Svatohubertská slavnost na Valdštejně zajímala nejen myslivce

23.09.2016 15:51:52 | Autor: Jan Čihák | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Český ráj,Turnov

Svatohubertská slavnost na Valdštejně zajímala nejen myslivce

V sobotu 17. září 2016 proběhl již pátý ročník Svatohubertské slavnosti na Valdštejně, která je pořádána v rámci Zdravého města Turnova a MA21 a navštívilo ji přibližně 500 osob.

Hudební lovecké kvarteto lesních rohů Valdštejn (ve složení Jaroslav Hejral, David Pokorný, Hana Mikulová, Lenka Libenská) zahájilo program akce a předvedlo ukázky lovecké hudby, loveckých signálů a hlaholů se zajímavým komentářem pana Davida Pokorného. Slovem slavnost zahájila místostarostka Jana Svobodová, ke které se připojili Josef Tesař z Českomoravské myslivecké jednoty Okresního mysliveckého spolku Semily a Miroslav Tomášek člen Řádu svatého Huberta. Pan Josef Seliger seznámil přítomné s historií Řádu sv. Huberta.

Na hradě se předvedla Kateřina Cheníčková s ukázkami vábniček a vábení divoké zvěře, které si vyzkoušeli i přítomné děti. Představena byla také lovecká plemena psů i několik neloveckých plemen s komentářem o jejich historii, ale i současné lovecké upotřebitelnosti. Kromě psů zaujal přítomné svým výkladem o loveckých dravcích sokolník Mgr. Jan Višinský. Letové kousky jeho dravců budou pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.

Na Svatohubertské slavnosti je zvykem také pasovat nové myslivce. Do svých řad po úspěšných mysliveckých zkouškách přivítali nového člena z mysliveckého spolku Veselka Rovensko. Celé odpoledne byly pro všechny děti připraveny soutěže z mysliveckých a lesnických znalostí, které připravila Milena Brožková spolu s Ivou Hradilovou a Lesy ČR, Lesní správa Hořice, zastoupená revírníkem Ing. Janem Drahotským. Všichni, kteří se zúčastnili soutěží, obdrželi drobný dárek na památku.

Mateřská škola Turnov - Mašov, zastoupená ředitelkou Mgr. Zdeňkou Čihákovou a dalšími učitelkami s rodinnými příslušníky připravili výtvarnou dílnu pro dětské návštěvníky. Do soutěží a výtvarné dílny se zapojilo přibližně 130 dětí včetně několika dospělých. Ve výtvarné dílně děti vyrobily cca 130 muchomůrek ze špuntů, to samé množství vymalovaly placek ze dřeva a obdobně vyrobily papírových čelenek. Dále vytvořily navlékáním dřevěných korálků spoustu hadů i dalších drobností. Výtvarnou dílnu zpestřila Jana Kristiánová z Mysliveckého spolku Kozlovy Všeň malováním dětí na obličej.

Ve slavnostním sále klasicistního domu byly instalovány po dobu slavnosti výtvarné práce dětí mateřských škol. Jednalo se o výtvarné práce ze soutěže, kterou vyhlásil Městský úřad Turnov pro děti Turnovských i okolních mateřských škol pod názvem Co se děje v lese. Do soutěže se zapojilo patnáct mateřských škol se 163 výtvarnými pracemi. Všechny práce byly nejprve ohodnoceny odbornou komisí, která vybrala z každé mateřské školy jednu nejlepší výtvarnou práci. Zároveň vyhodnotila mateřskou školu, která do soutěže dodala celkově nejlepší výtvarné práce, a byla to Mateřská škola Turnov 28. října. Byla navržena i zvláštní cena za nejlepší kolektivní práci a to z Mateřské školy Jenišovice. V době slavnosti výtvarné práce hodnotila ještě veřejnost, která vybrala jako nejlepší Mateřskou školu Turnov Kosmonautů Sluníčko v počtu 113 hlasů.

Na počest české myslivosti byla slavnost zakončena troubenou a zpívanou Svatohubertskou mší, kterou celebroval duchovní Jaroslav Gajdošík z Římskokatolické farnosti sv. Petra a Pavla v Semilech za doprovodu pěveckého sboru Antonín Dvořák pod vedením sbormistra Bohuslava Lédla a loveckého kvarteta lesních rohů Valdštejn. Při vlastní mši se zapojil aktivně i člen Řádu sv. Huberta.

Prostory pro tuto slavnost propůjčila organizační složka Města Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch, především za pomoci správkyně hradu Ivety Mečířové a průvodce Martina Doubka. Slavnost byla připravena a pořádána Městem Turnov, odborem životního prostředí za pomoci Okresního mysliveckého spolku Semily, Liberec a Jablonec, Lesů ČR, Lesní správy Hořice, Mysliveckého sdružení Radeč, Valdštejn a Všeň, Mateřské školy Turnov - Mašov, Sborem dobrovolných hasičů Turnov - Pelešany a dalších.

V předhradí Valdštejna předváděl ukázky práce se sekerou sekerník Zdeněk Hajník, ukázal i hod oboustrannou sekerou. Návštěvníci si měli možnost hod touto sekerou vyzkoušet. V místě před hradem byl umístěn i stánek Sdružení Tulipán, kde probíhal prodej výrobků z chráněné dílny. Hrad Valdštejn celé odpoledne prostoupil duch myslivosti, lásky k lesu, lidem a přírodě. Atmosféru z hradu vysílal v přímém přenosu Český rozhlas dvojka s komentářem Václava Žmolíka.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tradiční Svatohubertská slavnost proběhne na hradě Valdštejn
Ohlédnutí za Hradozámeckou nocí na Valdštejně
Středověký víkend na hradě Valdštejn se vydařil

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT