kraj-pf

Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

19.09.2016 11:19:54 | Autor: Zdeňka Marková a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Semily

Semilský sport se loučí s prvním olympionikem Mojmírem Stuchlíkem

Pojizerský sport postihla 10. září velká ztráta v podobě úmrtí prvního semilského olympionika a osobnosti nejen sportu Mojmíra Stuchlíka. Poslední rozloučení se koná v úterý 20. září 2016 ve 12.45 v semilské smuteční síni.

Mojmír Stuchlík se narodil 30. června 1930 v Bítouchově v romantickém prostředí údolí Jizery na začátku Riegrovy stezky v domku u jezu. Jak přišla zima a byl dostatek sněhu, stavěl sněhové skokanské můstky na vhodných stráních a organizoval na nich závody.

V roce 1941 se dočkal znamenitého vítězství na sněhovém můstku na „Velkém Bubnu" na Treperce. V letech 1947 - 48 úspěšně závodil na můstcích v Lomnici nad Popelkou, v Čisté u Horek, v Jesenném a v Rokytnici nad Jizerou utvořil rekord můstku skokem 52 metrů. V Semilech se skákalo na dřevěném můstku v Jílovcích. Při oficiálních závodech na konci 40. let byl nejlepší Mojmír Stuchlík. V letech 1951 - 1957 se každoročně zúčastňoval mezinárodních závodů ve Vysokém nad Jizerou v Šachtách. Skokanský styl v letové fázi převzal od Finů, s rukama podél těla dozadu, nakloněn nad lyže a doskok musel být do perfektního telemarku.

Na olympiádě v Cortině d´Ampezzo skončili českoslovenští reprezentanti na konci druhé desítky skokanů - Mojmír dvacátý osmý (dva skoky 74 metrů). Mnohem úspěšnější byl Mojmír v poolympijském skokanském turné „Týden skoků". Kromě skoků v Bánské Bystrici, kde měl pád a skončil dvanáctý, uspěl nejlépe z našich reprezentantů ve Vysokém nad Jizerou (5.) a především ve Špindlerově Mlýně skončil čtvrtý, jen půl bodu za „bronzovým" olympionikem H. Glassem. Závodní kariéru lyžaře - skokana ukončil Mojmír Stuchlík kvůli zranění v roce 1957 čtvrtým místem na vysockých „Šachtách". Lyžařinu však neopustil. Stal se trenérem začínajících talentů - skokanů v lyžařském oddíle TJ Spartak Semily a spolu s Jaroslavem Mazánkem - reprezentantem sdruženářem, vychovali své nástupce: například skokany Vladimíra Podzimka, Jiřího Hájka nebo sdruženáře Petra Prokůpka.

Po roce 1989 byl dvakrát zvolen do městského zastupitelstva v Semilech a vykonával funkci místostarosty města. Byl členem Klubu českých turistů v Semilech a po odchodu Jindry Malého se staral o Riegrovu stezku, dokud mu to zdraví dovolilo.

Mojmír Stuchlík byl stálým optimistou, člověkem nabitým energií a vůlí do dalších let, který nikdy nerezignuje a dovede se radovat skromně ze všeho dobrého pro druhé. Jeho odchodem ztrácíme významnou semilskou osobnost, která se nesmazatelně zapsala do semilského sportu a turistiky.

Čest jeho památce!

Zdeňka Marková,

část textu byla použita při uvedení Mojmíra Stuchlíka do síně slávy ankety Sportovec okresu v roce 2010

Fotografie je z vernisáže ve Státním okresním archivu v prosinci 2015 nazvané Mojmír Stuchlík - otec a syn. Foto: Petr Ježek

Ocenění, vyznamenání, osobní rekordy Mojmíra Stuchlíka:
1956 - osobní rekord v Planici 96 m
1969 - Vyznamenání za vynikající práci (propůjčil prezident L. Svoboda)
Diplomy za mimořádnou vytrvalost:
1974 - za 23,4 hod. ušel 100 mil
1975 - za 24 hod. ušel 171 km
1988 - Diplom Otakara Jandery za dlouholetou obětavou práci s mládeží (ČSTV)
2000 - Sportovec 20. století (Město Semily)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Otec a syn Stuchlíkové se představují v semilském archivu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Rádle přivítali advent a rozsvítili vánoční strom i s velbloudem

Vítání adventu se v Rádle stalo již tradicí. Byl zahájen v místním kostele - i letos se do nácviku programu s nadšením pustili místní obyvatelé a zcela zaplněnému kostelu představili program s názvem Krkonošské koledy a poudačky. Po jeho skončení se všichni přítomní (i s velbloudem) společně vydali před budovu obecního úřadu, kde byl za zpěvu koled rozsvícen vánoční strom. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

Havárie v budově SŠ řemesel v Jablonci uzavře Podhorskou ulici

Ve čtvrtek 13. prosince od 7 hodin by mělo dojít k úplnému uzavření Podhorské ulice v Jablonci nad Nisou v úseku před bývalou budovou SŠ řemesel a služeb Podhorská 717. Důvodem je havarijní stav statiky budovy. Podhorská ulice je přitom v tomto úseku páteřní komunikací a průtahem na Harrachov. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilští šipkaři bojují ve 3. lize
V Libereckém kraji zemřelo do listopadu 2018 na silnicích méně lidí
Nadace Euronisa rozdělila přes 800 tisíc korun!
Karel Gott si v jablonecké mincovně osobně vyrazil novou medaili
Tetřívkovi v Česku zvoní hrana

Nejčtenější články

13.12.: Jilemnické náměstí opět zaplní vánoční jarmark
13.12.: Libštátský vánoční jarmark se počtrnácté koná ve dvoře U Janatů
13.12.: FOTO: Výstavu o F. L. Riegrovi v Semilech zahájil i jeho potomek

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT