Společnost paměti svitků navštívila turnovskou synagogu

17.04.2019 19:10:29 | Autor: Miroslav Hloušek, RTIC Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Společnost paměti svitků navštívila turnovskou synagogu

V úterý 9. dubna byla Synagoga Turnov poctěna návštěvou z Ameriky. Sheila a Herbert Pallayovi cestují po českých městech a fotograficky zaznamenávají památky židovského osídlení a působení, které se zachovaly do současnosti.

Jedná se o dobrovolnickou práci pro anglickou organizaci Memorial Scrolls Trust (MST, Společnost paměti svitků), která pečuje o velké množství tór původem z českých zemí. Ty jsou organizací přidělovány židovským komunitám a organizacím po celém světě. Svitky se nikdy neprodávají ani nedarují, ale přidělují se jako zápůjčka. Svitky Tóry, pocházející původně z českých zemí, se v současnosti nacházejí v držení řady židovských obcí v Evropě, severní i jižní Americe, v Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Organizace vznikla v šedesátých letech 20. století. Tehdy komunistická vláda Československa vyjednala skrze vlastní organizaci Artia a zahraniční obchodníky s uměním odprodej množství tór po zaniklých židovských obcích. Takto bylo prodáno 1564 svitků, které v únoru 1964 dorazily do Londýna a které přešly do správy nově založené organizace.

V Čechách a na Moravě se v meziválečném období nacházelo nejméně 350 synagog, ale během nacistické okupace jich bylo více než šedesát zničeno. Turnovská synagoga je jedinou synagogou v Libereckém kraji, která přečkala do dnešních dnů. Podle sčítání lidu z roku 1930 bylo v Čechách a na Moravě 117 551 Židů (356 830 v celém Československu). Na 80 000 českých Židů druhou světovou nepřežilo. Po válce, po založení Izraele, mnozí dali přednost přestěhování se do nového židovského státu. Po vítězném únoru je následovalo mnoho dalších emigrantů. V současnosti je počet obyvatel České republiky deset milionů, ale pouze zhruba 4 000 z nich jsou Židé.

České svitky jsou přetrvávajícími tichými svědky. Představují nejen ztracená společenství Čech a Moravy, ale i všechny, kteří zahynuli během holokaustu. MST povzbuzuje jejich nynější držitele, aby svitky používali pro duchovní činnost a slavnostní obřady.

Fotografie, které manželé Pallayovi pořídili v turnovské Synagoze, se společně s mnoha fotografiemi z dalších českých měst stanou součástí MST projektu „Czech Torah Webpage". Ten si klade za cíl identifikovat všechny tóry, o které se MST stará a které zapůjčuje židovským obcím, a ke každé dodat informace o původní židovské komunitě, z které pocházejí. Rovněž židovské obce, které tyto české tóry v současnosti používají, by na svých stránkách měli mít informace o jejím českém původu.

Turnovská Tóra se od roku 1987 nachází v držení Temple Adath Israel (Lexington, Kentucky, USA). Na svých stránkách jmenovitě uvádějí, že mají tóru původně z Turnova. Turnovská tóra je používána, čte se z ní při slavnostních příležitostech, jako například bar micva a bat micva (uvádění mladých členů komunity mezi dospělé).

Webová stránka Memorial Scrolls Trust http://memorialscrollstrust.org
Článek zmiňující turnovskou tóru na webové stránce Temple Adath Israel http://lextai.org/our-history

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První návštěvníky na hradech a zámcích uvítá velikonoční výzdoba
Policisté kontrolovali dodržování rychlostních limitů
Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
27.03.: Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT