Obrazem: Na vrchlabském náměstí si připomněli Sametovou revoluci

18.11.2018 10:48:48 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Obrazem: Na vrchlabském náměstí si připomněli Sametovou revoluci

I letos se na vrchlabském náměstí konal 17. listopadu od 18.30 malý Festival svobody k připomenutí toho, že právě před 29 lety vykročili Češi, tehdy ještě spolu se Slováky, na cestu z normalizované totality do svobodné demokratické společnosti.

„Rozhodli jsme se uspořádat akci jako setkání občanské, přátelské, ale zejména povzbuzující a inspirující k životu ve svobodné společnosti, kterou máme to štěstí sdílet, ale proto bychom ji také měli zodpovědně udržovat," řekl Pavel Žalský, jeden z organizátorů, který vlastně zastupuje obě skupiny lidí, které se na akci podílejí - iniciativu Krkonošská kavárna a také skautský 3. oddíl Sv. Vavřince (který patří pod skautské středisko Dobráček Hostinné.

Podvečerní akce navázala na odpolední skautskou hru, která má dětem z oddílů přiblížit, podobně jako v předchozích letech, rozdíl mezi demokracií a totalitou a vede je k tomu, že o svobodu a demokracii má smysl se zasazovat, i když to může znamenat riziko. Hru, které se účastní desítky skautů nejen z Vrchlabí, ale i z okolních oddílů a středisek - například Hostinného, Mostku, Dolní Kalné nebo Lánova - připravil spolu s Pavlem Žalským (skautskou přezdívkou Dingem) také další ze skautských vedoucích Jonáš Erlebach - Drak. Ruku k dílu přiložili také skauti z bratrského střediska Krakonoš ve Vrchlabí.

Oslavy výročí 17. listopadu ve Vrchlabí<br />Autor: Zdeněk Horák Kromě listopadu 1989 si připomněli i odkaz 17. listopadu 1939, kdy se zvedli českoslovenští univerzitní studenti proti nacistické okupaci. „Připomeneme si i výzvy, které nám dnes tato data přinášejí. Zapálíme společně svíčky. Zacinkáme klíči. Uslyšíme písně spojené se Sametovou revolucí. Postavíme symbolickou Zeď svobody proti tomu, co tuto hodnotu ohrožuje. Opět zašpejlujeme s Milionem chvilek pro demokracii a Festivalem svobody. Vyslechneme ty, kteří nás mohou povzbudit a inspirovat i k drobnému podílu na občanské společnosti," přiblížil Pavel Žalský program ještě před akcí.

Akce byla součástí programu Festivalu svobody 2018, platformy zastřešující akce pořádané různými iniciativami po celé České republice s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem a společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Ve Vrchlabí vzpomínali na Sametovou revoluci
Obrazem: Koncert pro všechny sametový lidi ve Vrchlabí
Skauti ve Vrchlabí si připomněli 26 let od sametové revoluce

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vydán vodácký průvodce Greenway Jizera

Greenway Jizera není zdaleka jen pro cyklisty. Koridor slouží milovníkům koloběžek, pěší turistiky i vodákům. A právě pro ty je určen nový vodácký průvodce, který Sdružení Český ráj vydalo na konci uplynulého roku. Nová skládačka představuje řeku Jizeru od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem z pohledu vodácké sjízdnosti a atraktivnosti včetně informací o zajímavých cílech podél toku, možnostech občerstvení i táboření. Na přehledné mapce jsou vyznačeny jezy, vlakové zastávky v blízkosti toku i místa vhodná jako nástupní pro splutí či půjčovny. Textová část pak představuje turisticky zajímavá místa v koridoru řeky. Materiál byl vydán v nákladu 10 tisíc výtisků za finanční podpory Libereckého kraje. Zájemcům bude k dispozici v informačních centrech, v půjčovnách lodí, na veletrzích cestovního ruchu.

Beseda s Františkem Pelcem o ochraně přírody se koná 13. února

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s RNDr. Františkem Pelcem na téma ochrany přírody. Beseda s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se koná na Gymnáziu Turnov Jana Palacha 804 v přízemí ve středu 13. února v 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února
FOTO: Ve Vrchlabí se utkali mladí běžci na lyžích o tituly
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou
Výstavu fotografií Marka Vašuta v Semilech zakončí dernisáž s autorem

Nejčtenější články

13.02.: Zemřel nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil
13.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli husiti, sestřičky, školka i tanečnice z Ria
12.02.: Neobsazené pozemky na Nouzově v Jilemnici nabídnou za původní cenu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT