Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

20.02.2019 20:27:08 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Benecko,Pojizeří

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

Policisté evidují další případ pokusu o podvod na seniorech. Starší žena z Benecka ale na výzvu podvodníků k půjčení 300 tisíc správně nereagovala, informovala své dcery a následně policii.

Minulý pátek v poledne zazvonil v bytě 79leté ženy z Benecka na Semilsku telefon, a když seniorka zvedla sluchátko, pozdravil ji mužský hlas slovy: "ahoj babi". Také se jí nenuceně zeptal, jak se jí daří a co měla k obědu. Hned potom, přešel k vážnějšímu tématu. Sdělil jí, a to doslova, že je jeho máma v kritickém stavu a potřebuje nutně půjčit do následujícího dne 300 000 korun. Současně ji ujistil, že jí její dcera peníze hned v sobotu určitě vrátí. Na vyplacení peněz přitom hodně spěchal a chtěl pro ně přijet ještě v pátek.

Seniorka ale v průběhu hovoru pojala podezření, že jí muž lže, a proto mu řekla, že za ní musí přijet i s mámou. Hned nato volající zavěsil, a už se jí více neozval. Žena se následně spojila telefonicky se svou dcerou a o podivné žádosti o peníze ji informovala. Brzy vyšlo najevo, že žádná z jejích dvou dcer od ní peníze nepotřebovala, a že se za jejího vnuka někdo jenom vydával. Případem se od pátku zabývají kriminalisté semilského územního odboru, kteří už případ kvalifikovali jako podvod ve stádiu pokusu.

V roce 2017 kontaktovali podvodníci v Libereckém kraji podle podobného scénáře celkem 18 seniorů a od 6 z nich peníze dostali, byly to statisíce korun. „Situace se výrazně zlepšila v průběhu roku 2018, kdy jsme masivně informovali o těchto případech v médiích, formou besed se seniory a distribucí varovných letáčků, ve kterých jsme praktiky podvodníků, vydávajících se za vnuky, popsali. Tyto informační kartičky jsme seniorům nejen předávali osobně při besedách, velkou část jich jim také bezplatně doručila Česká pošta, která se do preventivní kampaně rovněž zapojila. Z loňských statistik Libereckého kraje vyplývá, že z 12 seniorů, které podvodníci telefonicky kontaktovali, jim uvěřil a peníze vydal jen jeden senior," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Protože ale aktivity pachatelů této trestné činnosti nepolevují, pokračuje policie v informační kampani i nadále. „Včasně podanou radou se snažíme ochránit seniory před tím, aby je podvodníci bez skrupulí ožebračili a psychicky zlomili. Podvedení senioři se často tím, že je pachatelé připravili o veškeré finance, velmi trápí a dostávají se do depresí, které mají neblahé důsledky na jejich zdraví. Partnery naší informační kampaně se proto stávají i sociální pracovníci a zdravotníci, kteří zajišťují distribuci informačních kartiček ve svých zařízeních," doplnila Baláková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Lupiče, který přepadl v Lomnici 52 letou ženu, pomohli vypátrat občané
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.

Na sociální služby má Liberecký kraj stále málo peněz

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský přebor: Sedmihorky na závěr nadstavby vyhrály v Bílém Kostele
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Cyklojízda stezkou Járy Cimrmana 2019 objektivem Zdeňka Horáka
Volejbalistky Česka vyhrály nad Švédskem a postupují
Přednáška Petra Vodičky nejen o modelaření zakončí lomnickou výstavu

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
15.06.: Přepeře vydřenou výhrou ve Slatiňanech získaly v divizi druhé místo
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT