Skleněné betlémy najdete v Železném Brodě v novém minimuzeu

25.06.2015 08:32:34 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

Skleněné betlémy najdete v Železném Brodě v novém minimuzeu

Přímo v památkové rezervaci Trávníky v Železném Brodě vyrostla krásná „zastávka" při procházce touto starobylou částí města. V Železné ulici objevíte nové Minimuzeum skleněných betlémů. Skleněné betlémy jsou jedním ze sklářských fenoménů Železného Brodu. Zalíbení v nich nacházejí jak ti malí tak ti velcí.

Takto popisuje vznika podrobnosti o minimuzeu skleněných betlémů Alena Kortanová, kronikářka a velká patriotka města Železný Brod:

Téma betlému vychází z křesťanských legend a tradic. Ale já ho vnímám šířeji - jako obecně lidský symbol: Táta, máma a malé dítě - vždyť to je podstata rodiny. Myslím, že oslava Vánoc je už dnes obecně vnímána i jako svátek rodiny a její semknutosti. To jsou hodnoty, které má smysl připomínat a oslavovat. Nejen o Vánocích, ale napořád.

Pocházím ze sklářské rodiny. Moje maminka pracovala jako figurkářka. Skleněné betlémy odmalička přirozeně patřily k našim rodinným Vánocům. Díky mamince jsem věděla i o dalších rodinách, kde měli skleněné betlémy. V roce 2009 mě napadlo betlémy od různých figurkářů vypůjčit a udělat o Vánocích v Městské galerii v Železném Brodě jejich výstavu. Z výstavy Skleněné betlémy se stala nejnavštěvovanější výstava v Městské galerii. Přibližně od té doby jsem také začala skleněné betlémy sbírat. Základem mé sbírky byly tři starší betlémy od mé maminky, v současné době má sbírka čítá 45 exponátů. Jak se mi sbírka postupně rozrůstala (a stále rozrůstá), přála jsem si, aby se její krásou mohli potěšit i jiní. Betlémy jsem tedy začala vždy o Vánocích instalovat do oken svého bytu a do zahrádky. Velmi mě těšilo, že je tam obdivovali sousedé i náhodní kolemjdoucí. Největší nadšení budily však u rodin s dětmi a u dětí z mateřských školek. Napadlo mě, že je škoda mít tak krásné exponáty vystaveny jen v prosinci a po zbytek roku je mít zabalené v krabicích ve skříni. Od této myšlenky byl už jen krůček k nápadu jejich celoročního vystavení. Po třech měsících příprav zahájilo Minimuzeum svou existenci 30. května 2015.

Nejvíce je vystaveno pochopitelně betlémů figurkových, má sbírka obsahuje ale i velký hutní betlém, dále betlémy korálkové, betlémy na skle malované, betlémy z dutých trubic, betlémy z rytého i z broušeného skla. Jejich technologická různorodost přidává sbírce na pestrosti a na kráse, dá se pozorovat, jak tentýž motiv lze umělecky zpracovat různým způsobem. Protože mi výrobci dalších pět betlémů zapůjčili, uvidí návštěvníci rovnou padesátku exponátů. Centrálním exponátem je můj největší betlém z hutních figurek od Zdeňka Sochora. Protože jsem velkým patriotem svého města, instalovala jsem jej do kulis Železného Brodu. Kulisy prostředí historického brodského Malého rynku. Kulisy namaloval zdejší výtvarník Milan Průša.

Do Minimuzea se vchází přes prodejnu s typicky brodskými sklářskými výrobky výrobky, například mozaiky a šperky známé rodiny Olivových, dále skleněné květiny a figurky, ručně vinuté perle (korálky) a šperky z nich, hutní figury a mnoho dalšího. V prodejně je i ukázkové figurkářské pracoviště, kde bude příležitostně probíhat předvádění sklářské výroby. V jedné místnosti Minimuzea je připravena kreativní korálková dílnička pro děti a tvořivé dospělé. Návštěvníci si tu mohou navléknout vlastní náhrdelník, náramek či náušnice, zkrátka se výtvarně realizovat.

Do Minimuzea jsem stanovila dobrovolné vstupné. Chci, aby dělalo radost všem, i těm méně movitým. Každý ať dá podle toho, jak se mu zde líbilo a podle svých možností. Minimuzeum bude mít během roku otevřeno od středy do soboty 11-16 hodin, o letních prázdninách od pondělí do soboty od 10 do 17 hodin. Jinak je možné mi kdykoli zavolat na telefon 777 168 470 a já -budu-li moci - velmi ráda otevřu zájemcům i mimo běžnou otvírací dobu.

Prázdninový čtvrtek představí v Železném Brodě i nově otevřené muzeum

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji bude Zdeněk Chmelík

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem TOP 09 v Libereckém kraji se stal zastupitel města Liberec a technický ředitel výrobní firmy Zdeněk Chmelík. Na dalších místech kandidátky najdeme lékaře Miloše Rejmonta, krajinného inženýra Jiřího Klápštěho nebo ředitele jazykové školy Jiřího Vondráčka. TOP 09 bude kandidovat v koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). „Česká republika potřebuje plán pro cestu z krize, musíme konečně rozsvítit světlo na konci tunelu. Jako podnikatel sám moc dobře vím, jak těžké to dnes podnikatelé mají. Řadě z nich koronavirová krize zničila podnikání, jiní se drží zuby nehty a docházejí jim síly. Stát se bohužel na některé z nich úplně vykašlal a jiným poskytl jen nedostatečnou podporu. To jsou problémy, které musíme začít řešit co nejdřív,“ řekl lídr TOP 09 Zdeněk Chmelík.

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sklářský gigant Crystalex přežil vlastní smrt
Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta
Hořel dům ve Frýdštejně, jednu osobu ošetřili záchranáři
Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020

Nejčtenější články

02.03.: Všímavý semilský hasič uspíšil záchranu zraněné sousedky
01.03.: ORP Turnov dostala výjimku z omezení pohybu osob
01.03.: Policisté kontrolovali mezi Turnovem a Svijany dálniční známky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT