Skauti se zapojí do oslav vzniku republiky. Budou rozdávat trikolóru

25.10.2018 15:56:17 | Autor: Jana Pekařová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj,Pojizeří

Skauti se zapojí do oslav vzniku republiky. Budou rozdávat trikolóru

Sázení desítek stromů svobody či dokonce celé aleje, rozdávání trikolór v ulicích, účast na průvodech a shromážděních nebo také skautská pošta - roznášení dopisů sousedům ve městě. Takové budou oslavy 100 let republiky u skautů a skautek. Do oslav se po celém Česku zapojí tisíce skautek a skautů.

„Mám radost, že se skauti a skautky tak aktivně zapojují do oslav vzniku republiky, a to nejen ve svých domovských obcích, ale také třeba na víkendových výpravách. Množství oddílů, které se k oslavám přihlásily, potvrzuje, že ve skautských oddílech má úcta k české státnosti a aktivní občanství pevné místo," řekl Josef Výprachtický, starosta Junáka - českého skauta.

V roce 1918 se skauti a skautky zapojili do pomoci nově vznikajícímu Československu zásadním způsobem. Vykonávali pořadatelskou službu, administrativní práce a starali se o praktický chod institucí. Hlavní náplní jejich práce pak byla tzv. Pošta českých skautů, v rámci níž roznášeli důležité zásilky a zajišťovali tak spolehlivý přenos informací mezi Národním výborem a státními institucemi. Jednalo se o první poštovní službu mladé republiky, rakouské poštovní správě totiž tvůrci nového státu nevěřili.

Dnes, u příležitosti oslav 100 let republiky, se skauti rozhodli především roznášet slavnostní náladu. Ve více než stovce měst budou rozdávat kolemjdoucím trikolóry, zapojí se také do sázení stromů svobody, vzpomínkových akcí a shromáždění. Mnoho skautských oddílů a středisek organizuje své vlastní akce, určené i veřejnosti.

I v Libereckém kraji budou skauti oslavovat 100 let republiky roznášením trikolóry, a to na akcích spojených především s oslavami měst. Daniela Cvejnová z libereckého skautského střediska se na oslavy 100 let pečlivě připravila: „Oslovila jsem skauty z Liberce, aby se mnou v den oslav vyrazili do ulic. Mám připravených 600 trikolór, které budeme rozdávat na oslavách v Liberci - u vysazování lípy v parku Clam-Gallasů v 9.00 hodin, před radnici, kde budou probíhat prohlídky (od 10 hodin), a na vzpomínkovém happeningu u pomníku T. G. M. u muzea v 15.00."

Z měst v Libereckém kraji, kde skauti půjdou s barvami naší země mezi lidi, patří kromě Liberce třeba i Železný Brod, Semily, Nový Bor, Lomnice nad Popelkou, Doksy či Turnov.

„Jsem přesvědčen, že by se nemělo jen slavit a vzpomínat, ale výročí založení republiky by mělo být příležitostí k zamyšlení, jakou republiku chceme mít v budoucnu, a co pro to každý z nás udělá. Jako skauti budeme stejně jako v předchozích desetiletích stát na straně demokracie a usilovat o to, aby každý z nás byl aktivní součástí společnosti a neustále se snažil zlepšovat svět okolo sebe," dodal Josef Výprachtický.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V České republice je přes 60 000 skautů. Přibývají i v Libereckém kraji
Skauti měli vlastní festival!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semily využily poklesu cen energií na burze, klesnou náklady na plyn
Basketbalisté Turnova vstoupili do soutěže vítězstvím nad Hořicemi
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
Budova semilské radnice se dočkala zateplení a rekonstrukce kotelny
V Turnově připravují nové informační a návštěvnické centrum

Nejčtenější články

27.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
26.09.: Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
25.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT