Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

19.09.2016 11:19:54 | Autor: Zdeňka Marková a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Semily

Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

Pojizerský sport postihla 10. září velká ztráta v podobě úmrtí prvního semilského olympionika a osobnosti nejen sportu Mojmíra Stuchlíka. Poslední rozloučení se koná v úterý 20. září 2016 ve 12.45 v semilské smuteční síni.

Mojmír Stuchlík se narodil 30. června 1930 v Bítouchově v romantickém prostředí údolí Jizery na začátku Riegrovy stezky v domku u jezu. Jak přišla zima a byl dostatek sněhu, stavěl sněhové skokanské můstky na vhodných stráních a organizoval na nich závody.

V roce 1941 se dočkal znamenitého vítězství na sněhovém můstku na „Velkém Bubnu" na Treperce. V letech 1947 - 48 úspěšně závodil na můstcích v Lomnici nad Popelkou, v Čisté u Horek, v Jesenném a v Rokytnici nad Jizerou utvořil rekord můstku skokem 52 metrů. V Semilech se skákalo na dřevěném můstku v Jílovcích. Při oficiálních závodech na konci 40. let byl nejlepší Mojmír Stuchlík. V letech 1951 - 1957 se každoročně zúčastňoval mezinárodních závodů ve Vysokém nad Jizerou v Šachtách. Skokanský styl v letové fázi převzal od Finů, s rukama podél těla dozadu, nakloněn nad lyže a doskok musel být do perfektního telemarku.

Na olympiádě v Cortině d´Ampezzo skončili českoslovenští reprezentanti na konci druhé desítky skokanů - Mojmír dvacátý osmý (dva skoky 74 metrů). Mnohem úspěšnější byl Mojmír v poolympijském skokanském turné „Týden skoků". Kromě skoků v Bánské Bystrici, kde měl pád a skončil dvanáctý, uspěl nejlépe z našich reprezentantů ve Vysokém nad Jizerou (5.) a především ve Špindlerově Mlýně skončil čtvrtý, jen půl bodu za „bronzovým" olympionikem H. Glassem. Závodní kariéru lyžaře - skokana ukončil Mojmír Stuchlík kvůli zranění v roce 1957 čtvrtým místem na vysockých „Šachtách". Lyžařinu však neopustil. Stal se trenérem začínajících talentů - skokanů v lyžařském oddíle TJ Spartak Semily a spolu s Jaroslavem Mazánkem - reprezentantem sdruženářem, vychovali své nástupce: například skokany Vladimíra Podzimka, Jiřího Hájka nebo sdruženáře Petra Prokůpka.

Po roce 1989 byl dvakrát zvolen do městského zastupitelstva v Semilech a vykonával funkci místostarosty města. Byl členem Klubu českých turistů v Semilech a po odchodu Jindry Malého se staral o Riegrovu stezku, dokud mu to zdraví dovolilo.

Mojmír Stuchlík byl stálým optimistou, člověkem nabitým energií a vůlí do dalších let, který nikdy nerezignuje a dovede se radovat skromně ze všeho dobrého pro druhé. Jeho odchodem ztrácíme významnou semilskou osobnost, která se nesmazatelně zapsala do semilského sportu a turistiky.

Čest jeho památce!

Zdeňka Marková,

část textu byla použita při uvedení Mojmíra Stuchlíka do síně slávy ankety Sportovec okresu v roce 2010

Fotografie je z vernisáže ve Státním okresním archivu v prosinci 2015 nazvané Mojmír Stuchlík - otec a syn. Foto: Petr Ježek

Ocenění, vyznamenání, osobní rekordy Mojmíra Stuchlíka:
1956 - osobní rekord v Planici 96 m
1969 - Vyznamenání za vynikající práci (propůjčil prezident L. Svoboda)
Diplomy za mimořádnou vytrvalost:
1974 - za 23,4 hod. ušel 100 mil
1975 - za 24 hod. ušel 171 km
1988 - Diplom Otakara Jandery za dlouholetou obětavou práci s mládeží (ČSTV)
2000 - Sportovec 20. století (Město Semily)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Otec a syn Stuchlíkové se představují v semilském archivu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nové termíny sluchové poradny v Turnově

Od loňského roku začala v Turnově fungovat na adrese DPS Výšinka, Granátová 1897 sluchová poradna. Poradna zajišťuje odbornou pomoc, seřizování sluchadel či prodej baterií a drobných náhradních dílů do sluchadel. V Turnově bude i v roce 2019 poskytovat služby odborný pracovník Jaroslav Paur. Nejbližší termíny poradny budou: 25. 2., 29. 4. a 24. 6. od 9 do 11 hodin. Na jednotlivé termíny je nutné se předem objednat na tel. čísle: 488 577 841 nebo 731 653 007.

Ministerstvo vnitra ocenilo kraj za Digitální mapu veřejné správy

Ministerstvo vnitra České republiky ocenilo Liberecký kraj za spolupráci při naplňování opatření takzvaného Akčního plánu Geoinfostrategie. Ministerstvo vnitra v dopise z ledna letošního roku poděkovalo kraji za vysokou profesionalitu a kvalitu včetně ochoty předávat své zkušeností na ostatní regiony a centrální orgány České republiky. „Digitální mapa veřejné správy Libereckého kraje vznikala v období 2011 až 2015. Přišla nás na více jak 23 milionů korun. Zaznamenává právní a skutečný stav uspořádání území. Mapa je velice podrobná a je zdrojem kvalitních prostorových dat nejen pro veřejnou správu, ale i občany, kteří zde najdou například plány silnic, železniční mapu či přehled katastrálních území. Do budoucna chystáme podpořit další projekty, jako je například vznik Digitální technické mapy celé České republiky," uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Maškarní karneval na semilském kluzišti 2019
Divadelní festival Modrý kocour 2019 se blíží
Rada kraje odsouhlasila téměř 22 milionů na pohotovost a záchytku
Předpremiéru Zkázy Dejvického divadla uvidíte v lomnickém kině
Únorová nabídka Kina 70 Jilemnice

Nejčtenější články

15.02.: Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
15.02.: Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou
15.02.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

termodynamické a solární systémy pro ohřev teplé vody

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT