Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

27.05.2012 21:27:15 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kina

V sobotu se v kině Jitřenka konalo slavnostní zakončení přehlídky filmů Věry Plívové-Šimkové. Poděkovat za tvorbu jí přijeli do Semil Jan Kraus, Jiřina Bohdalová, Zdeněk Zelenka a další. Jako velké překvapení se v 17.30 objevila v kině i samotná režisérka.

Nečekané to bylo pro většinu přítomných vzhledem k tomu, že režisérka Věra Plívová-Šimková se na veřejné akci objevila poprvé po dlouhých osmi letech. Přesvědčit ji k cestě z Chuchelny do Semil přitom bylo poměrně náročné.

„Bylo to samozřejmě dlouho připravované, ale nechtěli jsme dopředu osobní účast paní režisérky oznamovat, abychom to nezařekli. Na tomto úkolu pracovala celá její rodina a také dřívější spolupracovníci a přátelé, kteří se u ní stavovali ještě i během dnešního dne. Do poslední chvíle to zkrátka nebylo jisté," přiznal vedoucí semilského kina Jitřenka Ondřej Šír, který práci režisérky zpracovával při svých filmových studiích. Zároveň Šír dodal: „Přesto se v klíčovém okamžiku rozhodla paní režisérka přijet za námi sama a za to jí patří velký dík."

Kromě již zmiňovaných osobností dorazila do Semil speciálně kvůli paní režisérce i její velká kamarádka, dramaturgyně Marcela Pittermanová a celá řada dalších tvůrců, například sestava dětských herců z filmu Lišáci, Myšáci a Šibeničák, tedy Milan Bakeš, Zdeněk Tůma, Blažena Hendrychová a již zmiňovaný Jan Kraus. Dále třeba i herec z filmu Páni kluci Michal Dymek nebo filmový historik Pavel Taussig či Jaroslav Sedláček.

Slavná režisérka Věra Plívová-Šimková osobně zavítala do semilského kinaZa většinu přítomných osobností vyjádřil myšlenku poděkování legendární režisérce Jan Kraus: „Moc rád na paní režisérku vzpomínám, protože práce s ní byla vždycky výjimečná a myslím, že ona je taky výjimečný člověk. Přijel jsem dnes do Semil právě kvůli ní."

Podrobný program sobotní akce Poděkování Věře Plívové Šimkové najdete zde. Program byl zároveň součástí Westernového dne v Semilech. Celý blok akcí k připomenutí tvorby paní režisérky, a zároveň jejího životního jubilea, byl ovšem zahájen již na začátku března výstavou Páni kluci! v semilském muzeu a pokračoval promítáním jejích filmů v kině až do 26. května. 

Věra Šimková-Plívová se narodila 29. května 1934 v Lomnici nad Popelkou, dětství a většinu života prožila v Chuchelně u Semil. Do svých filmů obsazovala populární režisérka i zdejší obyvatele a také zdejší kraj. Do její filmografie patří například filmy Lišáci, Myšáci a Šibeničák (1970), Přijela k nám pouť (1973), Páni kluci (1975), Jak se točí rozmarýny (1977), Krakonoš a lyžníci (1980), Mrkáček Čiko (1982), Veverka a kouzelná mušle (1988), Nefňukej Veverko (1988), Houpačka (1990), Artuš, Merlina prchlíci (1995), Kruh (2001).

Rozhovor s Janem Krausem: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Související články: 

Na Poděkování Věře Plívové-Šimkové přijede kromě Krause i Bohdalová

V květnu uvidíte v Jitřence hokej i poděkování známé režisérce

FOTO: Výstavou Páni kluci vzdávají hold režisérce Plívové-Šimkové

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou
Léto na hradech a zámcích

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT