Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

19.09.2016 11:19:54 | Autor: Zdeňka Marková a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Semily

Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

Pojizerský sport postihla 10. září velká ztráta v podobě úmrtí prvního semilského olympionika a osobnosti nejen sportu Mojmíra Stuchlíka. Poslední rozloučení se koná v úterý 20. září 2016 ve 12.45 v semilské smuteční síni.

Mojmír Stuchlík se narodil 30. června 1930 v Bítouchově v romantickém prostředí údolí Jizery na začátku Riegrovy stezky v domku u jezu. Jak přišla zima a byl dostatek sněhu, stavěl sněhové skokanské můstky na vhodných stráních a organizoval na nich závody.

V roce 1941 se dočkal znamenitého vítězství na sněhovém můstku na „Velkém Bubnu" na Treperce. V letech 1947 - 48 úspěšně závodil na můstcích v Lomnici nad Popelkou, v Čisté u Horek, v Jesenném a v Rokytnici nad Jizerou utvořil rekord můstku skokem 52 metrů. V Semilech se skákalo na dřevěném můstku v Jílovcích. Při oficiálních závodech na konci 40. let byl nejlepší Mojmír Stuchlík. V letech 1951 - 1957 se každoročně zúčastňoval mezinárodních závodů ve Vysokém nad Jizerou v Šachtách. Skokanský styl v letové fázi převzal od Finů, s rukama podél těla dozadu, nakloněn nad lyže a doskok musel být do perfektního telemarku.

Na olympiádě v Cortině d´Ampezzo skončili českoslovenští reprezentanti na konci druhé desítky skokanů - Mojmír dvacátý osmý (dva skoky 74 metrů). Mnohem úspěšnější byl Mojmír v poolympijském skokanském turné „Týden skoků". Kromě skoků v Bánské Bystrici, kde měl pád a skončil dvanáctý, uspěl nejlépe z našich reprezentantů ve Vysokém nad Jizerou (5.) a především ve Špindlerově Mlýně skončil čtvrtý, jen půl bodu za „bronzovým" olympionikem H. Glassem. Závodní kariéru lyžaře - skokana ukončil Mojmír Stuchlík kvůli zranění v roce 1957 čtvrtým místem na vysockých „Šachtách". Lyžařinu však neopustil. Stal se trenérem začínajících talentů - skokanů v lyžařském oddíle TJ Spartak Semily a spolu s Jaroslavem Mazánkem - reprezentantem sdruženářem, vychovali své nástupce: například skokany Vladimíra Podzimka, Jiřího Hájka nebo sdruženáře Petra Prokůpka.

Po roce 1989 byl dvakrát zvolen do městského zastupitelstva v Semilech a vykonával funkci místostarosty města. Byl členem Klubu českých turistů v Semilech a po odchodu Jindry Malého se staral o Riegrovu stezku, dokud mu to zdraví dovolilo.

Mojmír Stuchlík byl stálým optimistou, člověkem nabitým energií a vůlí do dalších let, který nikdy nerezignuje a dovede se radovat skromně ze všeho dobrého pro druhé. Jeho odchodem ztrácíme významnou semilskou osobnost, která se nesmazatelně zapsala do semilského sportu a turistiky.

Čest jeho památce!

Zdeňka Marková,

část textu byla použita při uvedení Mojmíra Stuchlíka do síně slávy ankety Sportovec okresu v roce 2010

Fotografie je z vernisáže ve Státním okresním archivu v prosinci 2015 nazvané Mojmír Stuchlík - otec a syn. Foto: Petr Ježek

Ocenění, vyznamenání, osobní rekordy Mojmíra Stuchlíka:
1956 - osobní rekord v Planici 96 m
1969 - Vyznamenání za vynikající práci (propůjčil prezident L. Svoboda)
Diplomy za mimořádnou vytrvalost:
1974 - za 23,4 hod. ušel 100 mil
1975 - za 24 hod. ušel 171 km
1988 - Diplom Otakara Jandery za dlouholetou obětavou práci s mládeží (ČSTV)
2000 - Sportovec 20. století (Město Semily)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Otec a syn Stuchlíkové se představují v semilském archivu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT