Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

14.03.2019 16:55:43 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Stanislav Zindulka, jilemnický rodák, odešel do hereckého nebe

Dnes nás zasáhla velmi smutná zpráva - v nedožitých 87 letech zemřel vynikající herec, jilemnický rodák, Stanislav Zindulka.  Narodil se roku 1932 v Jilemnici, měl od dětství vztah k divadlu díky rodičům, kteří ochotničili. Do Jilemnice se velmi rád vracel a natočil o ní i dokument se studenty zdejšího gymnázia.

Vystudoval pražskou DAMU a působil v divadle Hradci Králové a v Divadle bratří Mrštíků. Od roku 1994 byl členem pražského Činoherního klubu. Většina lidí si ho nejspíše spojí se seriály Vlak dětství a naděje a Bylo nás pět či s filmy Hanele a Babí léto, za které získal v roce 2001 Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli. Je také držitelem divadelní ceny Thálie za celoživotní mistrovství.

Vzpomínka na Stanislava Zindulku

S panem Zindulkou jsem se poprvé setkala, když mi byly asi čtyři roky. Seděla jsem se svojí mamkou v tehdejší jilemnické čajovně a byla velmi mrzutá. Najednou jsem si všimla, že na mě kdosi od vedlejšího stolu dělá obličeje. Tenkrát to pro mě nebyl významný herec pan Zindulka, ale dědeček z Kouzelné školky. Ani mi nepřišlo divné, kde se tam vzal. Každopádně bylo hned po smutku. Podruhé, to mi bylo jedenáct let, jsem s ním dělala svůj premiérový improvizovaný rozhovor na jilemnickém vánočním jarmarku.

Za dva roky jsem ho pak zpovídala do mé první knihy. Povídalo se nám spolu moc hezky. Od té doby jsme si občas zatelefonovali, pana Zindulku vždy zajímalo, jak se mi daří, na čem právě pracuji i co je nového v Jilemnici. Kdykoli hrál divadlo v blízkém okolí, nezapomněl mě pozvat. Obdivovala jsem jeho herecké výkony i absolutní nasazení. Nebylo pochyb, jak moc svoji práci miloval. Při jednom z našich hovorů mi oznámil, že bude s Televizí Krkonoše natáčet film o Jilemnici a mě si vybral k sobě jako průvodce. Pan Zindulka byl trpělivý, laskavý a chápající rádce. Hodně mě za těch několik dnů naučil.

Minulý týden se mi místo pana Zindulky ozval v telefonu hlas jeho syna a oznámil mi, že je pan Zindulka velmi vážně nemocný a je možné, že už mi nikdy nebude moci zavolat. Na takovou zprávu není odpověď... Svých květnových 87. narozenin se už nedožil. Budu na Vás vzpomínat, milý pane Zindulko a za vše Vám upřímně děkuji!

Gabriela Jakoubková

Rozhovor Stanislava Zindulky pro Televizi Krkonoše:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jilemničtí občané se mohou rozloučit se Stanislavem Zindulkou
Hostem 49. Krakonošova Divadelního podzimu bude Stanislav Zindulka
Studenti natočili film o Jilemnici, průvodci jsou Zindulka a Jakoubková
Obrazem: Oslavy 100 let Gymnázia v Jilemnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj ocení pedagogické pracovníky

Ve středu 27. března 2019 se uskuteční v prostorách multimediálního sálu Libereckého kraje již 17. ročník oceňování pedagogických pracovníků škol a školských zařízení v regionu. Ocenění proběhne k příležitosti připomenutí Dne učitelů. Celkem se sešlo 31 nominací a Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost vybral 21 oceněných. Za šestnáct let trvání bylo oceněno již 330 pedagogů.

Liberecký kraj vyhlásí vítěze krajského kola soutěže Zlatý erb

Liberecký kraj ve spolupráci se spolkem Český zavináč vyhlásí v pondělí 25. března 2019 vítěze krajského kola 21. ročníku soutěže Zlatý erb. Slavnostní vyhlášení soutěže, která hodnotí městské a obecní weby a elektronické služby občanům, se bude konat v multimediálním sálu Krajského úřadu Libereckého kraje od 14 hodin za přítomnosti představitelů zúčastněných obcí a měst Libereckého kraje a dalších hostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Lízátkové závody na Benecku 2019
Horská služba se v Harrachově setkala s Krakonošem
Křišťálový glóbus za vítězství SP vybojovala i Ester Ledecká
Na 26. ročníku Českého lva byli výrazně vidět tvůrci z Pojizeří
Kraj reaguje na námitky proti zadáním na rekonstrukce silnic

Nejčtenější články

22.03.: Šťastný konec pátrání: Malého chlapce hledali policisté i občané Semil
21.03.: Jarní trh v Libštátě opět nabídne výrobky pro domácnost i pro radost
23.03.: Přehled fotbalových výsledků druhého jarního kola

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT