Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

07.11.2018 17:36:49 | Autor: SDH Semily I a Petr Ježek | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

Ve středu 7. listopadu se od 9 hodin konalo setkání SDH Semily I se žáky a studenty semilských škol. V rámci školních osnov v současné době probíhá výuka století páry a parních strojů. Je proto pochopitelné, že místní dobrovolní hasiči byli osloveni.

S historií parní stříkačky, parametry, jejím účelem a obsluhou všechny přítomné seznámil starosta sboru bratr Marek Vrtilka a zástupce starosty bratr Ladislav Bruckner.

„Ve vlastnictví našeho sboru právě jeden takový funkční unikát je a to historická hasičská parní stříkačka vyrobená firmou R.A.Smékal v Praze Smíchově roce 1904. Žáci a studenti Waldorfské školy Semily a Gymnázia Ivana Olbrachta Semily tak teoretické znalosti mohli doplnit o praktickou ukázku a vidět jak takový stroj ve skutečnosti opravdu funguje," vysvětlil za SDH Semily I Ladislav Bruckner.

Setkání SDH Semily I s parničkou se žáky a studenty semilských škol<br />Autor: Archiv SDH Semily I Po přivítání byla za jejich přítomnosti uvedena do provozu zatopením pod kotlem o obsahu 180 litrů vody, který ji za cca 20 minut převedl do jiného skupenství, v páru. Po té se parní stroj rozběhl a čerpadla nasála první doušky vody. Všichni přítomní pak měli možnost si tento unikát nejen osahat, ale i zapískat na její píšťalku nebo stříkat z historických proudnic, které jsou součástí parničky.

Došlo i na témata ostatní hasičské techniky, kterou sbor vlastní a i na srovnání současné techniky s právě zprovozněnou stříkačkou parní. I tu modernější si mohla semilská mládež prohlédnout z blízka a pochopitelně velký zájem byl o to usednout na sedačky nefalšované hasičské cisterny, byť je vyrobena v roce 1965.

„Po příjemném dopoledním programu se všichni museli opět vrátit zpět do svých škol na další výuku. A neodešli s prázdnou. Na cestu si všichni odnesli drobnou upomínku na dnešní den, roční kalendář sboru s vyobrazením parní stříkačky, kterou celé dopoledne měli před sebou," dodal Ladislav Bruckner.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilská hasičská družstva mládeže v Soptíku 2018
Ohlédnutí za desátým Hasičským táborem SDH Semily I
FOTO: Mladí hasiči se v Semilech utkali O pohár dráčka Soptíka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Movember v KNL: za 15 dní vyšetřeno 132 pacientů

Za první půlměsíc prevetivní akce Movember zaměřené na prevenci rakoviny prostaty a varlat se v Krajské nemocnici Liberec nechalo tzv. PSA krevním testem vyšetřit 132 pacientů. „Drtivá většina testovaných můžů je zdravá, tedy výsledek jejich testu je negativní. Pozitivní nebyl žádný z testovaných pacientů," komentuje dosavadní výsledky akce Movember RNDr. Pavel Škrabálek z Oddělení klinické biochemie. „Testování je otevřené všem mužům, tedy i mladším než 50 let. A budeme se snažit vyhovět skutečně všem. Máme vstřícného, sponzora a šikovné sestřičky. Navíc je lepší se nechat jednou píchnout od sestřičky, než později rozřezat od doktora," zdůraznil Škrabálek. Podrobnosti o akci v KNL

Nové umístění kontejneru na textil v Turnově od společnosti ADRA

Od minulého týdne je nově přemístěn turnovský kontejner na textil od čerpací stanice Kontakt (Průmyslová ulice) na sběrné místo u parkoviště u KC Střelnice (náměstí B. J. Horáčka). Kontejnery na textil společnosti ADRA slouží občanům, kteří do nich mohou odkládat kvalitní oblečení. To je následně nabídnuto k prodeji v Charitativním obchůdku ADRA v Nádražní ulici nebo v pasáži Kinských. Všechny získané finance jsou následně věnovány na dobrovolnické programy u seniorů v Turnově a okolí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie dopadla muže, který měl přepadnout prodejnu v Libštátě
Do Movemberu se zapojila i KNL. Muži mají prohlídky zdarma
Co se hraje za fotbaly o víkendu?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 16. až 18. listopadu
Po šestém kole NPL stále bez porážky dominuje TJ Sokol Turnov

Nejčtenější články

14.11.: Nejhorší výtluky v kraji byly v Semilech, Mírové a Zlaté Olešnici
14.11.: Hasiči a krajský úřad ocenili reprezentanty v požárním sportu
15.11.: I.A třída: Naplno bodovala Lomnice a bod za remízu brala i Horní Branná

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT