Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

16.04.2015 21:24:23 | Autor: Petr Ježek a Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků

Před zcela zaplněným hledištěm kina Jitřenka v pondělí 13. dubna v podání studentů znovu ožily příběhy šesti pamětníků poznamenané totalitním režimem - Josefa Kordíka, Bohuslavy Aleny Vojtíškové, Stanislava Doubka, Oldřich Kolzrta, Břetislava Plívy a Stanislava Hlavy.

Projektu Příběhy našich sousedů se zúčastnily žákovské týmy ze ZŠ F. L. Riegra, ZŠ I. Olbrachta a Gymnázia I. Olbrachta ze Semil. Školáci půl roku zpovídali pamětníky ze svého okolí a natáčeli jejich vzpomínky. Během zpracovávání vzpomínek si také na vlastní kůži vyzkoušeli práci dokumentaristů v rozhlase. Výsledky své půlroční práce a osudy lidí, kterým naslouchali, pak představili na slavnostním odpoledni v kině Jitřenka.

Závěrečná prezentace příběhů ze Semilska proběhla pod záštitou starostky města Semily Leny Mlejnkové, za účasti všech šesti pamětníků, dětí, jejich pedagogů, rodičů a zástupců města. Studentům pomáhala v rámci projektu i koordinátorka pro Semily Anežka Navrátilová a moderátorem odpoledne byl Vít Šlechta.

„Jsem přesvědčená, že tento projekt je pro děti obrovská zkušenost. Myslím, že máme kolem sebe mnoho lidí, jejichž osudy tak dobře neznáme a má proto cenu je zmapovat. Projekt nás zaujal hned na začátku a proto jsme do něj jako město i podruhé šli," sdělila Našemu Pojizeří starostka Semil Lena Mlejnková. 

Finální prezentace projektu Příběhy našich sousedů v semilském kině Jitřenka<br />Autor: Petr JežekPráce dětí umístěné na portálu www.pribehynasichsousedu.cz/pp/pribehy-pametniku/semily i jejich vystoupení na závěrečné slavnostní prezentaci ohodnotila odborná porota, ve které zasedl Ivo Navrátil ze Státního okresního archivu Semily, turnovský novinář Pavel Charousek a Tomáš Chvátal, učitel ze ZŠ waldorfské ze Semil.

„Žáci se do své práce často zcela ponořili, bádali v archivech a vyhledávali informace doplňující vzpomínky pamětníků. Jedna z reportáží byla dokonce doprovázena skladbou, kterou si nacvičili a nahráli samotní žáci," řekla vedoucí vzdělávacího projektu Hana Hniličková ze společnosti Post Bellum.

Rozhodnutí poroty nakonec skončilo nerozhodně. Na prvním místě se umístily dva týmy ZŠ F. L. Riegra pod vedením učitelky Dany Andrejskové a Jany Hejdukové, které zaznamenaly příběhy Břetislava Plívy a Bohuslavy Aleny Vojtíškové. 

„Na projektu jsme pracovaly ve volném čase po škole. Jely jsme třeba do Českého rozhlasu do Prahy, kde jsme se naučily mluvit do mikrofonu a do rádia. Na první pohled bychom neřekly, že paní Vojtíšková mohla mít takový osud," řekly pro Naše Pojizeří členky vítězného družstva ze ZŠ F. L. Riegra Natálie Havrdová a Tereza Nosková.

Nejlepší tři družstva:

1.-2. místo: Příběh ses. Šakalky - Bohuslavy Aleny Vojtíškové, který zpracovali žáci ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra Semily: Tereza Nosková, Natálie Havrdová, Martina Malá, Jan Řehák, Tomáš Zahradník, pod vedením p. uč. Dany Andrejskové.

Příběh Břetislava Plívy, zpracovali žáci ZŠ Dr. Františka Ladislava Riegra Semily: Kocourková Eliška, Boryk Kateryna, Mušková Tereza, Buchtová Jana, Šindelářová Andrea, pod vedením p. uč. Jany Hejdukové.

3. místo: Příběh Stanislava Doubka, zpracovali studenti Gymnázia Ivana Olbrachta Semily: Natálie Francová, Jana Maťátková, Štěpán Šimůnek, Aleš Zahradník, pod vedením pana prof. Aleše Zahradníka.

Post Bellum: Příběhy našich sousedů

Finální prezentace projektu Příběhy našich sousedů v semilském kině Jitřenka<br />Autor: Petr Ježek

Žáci v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do ucelených životních příběhů. Z těchto nahrávek vytváří internetovou sbírku Paměť národa, která obsahuje více než 3000 příběhů. Projekt v současnosti probíhá i na školách v dalších osmi českých a moravských městech, které jsou poté uloženy na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a ve sbírce www.pametnaroda.cz.

V Semilech je projekt realizován již druhým rokem společností Post Bellum, která již čtrnáct let zaznamenává vzpomínky pamětníků významných událostí moderních dějin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol
Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 32 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT