem 52 metrů. V Semilech se skákalo na dřevěném můstku v Jílovcích. Při oficiálních závodech na konci 40. let byl nejlepší Mojmír Stuchlík. V letech 1951 - 1957 se každoročně zúčastňoval mezinárodních závodů ve Vysokém nad Jizerou v Šachtách. Skokanský styl v letové fázi převzal od Finů, s rukama podél těla dozadu, nakloněn nad lyže a doskok musel být do perfektního telemarku.

Na olympiádě v Cortině d´Ampezzo skončili českoslovenští reprezentanti na konci druhé desítky skokanů - Mojmír dvacátý osmý (dva skoky 74 metrů). Mnohem úspěšnější byl Mojmír v poolympijském skokanském turné „Týden skoků". Kromě skoků v Bánské Bystrici, kde měl pád a skončil dvanáctý, uspěl nejlépe z našich reprezentantů ve Vysokém nad Jizerou (5.) a především ve Špindlerově Mlýně skončil čtvrtý, jen půl bodu za „bronzovým" olympionikem H. Glassem. Závodní kariéru lyžaře - skokana ukončil Mojmír Stuchlík kvůli zranění v roce 1957 čtvrtým místem na vysockých „Šachtách". Lyžařinu však neopustil. Stal se trenérem začínajících talentů - skokanů v lyžařském oddíle TJ Spartak Semily a spolu s Jaroslavem Mazánkem - reprezentantem sdruženářem, vychovali své nástupce: například skokany Vladimíra Podzimka, Jiřího Hájka nebo sdruženáře Petra Prokůpka.

Po roce 1989 byl dvakrát zvolen do městského zastupitelstva v Semilech a vykonával funkci místostarosty města. Byl členem Klubu českých turistů v Semilech a po odchodu Jindry Malého se staral o Riegrovu stezku, dokud mu to zdraví dovolilo.

Mojmír Stuchlík byl stálým optimistou, člověkem nabitým energií a vůlí do dalších let, který nikdy nerezignuje a dovede se radovat skromně ze všeho dobrého pro druhé. Jeho odchodem ztrácíme významnou semilskou osobnost, která se nesmazatelně zapsala do semilského sportu a turistiky.

Čest jeho památce!

Zdeňka Marková,

část textu byla použita při uvedení Mojmíra Stuchlíka do síně slávy ankety Sportovec okresu v roce 2010

Fotografie je z vernisáže ve Státním okresním archivu v prosinci 2015 nazvané Mojmír Stuchlík - otec a syn. Foto: Petr Ježek

Ocenění, vyznamenání, osobní rekordy Mojmíra Stuchlíka:
1956 - osobní rekord v Planici 96 m
1969 - Vyznamenání za vynikající práci (propůjčil prezident L. Svoboda)
Diplomy za mimořádnou vytrvalost:
1974 - za 23,4 hod. ušel 100 mil
1975 - za 24 hod. ušel 171 km
1988 - Diplom Otakara Jandery za dlouholetou obětavou práci s mládeží (ČSTV)
2000 - Sportovec 20. století (Město Semily)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Otec a syn Stuchlíkové se představují v semilském archivu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči vyprošťovali v Rovensku zaklíněného řidiče
Nejčtenější články na webu za březen
Zimní údržba v Libereckém kraji byla tuto sezonu o 17 milionů dražší
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
Oslabená sestava Turnova nedokázala čelit Kolínu

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
21.04.: Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
21.04.: S kradeným BMW ujížděl z Líšného policii a způsobil dvě nehody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT