Střelmistři postupně likvidují ledové kry na Jizeře

27.02.2012 19:28:22 | Autor: TK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Střelmistři postupně likvidují  ledové kry na Jizeře

Během pondělního dne se nepřetržitě pracovalo na odstraňování ledových ker na řece Jizeře v lokalitě Dolní Sytová. Hasiči z Libereckého kraje tam společně se svými kolegy - střelmistry, postupně odstraňovali nahromaděné ledové kry kousek po kousku.

Při odstřelovacích činnostech hasiči spolupracují s Policií České republiky, pracovníky povodí Labe a jednotlivými zástupci dotčených obcí, kteří tak společně zabezpečují i samotné místo události, jelikož trhací práce jsou velmi nebezpečné.

„V následujících dnech se očekává deštivé počasí, což by mělo zvýšit průtok a hladinu řeky Jizery. Vzhledem k tomu předpokládáme, že se nahromaděné ledové kry, i díky provedeným trhacím pracím, pohnou a uvolní koryto řeky," popsal řídicí důstojník územního odboru Semily Pavel Štěpánek.

V těchto hodinách probíhá rozebírání ker i s pomocí speciálního bagru, který jednotlivé kry tříští na menší kusy. „Bez precizní práce střelmistrů Hasičského záchranného sboru České republiky by to měl bagr o mnoho složitější, nebo by rozebírání ker nebylo možné vůbec. Bagr bude pracovat zhruba do půlnoci a poté i v následujících dnech," doplnil Pavel Štěpánek.

Činnosti hasičů a dalších složek na řece Jizeře budou pokračovat i nadále a v současné době to vypadá, že „mravenčí" práci a snahu všech podpoří i sama příroda.

Jak se situace měnila během posledních dnů:

Noc z pátku na sobotu a sobota 25. 2. dopoledne:

Problémy na Jizeře působí ledové kry, které se při oteplení uvolnily a daly do pohybu. V Železném Brodě ráno voda prudce stoupala a vyhlásit museli druhý povodňový stupeň. Kry se ale nakonec samy uvolnily. Více zde 

Sobota 25. 2. 2012 dopoledne:

V Dolní Sytové jsou zaplavené domy, obyvatele zachraňovali hasičiPo 10. hodině zachraňovali hasiči ze Semil osoby z rodinného domu v obci Háje nad Jizerou - Dolní Sytová, kde vlivem nahromaděného ledu na řece Jizeře došlo k zaplavení rodinných domů. Profesionální hasiči ze stanic Semily a Jilemnice zde společně s místní jednotkou provedli záchranu pěti osob z rodinného domu. Více zde

Sobota 25. 2. 2012 večer:

Vzhledem k dalším případům hromadících se ledových ker na vodních tocích v Libereckém kraji, které vytvářejí hráze a bariéry, byla krajskou povodňovou komisí LK požádána o pomoc průzkumná skupina záchranného útvaru HZS ČR Hlučín. Tato skupina je v rámci průzkumu předurčena do lokalit Dolánky u Turnova, Dolní Sytové a Rakousy, kde je situace nejvážnější. Více zde

Neděle 26. 2. 2012 dopoledne:

Povodňová komise Libereckého kraje, po provedeném průzkumu záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, rozhodla o nasazení střelmistrů k odstranění ledových ker, které komplikují situaci v Dolní Sytové, Rakousích a Dolánkách u Turnova.

Oznámení pondělí 27. 2. 2012 dopoledne:

Ve včerejším dni byl proveden letecký průzkum kritických míst na řece Jizeře. Po tomto průzkumu mělo být provedeno odstřelení nahromaděných ledových ker v Dolánkách u Turnova, ale vzhledem k zvětšenému průtoku řeky byly odstřely odloženy.

Pondělí 27. 2. 2012 9.00:

Zasedala povodňová komise Libereckého kraje, která rozhodla o dalších činnostech, zejména pak o provedení pyrotechnických prací.

Pondělí 27. 2. 2012 10.35:

Na problematických místech řeky Jizery se chystají odstřely nahromaděných ker. Povodňová komise dnes v dopoledních hodinách rozhodla o provedení trhacích prací v problematickém úseku řeky Jizery v katastrálním území obce Háje nad Jizerou - v části obce Dolní Sytová. Při této činnosti bude nutná koordinace s pracovníky povodí Labe, kteří pyrotechnikům poskytnou informativní podporu s ohledem na vznik sekundárních jevů vznikajících vlivem odstřelů. Vzhledem k této skutečnosti jsou vyrozuměny jednotlivé obce a ve spolupráci s hasiči provedou vyrozumění občanů, případně evakuaci obyvatel. První trhací práce by měly být započaty kolem 11. hodiny.

Související články:

Liberecký kraj povolal na kry specialisty z Hlučína

V Dolní Sytové jsou zaplavené domy, obyvatele zachraňovali hasiči

Ledové kry vytvořily hráz, hladina v Brodě stoupla víc než o metr

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Eurokomisařka Věra Jourová besedovala v Turnově
Příslušníci jordánských ozbrojených cvičili u hasičů v Liberci a Jablonci
Proti vedoucímu Chomutovu získal Dalmach první výhru v sezoně
Hasiči vyjížděli k požáru garáže v Liberci
Slánští ochotníci zvou na premiéru hry Tchýně na zabití

Nejčtenější články

15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
14.10.: I.A třída: Na první místo se díky výhře v Košťálově vrátila Lomnice
14.10.: Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT