Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

20.02.2019 20:27:08 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Benecko,Pojizeří

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala

Policisté evidují další případ pokusu o podvod na seniorech. Starší žena z Benecka ale na výzvu podvodníků k půjčení 300 tisíc správně nereagovala, informovala své dcery a následně policii.

Minulý pátek v poledne zazvonil v bytě 79leté ženy z Benecka na Semilsku telefon, a když seniorka zvedla sluchátko, pozdravil ji mužský hlas slovy: "ahoj babi". Také se jí nenuceně zeptal, jak se jí daří a co měla k obědu. Hned potom, přešel k vážnějšímu tématu. Sdělil jí, a to doslova, že je jeho máma v kritickém stavu a potřebuje nutně půjčit do následujícího dne 300 000 korun. Současně ji ujistil, že jí její dcera peníze hned v sobotu určitě vrátí. Na vyplacení peněz přitom hodně spěchal a chtěl pro ně přijet ještě v pátek.

Seniorka ale v průběhu hovoru pojala podezření, že jí muž lže, a proto mu řekla, že za ní musí přijet i s mámou. Hned nato volající zavěsil, a už se jí více neozval. Žena se následně spojila telefonicky se svou dcerou a o podivné žádosti o peníze ji informovala. Brzy vyšlo najevo, že žádná z jejích dvou dcer od ní peníze nepotřebovala, a že se za jejího vnuka někdo jenom vydával. Případem se od pátku zabývají kriminalisté semilského územního odboru, kteří už případ kvalifikovali jako podvod ve stádiu pokusu.

V roce 2017 kontaktovali podvodníci v Libereckém kraji podle podobného scénáře celkem 18 seniorů a od 6 z nich peníze dostali, byly to statisíce korun. „Situace se výrazně zlepšila v průběhu roku 2018, kdy jsme masivně informovali o těchto případech v médiích, formou besed se seniory a distribucí varovných letáčků, ve kterých jsme praktiky podvodníků, vydávajících se za vnuky, popsali. Tyto informační kartičky jsme seniorům nejen předávali osobně při besedách, velkou část jich jim také bezplatně doručila Česká pošta, která se do preventivní kampaně rovněž zapojila. Z loňských statistik Libereckého kraje vyplývá, že z 12 seniorů, které podvodníci telefonicky kontaktovali, jim uvěřil a peníze vydal jen jeden senior," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Protože ale aktivity pachatelů této trestné činnosti nepolevují, pokračuje policie v informační kampani i nadále. „Včasně podanou radou se snažíme ochránit seniory před tím, aby je podvodníci bez skrupulí ožebračili a psychicky zlomili. Podvedení senioři se často tím, že je pachatelé připravili o veškeré finance, velmi trápí a dostávají se do depresí, které mají neblahé důsledky na jejich zdraví. Partnery naší informační kampaně se proto stávají i sociální pracovníci a zdravotníci, kteří zajišťují distribuci informačních kartiček ve svých zařízeních," doplnila Baláková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Lupiče, který přepadl v Lomnici 52 letou ženu, pomohli vypátrat občané
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku

Zateplováním se v krajských budovách ušetří ročně více než milion korun

V letech 2016-2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016-2019 ušetřilo 3 250 000 kWh. Ve finančním vyjádření to je 3 500 000 korun. „Je jasně vidět, že investice do revitalizací plášťů budov se dlouhodobě vyplácejí. Navíc snížením spotřeby snižujeme i tzv. uhlíkovou stopu a pomáháme přírodě. Rozhodně v tom hodláme pokračovat," okomentovala výsledky analýzy statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilské Fabrice 1861 zahrají Jakub Děkan a spol.
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
Hrad Houska bude mít v zelené světnici nové malby, přispěl na to i kraj
Hudební večery na muzejní zahrádce zahájí Jan Juanito Burian

Nejčtenější články

06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
06.07.: Obrazem: Bozkovská pouť 2020 nabízela bohatý program
06.07.: Lidové chaloupky z Železnobrodska představuje výstava Petra Luniaczka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT