Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

07.11.2018 17:36:49 | Autor: SDH Semily I a Petr Ježek | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

Ve středu 7. listopadu se od 9 hodin konalo setkání SDH Semily I se žáky a studenty semilských škol. V rámci školních osnov v současné době probíhá výuka století páry a parních strojů. Je proto pochopitelné, že místní dobrovolní hasiči byli osloveni.

S historií parní stříkačky, parametry, jejím účelem a obsluhou všechny přítomné seznámil starosta sboru bratr Marek Vrtilka a zástupce starosty bratr Ladislav Bruckner.

„Ve vlastnictví našeho sboru právě jeden takový funkční unikát je a to historická hasičská parní stříkačka vyrobená firmou R.A.Smékal v Praze Smíchově roce 1904. Žáci a studenti Waldorfské školy Semily a Gymnázia Ivana Olbrachta Semily tak teoretické znalosti mohli doplnit o praktickou ukázku a vidět jak takový stroj ve skutečnosti opravdu funguje," vysvětlil za SDH Semily I Ladislav Bruckner.

Setkání SDH Semily I s parničkou se žáky a studenty semilských škol<br />Autor: Archiv SDH Semily I Po přivítání byla za jejich přítomnosti uvedena do provozu zatopením pod kotlem o obsahu 180 litrů vody, který ji za cca 20 minut převedl do jiného skupenství, v páru. Po té se parní stroj rozběhl a čerpadla nasála první doušky vody. Všichni přítomní pak měli možnost si tento unikát nejen osahat, ale i zapískat na její píšťalku nebo stříkat z historických proudnic, které jsou součástí parničky.

Došlo i na témata ostatní hasičské techniky, kterou sbor vlastní a i na srovnání současné techniky s právě zprovozněnou stříkačkou parní. I tu modernější si mohla semilská mládež prohlédnout z blízka a pochopitelně velký zájem byl o to usednout na sedačky nefalšované hasičské cisterny, byť je vyrobena v roce 1965.

„Po příjemném dopoledním programu se všichni museli opět vrátit zpět do svých škol na další výuku. A neodešli s prázdnou. Na cestu si všichni odnesli drobnou upomínku na dnešní den, roční kalendář sboru s vyobrazením parní stříkačky, kterou celé dopoledne měli před sebou," dodal Ladislav Bruckner.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilská hasičská družstva mládeže v Soptíku 2018
Ohlédnutí za desátým Hasičským táborem SDH Semily I
FOTO: Mladí hasiči se v Semilech utkali O pohár dráčka Soptíka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zloděj z harrachovské směnárny je ve vazbě

Aktuální informace se objevila v souvislosti s krádeží v harrachovské směnárně. V sobotu 19. ledna dopoledne poslal svým rozhodnutím Okresní soud v Semilech 32letého Gruzínce obviněného ze zločinu krádeže ve stadiu pokusu se škodou 1 077 506 korun a z přečinu poškození cizí věci do vazební věznice. Kompletní článek o případu

Termín pro přihlášení obcí do soutěže Zlatý erb prodloužen do 31. ledna

Obce a města Libereckého kraje se mohou ještě několik dní hlásit do soutěže o nejlepší webové stránky. Termín pro podání přihlášek do krajského kola Zlatého erbu organizátoři prodloužili do 31. ledna. Soutěž je organizována v krajských kolech a v navazujícím celostátním kole. Kraje sestavují odbornou porotu, která hodnotí webové stránky a elektronické služby svých měst a obcí. Veškeré další informace jsou uvedeny v propozicích soutěže (k dispozici na www.zlatyerb.cz). Účast v soutěži je pro města a obce zdarma. Předchozí článek k soutěži


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přednáškové Putování za minerály 3 probíhá v lednu a únoru
Vzácné poklady ukáže archeologická výstava turnovského muzea
Malá čarodějnice přiletí do Rokytnice
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec
Benefiční ples hejtmana se tentokrát koná v krajské knihovně

Nejčtenější články

18.01.: V Jilemnici je opět k vidění obří sněhový Krakonoš
18.01.: Ze směnárny v Harrachově si chtěli odnést milion, krádež ale zpackali
18.01.: Lednový program Městského kina v Lomnici nad Popelkou

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT