Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

22.03.2019 10:36:39 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta žádá dopisem ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou o dorovnání schodku ve výši 55 milionů korun ve financování sociálních služeb, který vznikl po neplánovaném navýšení mezd od 1. ledna 2019. Když Liberecký kraj podával vloni žádost o státní příspěvek na sociální služby na rok 2019, nepočítal s takovým růstem nákladů. Přesto získal kraj na sociální služby jen 88 % z původně požadované sumy 712 189 900 korun.

Vedení Libereckého kraje předpokládalo, že dojde oproti roku 2018 k cca 5 % nárůstu platových tarifů a cca 2 % navýšení energií. Novela Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. ovšem zvýšila mzdy o 7 % u pracovníků v sociálních službách a zdravotnických pracovníků. Rovněž vzrostl příplatek za „směnnost" - nově 500 a 750 korun, a navíc byl určený zvláštní příplatek za „ztěžující vlivy pracovních podmínek" ve výši 1.880 korun, a to od 18. prosince 2018.

Ceny energií se mají podle analytiků letos zvýšit o 15 % až 18 %, ceny tepla o 5 % a vody až o 10 %. Odhad inflace v roce 2019 činí minimálně 3 %, což poznamená i ostatní náklady. To vše má dopad především na pobytová zařízení sociální péče, jejichž hlavními zřizovateli jsou územně samosprávné celky.

„Promítnutím novely nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách je deficit finančních prostředků ještě daleko vyšší. Na jeho narovnání se budou muset spolupodílet všichni zadavatelé sociálních služeb. Situace ohrožuje poskytování sociálních služeb občanům Libereckého kraje. Proto žádám dopisem Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, aby situaci co nejdříve řešilo a vyjádřilo se k možnému dofinancování," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Bez toho nemůžeme vyhlásit druhé kolo dotačního řízení pro poskytovatele sociálních služeb pro tento rok," dodal.

Reálný výpadek z původních žádostí o dotace u poskytovatelů sociálních služeb zřizovaných územně samosprávnými celky je 37,8 milionu korun. Z toho příspěvkovým organizacím sociálního resortu Libereckého kraje chybí 26 milionů korun. U ostatních právních forem činí finanční výpadek cca 17,2 milionu.

„Nařízení vlády o růstu platových tarifů od 1. 1. 2019, o kterém předem nevědělo ani ministerstvo, ohrožuje samotnou existenci sociálních služeb. Liberecký kraj přitom nemůže vyrovnat schodek 55 milionů ze svého, v rozpočtu na to nemá dost prostředků. Pokud bychom požadované peníze od ministerstva nedostali, museli bychom se vzdát některých plánovaných investic v našich zařízeních, oprav budov a drobných staveb. Jinou cestu k zachování všech potřebných služeb v našich zařízeních nevidím," podotkl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký kraj hodnotí rok po návštěvě tehdejší vlády Andreje Babiše
Na sociální služby získal Liberecký kraj o 30 milionů víc než vloni
V Jilemnici vznikne nové zázemí pro sociální služby
Bývalí vězni i lidé z dětských domovů najdou v Liberci pomoc
Dům v Turnově čeká demolice, místo něj vznikne Alzheimer centrum

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Ztracenou osobu našli v lese poblíž Viničné cesty v Jizerských horách

Skoro po třech dnech bylo úspěšně ukončeno pátrání po pohřešované osobě v jizerskohorských lesích. Společně s Policií ČR a dalšími složkami IZS se postupně do pátrání zapojilo i 11 jednotek hasičů a jeden kynologický tým HZS Libereckého kraje. Osoba byla v pondělí odpoledne nalezena v lese poblíž Viničné cesty a následně předána do péče zdravotníků. Více podrobností

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak nevyschnout se pokusí v Semilech vysvětlit Josef Šedlbauer
Ligové ženy Turnova v Jablonci bez bodů
Turnovské naděje získaly 16 medailí z domácí Samurajské katany
Oslabený Dalmach proti Chotěboři odehrál vyrovnaně jen poločas
První krajskou Babičkou roku se stala Bedřiška Klíchová

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT