Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

14.03.2019 16:55:43 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

Dnes nás zasáhla velmi smutná zpráva - v nedožitých 87 letech zemřel vynikající herec, jilemnický rodák, Stanislav Zindulka.  Narodil se roku 1932 v Jilemnici, měl od dětství vztah k divadlu díky rodičům, kteří ochotničili. Do Jilemnice se velmi rád vracel a natočil o ní i dokument se studenty zdejšího gymnázia.

Vystudoval pražskou DAMU a působil v divadle Hradci Králové a v Divadle bratří Mrštíků. Od roku 1994 byl členem pražského Činoherního klubu. Většina lidí si ho nejspíše spojí se seriály Vlak dětství a naděje a Bylo nás pět či s filmy Hanele a Babí léto, za které získal v roce 2001 Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli. Je také držitelem divadelní ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

Vzpomínka na Stanislava Zindulku

S panem Zindulkou jsem se poprvé setkala, když mi byly asi čtyři roky. Seděla jsem se svojí mamkou v tehdejší jilemnické čajovně a byla velmi mrzutá. Najednou jsem si všimla, že na mě kdosi od vedlejšího stolu dělá obličeje. Tenkrát to pro mě nebyl významný herec pan Zindulka, ale dědeček z Kouzelné školky. Ani mi nepřišlo divné, kde se tam vzal. Každopádně bylo hned po smutku. Podruhé, to mi bylo jedenáct let, jsem s ním dělala svůj premiérový improvizovaný rozhovor na jilemnickém vánočním jarmarku.

Za dva roky jsem ho pak zpovídala do mé první knihy. Povídalo se nám spolu moc hezky. Od té doby jsme si občas zatelefonovali, pana Zindulku vždy zajímalo, jak se mi daří, na čem právě pracuji i co je nového v Jilemnici. Kdykoli hrál divadlo v blízkém okolí, nezapomněl mě pozvat. Obdivovala jsem jeho herecké výkony i absolutní nasazení. Nebylo pochyb, jak moc svoji práci miloval. Při jednom z našich hovorů mi oznámil, že bude s Televizí Krkonoše natáčet film o Jilemnici a mě si vybral k sobě jako průvodce. Pan Zindulka byl trpělivý, laskavý a chápající rádce. Hodně mě za těch několik dnů naučil.

Minulý týden se mi místo pana Zindulky ozval v telefonu hlas jeho syna a oznámil mi, že je pan Zindulka velmi vážně nemocný a je možné, že už mi nikdy nebude moci zavolat. Na takovou zprávu není odpověď... Svých květnových 87. narozenin se už nedožil. Budu na Vás vzpomínat, milý pane Zindulko a za vše Vám upřímně děkuji!

Gabriela Jakoubková

Rozhovor Stanislava Zindulky pro Televizi Krkonoše:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jilemničtí občané se mohou rozloučit se Stanislavem Zindulkou
Hostem 49. Krakonošova Divadelního podzimu bude Stanislav Zindulka
Studenti natočili film o Jilemnici, průvodci jsou Zindulka a Jakoubková
Obrazem: Oslavy 100 let Gymnázia v Jilemnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov přijímá žádosti o dotace na podporu sociální oblasti

Žádosti o podporu v sociální oblasti je možné podávat na Městském úřadě Turnov od 14. února do 28. února 2020 do 12.00.  Dotace se poskytuje k financování provozních nákladů (včetně osobních nákladů) souvisejících s poskytováním základních činností sociálních služeb v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.

Na zavřených sjezdovkách hrozí nebezpečí

Horská služba varuje lyžaře a snowboardisty, aby se nepohyboval na sjezdových tratích po večerním uzavření, může dojít k vážným úrazům. Jakmile se skiareály uzavřou, na sjezdovky vyjede obslužná technika a upravuje tratě pro další den. „Pokud se tedy lyžaři vydají na sjezdovku v takovou chvíli, hrozí střet například s rolbami. Mnohem větším nebezpečím však jsou lana, kterými jsou rolby na sjezdovkách často upoutány. Ta nejsou dobře viditelná a lyžař či snowboardista se může velice vážně při nárazu do takového poutacího lana zranit," důrazně varoval návštěvníky hor René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Připomněl, že k takové nehodě vyjeli členové HS i ve středu 26. února večer na Tanvaldském Špičáku. Vzhledem k nedisciplinovanosti lyžařů k takovým nehodám v uzavřených skiareálech už několikrát došlo. „Nebezpečí těžkých úrazů se pak samozřejmě zvýší, když lyžaři vyrazí po sjezdovce posíleni alkoholem. I takové případy nejsou výjimkou a často končí tragicky. Upozorňuji tedy všechny na bezpodmínečné dodržování všech pravidel bezpečného pohybu na sjezdových tratích, zejména Desatera FIS, které najdou na www.hscr.cz," doplnil náčelník Mašín.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od roku 2020 je očkování psa platné pouze s označením mikročipem
FOTO: V Levínské Olešnici vzpomínali na spisovatelku Boženu Šimkovou
Bytový dům v Granátové ulici v Turnově bude zateplen
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 28. února až 1. března
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

Nejčtenější články

26.02.: V souvislosti s koronavirem přijaly hygiena i kraj preventivní opatření
26.02.: Ve finále zimního turnaje se utkají domácí Lomnice a Železný Brod
26.02.: Oprava mostu v Turnově pokračuje, hotovo bude na konci prázdnin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT