Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí

27.05.2019 17:32:40 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí

Městu Semily se podařilo získat dotaci na připravovanou stavbu nové mateřské školy. Podle slov starostky města Leny Mlejnkové Semily uspěly v 88. výzvě programu IROP a na výstavbu moderní mateřské školy, která nahradí dosluhující mateřskou školu pod Vartou, získají 82 milionů. Tuto zprávu s povděkem přivítali především rodiče předškolních ratolestí, kterých v Semilech každoročně přibývá.

„O získání dotace jsme se pokoušeli zhruba tři roky. Do výzvy Integrovaného regionálního operačního programu v roce 2015 jsme se přihlásit nemohli, protože jsme v té době ještě neměli projektovou dokumentaci a stavební povolení. Počítali jsme tedy s podáním žádosti do výzvy plánované ministerstvem na rok 2017. Ta však byla zrušena a prostředky z ní posílily objem prostředků ve výzvě předchozí," prozradila starostka Lena Mlejnková.

Proto se starostka obrátila se žádostí na otevření avizované dotační výzvy na Ministerstvo pro místní rozvoj. Souběžně oslovila Ministerstvo školství, Svaz měst a obcí ČR, Svazek obcí Libereckého kraje, Liberecký kraj a všechny obce Libereckého kraje se žádostí o podporu. S výzvou k řešení se starostka města obrátila i na vládu při její návštěvě Libereckého kraje. K výzvě se připojila města libereckého, ale i dalších krajů. Odpověď Ministerstva školství potvrdila vysokou potřebnost přidělení financí do oblasti rozvoje předškolního vzdělávání.

Vítězný návrh MŠ Pod Vartou A reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Na podzim roku 2018 Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dvě dotační výzvy, o které byl v republice obrovský zájem. Uspěl však zatím pouze malý okruh žadatelů. Celkem se v nich sešly žádosti za 3,5 miliardy korun, které o 2,3 miliardy překročily objem vyčleněných dotačních prostředků. Žádosti o dotaci jsou vyhodnocovány průběžně. Jedním z měst, která do současné chvíle uspěla, se staly i Semily.

„Cesta za novou mateřskou školou byla dlouhá a složitá. Nešlo jen o to, abychom na stavbu získali co nejvíce dotačních finančních prostředků, museli jsme pochopitelně získat také co nejlepší návrh architektonického řešení objektu. I v tomto případě jsme byli úspěšní," řekla Lena Mlejnková.

Architektonická soutěž na návrh nové mateřské školy byla vyhlášena v říjnu roku 2015. Tehdy se jí zúčastnilo neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska. Návrh mateřské školy a její zahrady se kromě jiného musel vyrovnat s faktem, že v budově budou souběžně a zároveň nezávisle probíhat dva programy vzdělávání.

Vedle „běžné" pedagogiky zde najde prostor pedagogika waldorfská. Vítězem architektonické soutěže se stal Mgr. A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím. Dokumentace pro stavební povolení byla dokončena v květnu 2017, stavební povolení vydáno v srpnu 2017.

Nová mateřinka vyroste v příštích letech na místě školky stávající, v klidné lokalitě města a v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie Treperka. Areál původní mateřské školy Pod Vartou pochází ze 70. let 20. století a v současnosti není v dobrém technickém stavu. Již v roce 2013 bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby.

„Náklady na výstavbu nové, moderní mateřské školy v atraktivní lokalitě města, by měly dle předpokladu dosáhnout výše 97 milionů korun, z toho 82 milionů pokryje dotace," sdělila Lena Mlejnková. „Čeká nás demolice stávající školky a výstavba školky nové, která by měla dle předpokladu pojmout na 110 dětí, včetně dětí ve věku 2-3 roky."

Novou mateřskou školu bylo město Semily připraveno postavit i bez dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, neboť provoz stávajících budov byl již neudržitelný. „Díky získané dotaci z IROPu však nedojde k zastavení ostatní investiční činnosti v našem městě. Finanční prostředky z dotace nám umožní i nadále plánovat projekty regenerace městských sídlišť, výstavbu dopravního terminálu či pokračovat v obnově místních komunikací. Pokud bychom totiž dotaci nezískali, museli bychom scházející finanční prostředky řešit úvěrovým financováním, což by zatížilo město na mnoho let dopředu," dodala Lena Mlejnková.

Město nyní řeší přemístění dětí z původní školky do dočasných, nicméně plně vyhovujících prostor. „Věřili jsme, že na novou školku nebudeme muset čekat dlouho. Již v roce 2016 jsme proto za 2,4 milionu korun zakoupili objekt na Komenského náměstí, který nyní rekonstruujeme pro potřeby přechodné mateřské školy," prozradila starostka Mlejnková.

Rekonstrukce objektu na Komenského náměstí bude stát město 23 milionů korun a měla by být dokončena do konce tohoto roku. Po dočasném využití objektu pro účely náhradní mateřské školy zde najdou zázemí učebny sousední Základní umělecké školy Semily.

Předpoklad zahájení výstavby nové školky Treperka je v prvním čtvrtletí roku 2020, provoz v ní by měl být zahájen po jejím dokončení v září roku 2021.

„Veřejná zakázka na stavbu nové školky byla vypsána v dubnu letošního roku, v současné době probíhá příjem nabídek," řekla Jana Dvořáková z odboru rozvoje a správy majetku. „Stavební akce v sobě zahrnuje nejenom demolici a výstavbu nového objektu, ale také veškeré sadové úpravy, rekonstrukci parkoviště a přilehlé zahrady s novými herními prvky."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mateřská škola Treperka v Semilech získala novou interaktivní tabuli
Semily znají rozpočet na rok 2016, větší akcí je i projekt MŠ Pod Vartou
Architektonická soutěž na novostavbu MŠ Pod Vartou již zná vítěze
Do soutěže na školku v Semilech dorazilo od architektů 70 návrhů
Město Semily vyhlašuje soutěž o návrh nové školky Pod Vartou

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Travesti show Sny ve Vegas zavítá do Rokytnice nad Jizerou
Co se hraje za fotbaly o víkendu?
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 18. až 20. října
Jilemnický kros prověří zdatnost běžců na Hraběnce
Republikové finále poháru v aerobiku pořádají v Železném Brodě

Nejčtenější články

15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
16.10.: Liberecký kraj zvažuje majetkový vstup do jilemnické nemocnice
16.10.: Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT