Skautů v Libereckém kraji přibývá. Je jich již přes 2700!

09.03.2019 16:13:17 | Autor: Jana Pekařová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Skautů v Libereckém kraji přibývá. Je jich již přes 2700!

Od roku 2011 skautů v Libereckém kraji stabilně přibývá. Velká radost nastala v loňském roce, kdy se jejich počet přehoupl přes 2500, v letošním roce 2019 číslo ještě narostlo a nyní je skautek a skautů v Libereckém kraji už dokonce 2746, což je 34% nárůst za posledních 10 let!

„Mám radost, že skautů a skautek v našem malém kraji stále přibývá, je to důkaz toho, že svou práci na velmi dobré úrovni dělá spousta dobrovolníků jak z řad mladých lidí do 18 let, tak dospělých," komentoval zprávu Ondřej Peřina, předseda Krajské rady Junáka - českého skauta.

Nejpočetnější skupinou jsou dlouhodobě děti do 11 let - benjamínci (předškoláci), světlušky a vlčata, těch je celkem přes 1000. K nim je třeba potom připočíst přes 500 skautů a skautek ve věku do 15 let. Kromě toho v organizaci působí na 500 mladých lidí ve věku do 26 let, kteří zažívají jak svůj vlastní takzvaný roverský program, tak se už velmi aktivně podílí na práci u oddílů. A ty všechny doplňuje na 600 dospělých dobrovolníků - vymýšlí program, věnují dětem svůj volný čas, plánují, organizují, zařizují a zaštiťují - a to vždy bez nároku na honorář.

Počty skautů se zvyšují<br />Autor: Archiv Skauti Liberecký kraj Skautů a skautek v celé republice přibývá, skauting láká i v Libereckém kraji. Dita Veselá, místopředsedkyně Krajské rady Junáka - českého skauta k tomu vysvětluje trvalý zájem o skautování: „Ve skautingu jde - na rozdíl od cíleně a jednostranně zaměřených kroužků - o rozvoj jedince ve všech možných oblastech, každé dítě v něm najde to své..."

Ale to není při rozhodování, zda dát své dítě ke skautům, jediný důvod. Skaut se těší dlouholeté důvěře společnosti, má jasné směřování, jasná pravidla, jasné výchovné a vzdělávací metody, na kterých se stále pracuje. Když do tohoto receptu namícháte samostatnost dětí, které ve skautu vyrůstají, aktuálnost programu (skauti se nebrání novým technologiím, atraktivním sportům apod.), ale třeba i možnost podívat se do zahraničí, vzniká unikátní skautská bramboračka, které neodolá nikdo - od dětí, rodičů po zaměstnavatele, u kterých má skaut také velmi dobrý zvuk.

Nárůst členské základny v Libereckém kraji má překvapivě i svá negativa: „Se vzrůstajícím počtem dětí bychom rádi mezi nás uvítali další dospělé vedoucí - takže pokud máte chuť, hledáte partu dobrovolníků, kteří vykonávají smysluplnou činnost, jste u nás vítáni," pozval do organizace Ondřej Peřina. Ale možností, jak skautům pomoci, je více - ať už finanční částkou, tak třeba i místy, které by mohla sloužit jako skautské klubovny. „Děkujeme všem, kteří nás jakýmkoli způsobem podpoří," dodal Peřina.

Počty skautů se zvyšují<br />Autor: Archiv Skauti Liberecký kraj Další informace o fungování skautů v Libereckém kraji naleznete na stránkách www.skautlib.cz, stejně tak jako na sociální síti Facebook pod názvem "skautlib.cz - skauti Libereckého kraje" (fb.com/skautlib.cz).

Junák - český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 11 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 60 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě - hlásí se k němu 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skauti přivezou Betlémské světlo již potřicáté i do Libereckého kraje
Skauti se zapojí do oslav vzniku republiky. Budou rozdávat trikolóru
V České republice je přes 60 000 skautů. Přibývají i v Libereckém kraji
Skauti měli vlastní festival!
V Liberci skončil Obrok 2015. Skauti zvládli nárazový vítr i padesát celebrit

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT