Správa KRNAP hledá v projektu Life Corcontica hospodáře

23.02.2015 12:01:34 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Správa KRNAP hledá v projektu Life Corcontica hospodáře

Projekt Life Corcontica hledá další zájemce o obnovu hospodaření na vybraných krkonošských lučních enklávách. Od 1. do 16. 3. 2015 přijímají žádosti na péči o vybrané louky. V rámci této již třetí výzvy bude podpořeno zhruba 90 hektarů luk.

Ve třetí vlně můžete zažádat o příspěvek na těchto enklávách: Bouda Mír, Bouda v Obřím Dole, Černá hora - Horský hotel, Erlebachova bouda, Davidovy Boudy, Dolské Boudy, Dvoračky, Horní Malá Úpa - Hacar Trutnov, Horní Malá Úpa - Nové Domky, Husí Boudy, Jelení Boudy, Kavinova Deska, Klášterka, Latovo údolí, Lučiny, Moravské Boudy, Mullerka, Niklův Vrch, Obří Důl, Patejdlova Bouda, Pevnost, Pod Šeřínem, Pomezní Boudy, Portášky, Přední Krásná Pláň, Růžohorky, Sedmidolí, Severka, Sněžné Domky, Šímovy Chalupy, Tetřeví Boudy, Velké Pardubické Boudy, Zadní Krásná Pláň, Zadní Struhadla a Žacléřské Boudy.

„O příspěvek mohou žádat vlastníci nebo nájemci pozemků, které se nachází na jmenovaných projektových enklávách. Výše příspěvku bude stanovena pro jednotlivé enklávy podle předpokládaných finančních vstupů, objemů a typů prací dle navrženého managementového plánu," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Kompletní informace k III. Výzvě a žádost o příspěvek s dalšími dokumenty najdete na webu http://life.krnap.cz/vyzva-iii-prispevek-na-hospodareni/.

Proč vznikl projekt Life Corcontica? Krkonošské louky jsou unikátní hodnotou české přírody. Díky péči, kterou hospodáři loukám po čtyři staletí věnovali, vznikla druhově bohatá, květnatá společenstva se spoustou vzácných rostlin a živočichů. Společenské změny po druhé světové válce krkonošskému hospodaření nepřály a přivedly jej téměř k zániku. Louky začaly zarůstat a chudnout. Jednotvárné porosty nenáročných rostlin - smilky tuhé, třtiny, metličky, borůvky, často též kopřiv a šťovíku hovoří o ztrátě bohatosti. Pronikání náletových dřevin na louky je posledním stádiem přeměny louky zpátky v les.

Projekt Life Corcontica si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, které dlouhodobě ztrácejí svoji bohatost, a pravidelným hospodařením obnovit jejich květnatost a kvalitu. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i jednotlivé evropsky významné druhy. Hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Horních Albeřicích. A rybu vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje.

Projekt Life Corcontica je realizován a spolufinancován třemi partnery - Správou KRNAP, DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí. Dárcem 75 % finančních prostředků je Evropská komise v rámci programu LIFE+. Rozpočet projektu je 3,6 mil. Euro.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vranku čekají v krkonošských vodách lepší časy!
Krakonoš, stepující lesníci i příroda. To je nové video propagující Krkonoše
Děti z krkonošských škol ošetřily botanické lokality
Nerušte tetřívky při jejich jarním tokání

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT