Skautský tábor na Žumberku zpestřily vrtochy počasí a indiánské halekání

24.08.2012 20:40:32 | Autor: Jakub Kuršel | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Semily

Skautský tábor na Žumberku zpestřily vrtochy počasí a indiánské halekání

Poslední červen znamená pro většinu školáků začátek prázdnin a volna s tím souvisejícím. Ne však pro semilské skauty ze střediska Varta, kteří tradičně ihned po předávání vysvědčení balí věci a vyráží vlakem vstříc louce ukryté v lesích poblíž vesnice Žumberk.

Příprava na tábor však začíná o týden dříve, kdy se v klubovně ve Vysocké ulici naloží veškerý materiál a zavazadla většiny táborníků. Poté se svého úkolu zhostí pracovní četa a jako první se vydá na žumberskou louku. Postaví zde stany malým dětem, vykope latríny, oplachtí kuchyň a složí celou fůru do určeného hangáru. Nejtěžší výzvou je každý rok stavba kamen, která následující tři týdny budou obstarávat obživu všem táborníkům. Ta letošní se zvlášť vydařila a ani jednou žaludek strávníků nepozlobila.

Cesta a budování tábora

V sobotu 30. června konečně nastal ten dlouho očekávaný okamžik a semilští skauti se v brzkých ranních hodinách sešli na vlakovém nádraží. Rozloučili se s rodiči a svěřili na tři týdny životy vedoucímu tábora Baghírovi a svým vedoucím oddílů. Pouze vlčata zůstala ještě doma a čekala do 11. července, kdy se na tábořišti vystřídala se světluškami. 

Jízdu do Zaječic, odkud se chodí lesní cestou pěšky, komplikovala výluka ve Staré Pace a únavné přesedání. Žádné zpoždění spoj však neohrozilo, a tak se v Rosicích nad Labem bezpečně přesedlo do osobního vlaku jedoucího do Zaječic. A odtamtud už to je jen kousek. Do tábora početný dav skautů, skautek a světlušek dorazil ještě v dopoledních hodinách a za pomocí četařů, roverů a ochotných tatínků budoval téměř tři dny všechny nutné stavby na táborové louce. A po vytáhnutí státní vlajky na stožáru a zpěvu skautské hymny mohl 22. skautský tábor střediska Varta oficiálně vypuknout.

Hobití a indiánské zápolení

Skautský tábor Žumberk v létě 2012

Skautský tábor však není pouze o budování a bouraní staveb. Hlavní náplň obstarává celotáborová hra, putovní výlety, skautské dovednosti a služby v kuchyni. Protože v posledních letech především skautů a skautek ubylo, družiny trávili vařením pro ostatní podstatnou část programu. I tak ale zbylo dost času na rámcovou hru, která oddíly provází po celou dobu tábora.

Skauti využili námětu bývalých vedoucích Bobra a Baghíry a spolu s hobitem Bilbo Pytlíkem se vydali na cestu tam a zase zpátky. Kromě etap, které zahrnovaly vaření, visení na stromě či noční honičky vyrazili i na puťák po okolí zpestřený koupáním v lomu a fotbalem na žumberském hřišti. Skautky se inspirovaly bondovkou Casino Royal a pracovaly ve službách Veličenstva. Program měly podobný, jen na putovní výlet se vydaly dále, až do historické Kutné Hory.

Malá vlčata a světlušky se na táboře vystřídala. V první polovině si světlušky šáhly na dno při hře na motivy oblíbené televizní soutěže „Kdo přežije" a v náročných etapách objevovaly hranice svých schopností. V druhé půlce vlčata nasávala indiánský způsob života, bojovala o území v nemilosrdných strategických etapách a za splněné osobní zkoušky získávala pera na své čelenky. A při večerním posezení se stařešinami rodu nakupovala cenné půdy, lesy a zátoky.

Konec dobrý, tábor nejlepší!

Skautský tábor Žumberk v létě 2012<br />Autor: Tomáš Jech

A poté se třítýdenní turnus přehoupnul do poslední třetiny. Té nejzajímavější a také nejsmutnější. Nejdříve se konala táborová olympiáda, poté Honba za pokladem, kdy všechny oddíly hledaly zašifrované zprávy. A po lahodném pečeném seleti se už začalo bourat. Nejdříve skauti své stany a potom se přidali i skautky a vlčata. A v neděli 22. července se louka opět vyprázdnila, fůra odvezla do Semil a natěšené děti se vrátily vlakem zpátky domů.

Byl to zvláštní rok. Nejen kvůli tomu, že poprvé v novodobé historii střediska jej nevedl Bobr ale Baghíra. Ani kvůli absenci přepadů, které by zkontrolovaly hlídku chránící tábor před nebezpečnými ataky. V první půlce si totiž nikdo nemohl stěžovat na chladné klima. Česko sužovaly tropy a nebezpečné bouřky, které se nevyhnuly ani Žumberku. Za nocí duněly blesky, déšť skrápěl plachty na stanech a ve dne úmorné vedro snižovalo výkonnost dětí na polovinu. A v té druhé části, kdy se do tábora nahrnula vlčata, se tak ochladilo, že koupání téměř nepřicházelo v úvahu a krátké rukávy vystřídaly svetry a vlněné ponožky. Letní počasí tak opět ukázalo svou rozvernou povahu.

I tak si všichni odvezli mnoho zážitků, na které budou ještě dlouho vzpomínat. A za rok se na Žumberku sejdou znovu a snad v hojnějším počtu. Třítýdenní návrat k přírodě a kamarádský kolektiv zato rozhodně stojí.

Související článek:

FOTO: Záhada věže a studny aneb skautské závody v Semilech

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
Podstávkové domy otevřou své dveře. Od Šluknovska až po Frýdlantsko
Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT