Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

14.03.2019 16:55:43 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

Dnes nás zasáhla velmi smutná zpráva - v nedožitých 87 letech zemřel vynikající herec, jilemnický rodák, Stanislav Zindulka.  Narodil se roku 1932 v Jilemnici, měl od dětství vztah k divadlu díky rodičům, kteří ochotničili. Do Jilemnice se velmi rád vracel a natočil o ní i dokument se studenty zdejšího gymnázia.

Vystudoval pražskou DAMU a působil v divadle Hradci Králové a v Divadle bratří Mrštíků. Od roku 1994 byl členem pražského Činoherního klubu. Většina lidí si ho nejspíše spojí se seriály Vlak dětství a naděje a Bylo nás pět či s filmy Hanele a Babí léto, za které získal v roce 2001 Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli. Je také držitelem divadelní ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

Vzpomínka na Stanislava Zindulku

S panem Zindulkou jsem se poprvé setkala, když mi byly asi čtyři roky. Seděla jsem se svojí mamkou v tehdejší jilemnické čajovně a byla velmi mrzutá. Najednou jsem si všimla, že na mě kdosi od vedlejšího stolu dělá obličeje. Tenkrát to pro mě nebyl významný herec pan Zindulka, ale dědeček z Kouzelné školky. Ani mi nepřišlo divné, kde se tam vzal. Každopádně bylo hned po smutku. Podruhé, to mi bylo jedenáct let, jsem s ním dělala svůj premiérový improvizovaný rozhovor na jilemnickém vánočním jarmarku.

Za dva roky jsem ho pak zpovídala do mé první knihy. Povídalo se nám spolu moc hezky. Od té doby jsme si občas zatelefonovali, pana Zindulku vždy zajímalo, jak se mi daří, na čem právě pracuji i co je nového v Jilemnici. Kdykoli hrál divadlo v blízkém okolí, nezapomněl mě pozvat. Obdivovala jsem jeho herecké výkony i absolutní nasazení. Nebylo pochyb, jak moc svoji práci miloval. Při jednom z našich hovorů mi oznámil, že bude s Televizí Krkonoše natáčet film o Jilemnici a mě si vybral k sobě jako průvodce. Pan Zindulka byl trpělivý, laskavý a chápající rádce. Hodně mě za těch několik dnů naučil.

Minulý týden se mi místo pana Zindulky ozval v telefonu hlas jeho syna a oznámil mi, že je pan Zindulka velmi vážně nemocný a je možné, že už mi nikdy nebude moci zavolat. Na takovou zprávu není odpověď... Svých květnových 87. narozenin se už nedožil. Budu na Vás vzpomínat, milý pane Zindulko a za vše Vám upřímně děkuji!

Gabriela Jakoubková

Rozhovor Stanislava Zindulky pro Televizi Krkonoše:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jilemničtí občané se mohou rozloučit se Stanislavem Zindulkou
Hostem 49. Krakonošova Divadelního podzimu bude Stanislav Zindulka
Studenti natočili film o Jilemnici, průvodci jsou Zindulka a Jakoubková
Obrazem: Oslavy 100 let Gymnázia v Jilemnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

16.05.: I.B třída: Bělá potvrdila titul a na Smržovce hráli za mrtvého kamaráda
16.05.: Jilemnické náměstí oživí tradiční Májový jarmark
16.05.: Žena usedla na motocykl u Železného Brodu s alkoholem a bez řidičáku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT