Správa KRNAP hledá v projektu Life Corcontica hospodáře

23.02.2015 12:01:34 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Správa KRNAP hledá v projektu Life Corcontica hospodáře

Projekt Life Corcontica hledá další zájemce o obnovu hospodaření na vybraných krkonošských lučních enklávách. Od 1. do 16. 3. 2015 přijímají žádosti na péči o vybrané louky. V rámci této již třetí výzvy bude podpořeno zhruba 90 hektarů luk.

Ve třetí vlně můžete zažádat o příspěvek na těchto enklávách: Bouda Mír, Bouda v Obřím Dole, Černá hora - Horský hotel, Erlebachova bouda, Davidovy Boudy, Dolské Boudy, Dvoračky, Horní Malá Úpa - Hacar Trutnov, Horní Malá Úpa - Nové Domky, Husí Boudy, Jelení Boudy, Kavinova Deska, Klášterka, Latovo údolí, Lučiny, Moravské Boudy, Mullerka, Niklův Vrch, Obří Důl, Patejdlova Bouda, Pevnost, Pod Šeřínem, Pomezní Boudy, Portášky, Přední Krásná Pláň, Růžohorky, Sedmidolí, Severka, Sněžné Domky, Šímovy Chalupy, Tetřeví Boudy, Velké Pardubické Boudy, Zadní Krásná Pláň, Zadní Struhadla a Žacléřské Boudy.

„O příspěvek mohou žádat vlastníci nebo nájemci pozemků, které se nachází na jmenovaných projektových enklávách. Výše příspěvku bude stanovena pro jednotlivé enklávy podle předpokládaných finančních vstupů, objemů a typů prací dle navrženého managementového plánu," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Kompletní informace k III. Výzvě a žádost o příspěvek s dalšími dokumenty najdete na webu http://life.krnap.cz/vyzva-iii-prispevek-na-hospodareni/.

Proč vznikl projekt Life Corcontica? Krkonošské louky jsou unikátní hodnotou české přírody. Díky péči, kterou hospodáři loukám po čtyři staletí věnovali, vznikla druhově bohatá, květnatá společenstva se spoustou vzácných rostlin a živočichů. Společenské změny po druhé světové válce krkonošskému hospodaření nepřály a přivedly jej téměř k zániku. Louky začaly zarůstat a chudnout. Jednotvárné porosty nenáročných rostlin - smilky tuhé, třtiny, metličky, borůvky, často též kopřiv a šťovíku hovoří o ztrátě bohatosti. Pronikání náletových dřevin na louky je posledním stádiem přeměny louky zpátky v les.

Projekt Life Corcontica si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, které dlouhodobě ztrácejí svoji bohatost, a pravidelným hospodařením obnovit jejich květnatost a kvalitu. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i jednotlivé evropsky významné druhy. Hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Horních Albeřicích. A rybu vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje.

Projekt Life Corcontica je realizován a spolufinancován třemi partnery - Správou KRNAP, DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí. Dárcem 75 % finančních prostředků je Evropská komise v rámci programu LIFE+. Rozpočet projektu je 3,6 mil. Euro.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vranku čekají v krkonošských vodách lepší časy!
Krakonoš, stepující lesníci i příroda. To je nové video propagující Krkonoše
Děti z krkonošských škol ošetřily botanické lokality
Nerušte tetřívky při jejich jarním tokání

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězové druhé ligy z Malé Skály zakončili sezonu výhrami nad Dvorem
Žáci ze Žižkovky získali v mezinárodní literární soutěži 18 ocenění
Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT