Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

20.02.2019 20:27:08 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Benecko,Pojizeří

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

Policisté evidují další případ pokusu o podvod na seniorech. Starší žena z Benecka ale na výzvu podvodníků k půjčení 300 tisíc správně nereagovala, informovala své dcery a následně policii.

Minulý pátek v poledne zazvonil v bytě 79leté ženy z Benecka na Semilsku telefon, a když seniorka zvedla sluchátko, pozdravil ji mužský hlas slovy: "ahoj babi". Také se jí nenuceně zeptal, jak se jí daří a co měla k obědu. Hned potom, přešel k vážnějšímu tématu. Sdělil jí, a to doslova, že je jeho máma v kritickém stavu a potřebuje nutně půjčit do následujícího dne 300 000 korun. Současně ji ujistil, že jí její dcera peníze hned v sobotu určitě vrátí. Na vyplacení peněz přitom hodně spěchal a chtěl pro ně přijet ještě v pátek.

Seniorka ale v průběhu hovoru pojala podezření, že jí muž lže, a proto mu řekla, že za ní musí přijet i s mámou. Hned nato volající zavěsil, a už se jí více neozval. Žena se následně spojila telefonicky se svou dcerou a o podivné žádosti o peníze ji informovala. Brzy vyšlo najevo, že žádná z jejích dvou dcer od ní peníze nepotřebovala, a že se za jejího vnuka někdo jenom vydával. Případem se od pátku zabývají kriminalisté semilského územního odboru, kteří už případ kvalifikovali jako podvod ve stádiu pokusu.

V roce 2017 kontaktovali podvodníci v Libereckém kraji podle podobného scénáře celkem 18 seniorů a od 6 z nich peníze dostali, byly to statisíce korun. „Situace se výrazně zlepšila v průběhu roku 2018, kdy jsme masivně informovali o těchto případech v médiích, formou besed se seniory a distribucí varovných letáčků, ve kterých jsme praktiky podvodníků, vydávajících se za vnuky, popsali. Tyto informační kartičky jsme seniorům nejen předávali osobně při besedách, velkou část jich jim také bezplatně doručila Česká pošta, která se do preventivní kampaně rovněž zapojila. Z loňských statistik Libereckého kraje vyplývá, že z 12 seniorů, které podvodníci telefonicky kontaktovali, jim uvěřil a peníze vydal jen jeden senior," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Protože ale aktivity pachatelů této trestné činnosti nepolevují, pokračuje policie v informační kampani i nadále. „Včasně podanou radou se snažíme ochránit seniory před tím, aby je podvodníci bez skrupulí ožebračili a psychicky zlomili. Podvedení senioři se často tím, že je pachatelé připravili o veškeré finance, velmi trápí a dostávají se do depresí, které mají neblahé důsledky na jejich zdraví. Partnery naší informační kampaně se proto stávají i sociální pracovníci a zdravotníci, kteří zajišťují distribuci informačních kartiček ve svých zařízeních," doplnila Baláková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Lupiče, který přepadl v Lomnici 52 letou ženu, pomohli vypátrat občané
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hokejisté Lomnice urvali smrští ve třetí části vítězství ve Varnsdorfu
Turnov doma vysoko podlehl hokejistům Jičína
Virová hepatitida A je už v sestupné fázi epidemie
Jak slavili 30 let od 17. listopadu v Turnově
Muži, dorostenci i dorostenky TJ Turnov s plným bodovým ziskem

Nejčtenější články

20.11.: Praha našla Vánoční strom, vyrostl v Semilech
19.11.: FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT