Silný vítr v noci na pondělí naplno prověřil hasiče v Libereckém kraji

11.03.2019 10:40:28 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Silný vítr v noci na pondělí naplno prověřil hasiče v Libereckém kraji

Aktualizováno: Snad všechny sbory profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek zaměstnal v noci z neděle na pondělí silný vítr, který řádil v Libereckém kraji. Krajské operační a informační středisko HZS Libereckého kraje přijalo do pondělní sedmé hodiny ranní neuvěřitelných 240 událostí a toto číslo stále stoupá.

V drtivé většině případů hasiči odstraňovali spadané stromy přes silnice, na dráty elektrického vedení či budovy. Vítr taktéž strhával střechy, plechy a bral s sebou skoro vše, co nebylo jakkoliv upevněno. „Nejsložitější zásah řešili hasiči z České Lípy v Havlíčkově ulici, kde poryvy větru doslova strhly celou střechu z budovy tamního internátu. Hasiči střechu zajistili a evakuovali z budovy celkem 36 dětí, které následně převezli do obce Zákupy za účelem náhradního ubytování," sdělil za HZS Libereckého kraje Daniel Mlčoch.

Silný vítr řádil z neděle na pondělí v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Jaromír Mottl a Filip Drchota V Kryštofově Údolí po 20. hodině zase hasiči odstranili ze silnice celý altán, který silný vítr přemístil ze zahrady a po jeho odklizení museli ještě pořezat spadlý strom.

Na silnici I/35 ve směru z Liberce na Turnov vítr převrátil návěs za kamionem. Ten zablokoval celou silnici a hasiči museli postavit návěs zpět na kola vlastními silami. Řidič vyvázl z nehody bez zranění. Ve 23.15 hasiči postavili havarovaný kamión s návěsem zpět na kola a po úklidu byla silnice I/35 zprůjezdněna.

Počty událostí dle jednotlivých okresů: Česká Lípa 94 událostí, Liberec 69 událostí, Semily 51 událostí a Jablonec nad Nisou 31 událostí.

Energetické výpadky byly v celé republice

Na základě vývoje poruchovosti, situaci v terénu a další předpovědi počasí vyhlásila ČEZ Distribuce k půlnoci 11. 3. 2019 kalamitní stav na celém distribučním území ČEZ Distribuce.

„Dispečink ČEZ Distribuce k půlnoci eviduje přes 300 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je přes 320 tisíc odběrných míst. Děláme vše pro to, abychom opravili co nejvíce poruch, bohužel situace v terénu a orkán v plné síle nám to nedovoluje. Situace po ránu vykazuje mírné zlepšení. Kolem třetí v noci dispečink ČEZ Distribuce evidoval přes 420 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny bylo na 350 tisíc odběrných míst," sdělila mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Aktuálně k 7.00 hodině eviduje ČEZ Distribuce bez elektřiny na 240 tisíc odběrných míst a řeší 390 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Kalamitní stav, který ČEZ Distribuce vyhlásila na celém svém zásobovacím území i nadále platí.

Během noci a časného rána se nám podařilo připojit zpět k elektřině přes 100 tisíc domácností. „Zlepšení nastalo především na západě Čech, i díky tomu, že zde vítr zasáhl jako první. Nejvíce poruch aktuálně řešíme na Moravě v Moravskoslezském kraji. Další desítky poruch jsou ve všech regionech našeho zásobovacího území. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, povolali jsme subdodavatelské firmy. Navýšené počty pracovníků jsou jak na call centru, tak i dispečinku. Intenzivně pracujeme na obnovení dodávky do postižených lokalit. Omlouváme se za vzniklé problémy, snažíme se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve - jak nám to dovoluje počasí i situace v terénu," dodala Šárka Lapáčková Beránková.

Vyhlášené kalamitní stavy:

Území

Datum

Čas

Plzeňský kraj

okres Domažlice, Plzeň-jih,

11.3.2019

00:00

Ústecký kraj

okres Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí n. Labem

11.3.2019

00:00

Liberecký kraj

okres Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily

11.3.2019

00:00

Středočeský kraj

okres Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník,   Nymburk, Rakovník

11.3.2019

00:00

Královéhradecký kraj

okres Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov

11.3.2019

00:00

Pardubický kraj

okres Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí

11.3.2019

00:00

Kraj Vysočina

okres Havlíčkův Brod

11.3.2019

00:00

Olomoucký kraj

okres Olomouc, Šumperk, Jeseník, Přerov

11.3.2019

00:00

Moravskoslezský kraj

okres Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava-město

11.3.2019

00:00

Zlínský kraj

okres Vsetín

11.3.2019

00:00

V případě nahlášení poruch prosím použijte bezplatnou distribuční linku 800 850 860. Informace o poruchách i předpokládanému času obnovení naleznete také na www.cezdistribuce.cz a využít můžete také nový web www.bezstavy.cz.

Činili se i dobrovolní hasiči v Pojizeří

JSDH Bozkov má za sebou jeden z těch větších a náročnějších zásahů za poslední minimálně rok. „Od 20 hodin jsme měli pohotovost na hasičárně a pracovali na technice - například upravili hadice pro děti. Poté jsme se vydali na další průzkum a už jsme se do rána nezastavili. Z Podbozkova na Cimbál a Železný Brod nám vítr naházel dostatek stromů na silnici, aby bylo celou noc co dělat. Nebyl to vůbec jednoduchý zásah, dvakrát nás to přinutilo z místa práce doslova utéct, pocit pokud vinou nenadálého poryvu praskají a lamou se stromy v okolí a v jednom případě dopadnou dost blízko jednotce není nic, po čem by někdo toužil. Takže jsme i během noci museli práce přerušit a pokračovat až po úplném uklidnění větru. Naštěstí se vítr uklidnil docela brzo, a tak se povedlo zprůjezdnit Cimbál již před pátou hodinou a Brod kolem sedmé. Při zprovoznění Cimbálu děkujeme za spolupráci klukům od Policie ČR, kteří pro nás trochu překvapivě měli pilu a pomohli opravdu hodně," informoval za JSDH Bozkov Karel Čermák.

Kvůli elektřině jsou uzavřeny semilské školky

Město Semily oznámilo, že z technických důvodů (výpadek elektrického proudu kvůli spadlému stromu) jsou v pondělí 11. 3. 2019 uzavřeny: Mateřská škola Na Olešce Semily, Mateřská škola Treperka Semily, Waldorfská mateřská škola Semily Dětské centrum Semily.  

Aktualizace 11. 3. 12.15:

Silný vítr řádil z neděle na pondělí v Libereckém kraji<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Filip Drchota „K pondělnímu poledni, kdy se počty výjezdu snižují, evidujeme od nedělního večera celkem 311 událostí. Nejčastěji hasiči zasahovali u technických pomocí (odstraňování stromů a nebezpešných stavů), a to celkem 294krát. Nejvíce zásahu zaznamenaly jednotky na Českolipsku (120 výjezdů), naopak "nejklidnější" situace byla v rámci Libereckého kraje na Jablonecku (39 výjezdů)," doplnil za HZS Libereckého kraje Daniel Mlčoch.

Silný vítr utrhl plechy a izolační krytinu v budově domova mládeže, v sousedství školy SPŠ Česká Lípa. Část střechy (místo nad jídelnou), která se opravovala vloni, je v pořádku. Vítr však odfoukl část střechy nad domovem mládeže a pedagogicko-psychologickou poradnou. Evakuováno bylo zhruba 40 dětí do Zákup. Ty se ráno vrátily pro věci, některé šly do školy, některé domů. Probíhá komunikace s rodiči a ředitel se snaží zajistit ubytování v domově mládeže v Novém Boru. Nyní probíhají zabezpečovací práce a zajištění okolního prostranství. Jsou tam i polámané stromy a řeší se překrytí budovy, aby do ní nepršelo. Omezen je provoz okolní ulice.

„V současné době zjišťujeme rozsah škod. Peníze na opravu máme a můžeme je vyčlenit z hospodářského výsledku. Co se týká náhradního ubytování pro děti, tak máme několik možností. Jako nejschůdnější varianta se nám jeví prostory v domově mládeže v Novém Boru," upřesnil náměstek hejtmana Petr Tulpa za resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Libereckém kraji řádil silný vítr
Hořela chalupa ve Vítkovicích v Krkonoších
Dvojice se zřítila cestou ze Sněžky, přečkala noc v Rudném Žlebu

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Každý může přihlásit maximálně čtyři snímky z Jizerských hor, a to až do uzávěrky, která je 5. června 2020. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Třídit odpad smí jen zdravé domácnosti
V Turnově, Semilech i dalších obcích obdržely od kraje nanofiltry
Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
Pověsti Českého ráje pohladí uši i duši
Opravují spárování kamenného zdiva na prvním nádvoří hradu Valdštejn

Nejčtenější články

02.04.: Nakažených v Libereckém kraji 129 lidí, do obcí se rozvážejí nanofiltry
02.04.: Kriminalisté již vyšetřili incident v prodejně na semilském náměstí
02.04.: Parkoviště pod Valdštejnem, na Riegrovce a dalších lokalitách uzavřena

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT