Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství

30.10.2018 15:21:58 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství

V Kulturním centru Střelnice Turnov se konal v neděli 28. října slavnostní večer ke 100. výročí republiky. Večerem provázela Eva Kordová. Starosta města Tomáš Hocke udělil medaile starosty, cenu obce a čestné občanství. Díla českých velikánů zazněla v podání Podkrkonošského symfonického orchestru.

Hosty na slavnostním večeru vítal sám starosta Turnova Tomáš Hocke, příchozím nabízel trikoloru či pamětní odznak.

Po zahájení byly uděleny jako první medaile starosty:

V oblasti společenské

Marie Meixnerová - za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví - výchova ke čtenářství „Pohádková babička".

Předávání medaile starosty, ceny obce a čestného občanství v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová V oblasti spolkové a práci s mládeží

Vratislav Bivoj Tomášek - za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v Klubu Českých turistů a turnovském Junáku, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.

Jiří Barchánek - za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v TJ Sokol Turnov a Klubu Českých turistů, udržení ducha a demokratických tradic těchto spolků.

V oblasti sportu

Pavel Mikeš - za práci a nadšení, které přinesl jako hlavní organizátor devatenácti ročníků mezinárodního mítinku Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Zásluhy o demokracii

Aleš Zemene - za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Josef Tomsa - za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, signatáři a organizátorovi pochodů Nezávislého mírového sdružení, vše za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.

Cena obce za rok 2018 byla udělena Dr. Jindřichu Houžvičkovi, jednateli firmy CRYTUR, spol. s r.o. Crytur je jednou z předních světových společností zabývajících se výrobou a zpracováním syntetických krystalů se silným zaměřením na specializované aplikace a specifické projekty založené na vysokých odborných znalostech a úzké spolupráci ve výzkumu a vývoji. Pod jeho vedením společnost navýšila obrat 8x. Cryturu se dostává celosvětového uznání jako poskytovateli integrovaných řešení založených na krystalech pro vědu a průmysl. Jindřich Houžvička poděkoval za ocenění s tím, že úspěšná firma může sídlit jen v úspěšném městě. 

Předávání medaile starosty, ceny obce a čestného občanství v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová Čestným občanem města Turnova se stal Mgr. Dalibor Sehnoutka. Nominace je výrazem hluboké úcty k člověku, který patří mezi osobnosti města Turnova, které se dokázaly vzepřít totalitní moci a neustoupit od svých názorů a mravních zásad.

Dalibor Sehnoutka se narodil 20. prosince 1930 v Nymburce v rodině profesora matematiky na tamějším gymnasiu. Již od mládí působil ve skautském hnutí a vyznával jeho mravní a etické zásady. Po vystudování Filosofické fakulty UK v Praze, obor latina a historie, nastoupil tzv. na umístěnku v roce 1955 na střední zemědělsko-technickou školu v našem městě. Jako středoškolský pedagog externě učil také na dalších středních školách v Turnově.

Na základě svého smýšlení se v roce 1968 angažoval v Klubu angažovaných nestraníků KAN a snažil se prosazovat zásady skutečné demokracie. V Turnově byl KAN založen mezi prvními v zemi. Po vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nesouhlasil pan Sehnoutka s invazí sovětských vojáků.

Pro své postoje a jako členu KANU mu byla zakázána činnost ve školství, kultuře a veřejné činnosti. Nesměl pracovat a být zaměstnán v oblasti okresu Semily. Po složitém hledání zaměstnání začal pracovat v tiskárenském podniku Severografia Liberec. Po sedmi letech přešel na pobočku tiskárny v Turnově /dnešní Unipress/. Zde pracoval až do důchodového věku jako korektor textů.

Pan Dalibor Sehnoutka až po roce 1990 zjistil, že byl na seznamu v evidenci EZO - Evidence zájmových osob s dodatkem Blokovaná osoba II. stupně nebezpečnosti a zařazen do akce STB Norbert. V této evidenci byl společně s dalšími osobnostmi Turnova - Václavem Šolcem, Sergejem Solovjevem a Milanem Brunclíkem.

Po oceňování následoval koncert Podkrkonošského symfonického orchestru, který podtrhl sváteční atmosféru. Na programu byla díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Josefa Suka nebo Viléma Blodka. Následoval zasloužený dlouhý potlesk, na který orchestr reagoval ještě dvěma přídavky od Jaroslava Ježka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Republika slavila a Turnov s ní
Poctu hejtmana obdrželo osm osobností, jedna udělena in memoriam
Při výročí 100 let Československa ocenili v Jilemnici své osobnosti
Oslavy státního svátku 28. října proběhnou i v Turnově

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí
Silnice z Turnova na hranici kraje prošla rekonstrukcí, většinu platila EU
Starostka města Semily ani v nouzovém stavu nezapomněla na tradici
Dům řemesel v Kryštofově údolí je ukázkou lidové architektury

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT