Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

07.11.2018 17:36:49 | Autor: SDH Semily I a Petr Ježek | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Semilští žáci při výuce názorně poznávali století páry

Ve středu 7. listopadu se od 9 hodin konalo setkání SDH Semily I se žáky a studenty semilských škol. V rámci školních osnov v současné době probíhá výuka století páry a parních strojů. Je proto pochopitelné, že místní dobrovolní hasiči byli osloveni.

S historií parní stříkačky, parametry, jejím účelem a obsluhou všechny přítomné seznámil starosta sboru bratr Marek Vrtilka a zástupce starosty bratr Ladislav Bruckner.

„Ve vlastnictví našeho sboru právě jeden takový funkční unikát je a to historická hasičská parní stříkačka vyrobená firmou R.A.Smékal v Praze Smíchově roce 1904. Žáci a studenti Waldorfské školy Semily a Gymnázia Ivana Olbrachta Semily tak teoretické znalosti mohli doplnit o praktickou ukázku a vidět jak takový stroj ve skutečnosti opravdu funguje," vysvětlil za SDH Semily I Ladislav Bruckner.

Setkání SDH Semily I s parničkou se žáky a studenty semilských škol<br />Autor: Archiv SDH Semily I Po přivítání byla za jejich přítomnosti uvedena do provozu zatopením pod kotlem o obsahu 180 litrů vody, který ji za cca 20 minut převedl do jiného skupenství, v páru. Po té se parní stroj rozběhl a čerpadla nasála první doušky vody. Všichni přítomní pak měli možnost si tento unikát nejen osahat, ale i zapískat na její píšťalku nebo stříkat z historických proudnic, které jsou součástí parničky.

Došlo i na témata ostatní hasičské techniky, kterou sbor vlastní a i na srovnání současné techniky s právě zprovozněnou stříkačkou parní. I tu modernější si mohla semilská mládež prohlédnout z blízka a pochopitelně velký zájem byl o to usednout na sedačky nefalšované hasičské cisterny, byť je vyrobena v roce 1965.

„Po příjemném dopoledním programu se všichni museli opět vrátit zpět do svých škol na další výuku. A neodešli s prázdnou. Na cestu si všichni odnesli drobnou upomínku na dnešní den, roční kalendář sboru s vyobrazením parní stříkačky, kterou celé dopoledne měli před sebou," dodal Ladislav Bruckner.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilská hasičská družstva mládeže v Soptíku 2018
Ohlédnutí za desátým Hasičským táborem SDH Semily I
FOTO: Mladí hasiči se v Semilech utkali O pohár dráčka Soptíka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Galerii Granát probíhá výstava Snová realita
Jilemničtí vyhráli juniorský maraton v Liberci a postupují do finále
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
20.04.: FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT