Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

12.04.2018 15:14:43 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

Město Turnov se zapojilo do celorepublikového projektu pro posílení paměti národa a zároveň na zlepšení mezigeneračních vztahů mezi školáky a pamětníky. Konec druhé světové války, perzekuce 50. let i období normalizace let sedmdesátých. To jsou historická témata, která prostřednictvím vzpomínek a životních příběhů poznávali žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

Tým žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděl, že pan Miloslav Holas, který chodil do jejich školy před 90 lety, za války těsně unikl totálnímu nasazení a v 50. letech zažil konfiskaci rodinného obchodu. Jaroslava Ipsera zpovídali žáci ze ZŠ 28. října. Ten jako reprezentant kultury ČSSR zašíval do loutek peníze, aby je celníci nenašli. Paní Jana Hyblerová, prababička jedné z mladých dokumentaristek ze ZŠ Skálova, zase líčila, jak se stala svědkyní popravy hitlerjungend na konci druhé světové války. Karel Šírek popisoval dětem ze ZŠ Žižkova jak stoupence neoficiální kultury undergroundu v 80. letech pronásledovala StB. Rodinnou tragédii 50. let paní Jaroslavy Svatošové, kdy byl otec uvězněn a rodina donucena vstoupit do družstva, zaznamenaly studentky tercie gymnázia. Jejich o rok starší spolužačky vyzvěděly, proč byl evangelický farář, Ondřej Ha-lama, vězněn a nesměl působit jako učitel.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportá-že, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře," popisuje úkoly žáků koordinátorka projektu Vendula Kubín z organizace Post Bellum, která projekt v Turnově realizuje.

Jejich úsilí vyvrcholí slavnostní prezentací v sále SUPŠ ve Skálově ulici 12. dubna 2018 v 16 hodin, kde děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy budou také zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz

Projekt realizuje Město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť ná-roda, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojilo téměř tří tisíce žáků a studentů z 61 měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či v současnosti pokračují ve zpracovávání celkem již pěti set sedmdesáti pamětnických příběhů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Semilští studenti představili v kině další příběhy pamětníků
Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasičský dětský tábor probíhal na Nebákově už podvanácté
Oblíbené informační centrum můžete podpořit v prestižní anketě
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Xavier Baumaxa zazpívá v lomnickém klubu
Pták Loskuták se vydal na výlet po Libereckém kraji

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
11.07.: Semilské kulturní léto 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT