Terminál v Železném Brodě zahajuje 14. prosince zkušební provoz

13.12.2014 19:15:49 | Autor: pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod

Terminál v Železném Brodě zahajuje 14. prosince zkušební provoz

V dubnu letošního roku byla zahájena stavba Terminálu Železný Brod, projektu, který byl připravován od roku 2008. Zkušební provoz bude zahájen spolu se změnami jízdního řádu v neděli 14. prosince 2014.

„Cílem bylo vytvoření nového autobusového nádraží včetně odstavů pro autobusy u železniční stanice, a přestavba stávajícího autobusového nádraží u sokolovny na zastávku s možným využitím zbývající plochy pro jiné než dopravní účely. Zajíždění většiny autobusů k železniční stanici by mělo současně znamenat zlepšení přístupu na hromadnou dopravu obyvatelům největšího železnobrodského sídliště Na Vápence," připomněl Daniel Mach, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje města Železný Brod.

Finišující úpravy dopravního terminálu v Železném Brodě v listopadu 2014<br />Autor: Daniel Mach Projekt se od začátku potýkal s mnoha problémy. Mezi největší patřilo odkrytí zavodnělé zemní pláně v části plochy u sokolovny, neúnosně dlouhé dohadování se o přeložení kabelu ČEZ nebo dílčí změna řešení mostku přes Brodecký potok z důvodu dodatečných požadavků provozovatele plynovodu. Tyto změny byly řešeny během stavby a snahou všech stran bylo neprodlužování termínu dokončení. To se, bohužel, splnit nepodařilo, a stavba byla dokončená s více než měsíčním zpožděním. Zvýšená intenzita prací během října a listopadu pak byla dána především snahou spustit zkušební provoz od termínu platnosti nových jízdních řádů, tedy od neděle 14. 12. 2014. 

„Na začátku prosince byly práce dokončeny a jsou postupně od dodavatele stavby přebírány. Dodavatel, společnost Syner s.r.o. Liberec, provádí poslední terénní úpravy a do týdne by mělo být odstraněno také zařízení staveniště, které značně omezovalo možnosti parkování obyvatel spodní části sídliště Na Vápence. Zahájení zkušebního provozu souvisí s potřebou ověřit dopady provozu na okolní zástavbu a funkčnost celé řady technologických systémů, které jsou součástí projektu. Již v současné době jsme zjistili několik drobných problémů, které nikdo ze zúčastněných v době příprav nepředpokládal, např. zastínění jízdních řádů pod přístřeškem pro cestující. Tyto drobné vady se budou během provozu zjišťovat a v rámci možností odstraňovat," upřesnil Daniel Mach. 

Průběžný stav výstavby Terminálu Železný Brod na konci května 2014<br />Autor: Petr Ježek Probíhá ukončení stavby také po finanční stránce. Podle Macha se podařilo vzájemnými zápočty a dílčími úpravami dosáhnout stavu, že i navýšení ceny některých prací vyvolané nepředpokládanými vlivy je kompenzována snížením ceny projektu v jiných částech tak, aby se to nedotklo rozsahu a kvality díla jako celku. To však musí ocenit především pravidelní uživatelé hromadné dopravy.

Stavbu kromě spoluúčasti města výrazně financuje Evropská unie, a to dotací z Regionálního operačního programu NUTSII Severovýchod. „Protože došlo k výrazné úspoře investičních nákladů, město nevyužije celou dotační částku, ale snahou je přiblížit se k hranici 85 % financování mimo rozpočet města, což je maximální možný podíl. V současné době město z vlastních zdrojů zafinancovalo všechny investiční náklady, a očekáváme, že první část dotace dorazí ještě v prosinci letošního roku, a další větší část pak v první polovině příštího roku, dodal vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje.

Předchozí články o brodském terminálu:

Jak aktuálně probíhá stavba Terminálu Železný Brod?
Obrazem: Jak pokračuje stavba terminálu v Železném Brodě
Práce na stavbě Terminálu Železný Brod se rozjely naplno
Nový dopravní terminál v Železném Brodě by měl stát v říjnu 2014

Související články z dopravy:

Nejoblíbenějším řidičem je Jiří Štefánek a průvodčí Petra Kudláčková
K jakým změnám v jízdním řádu dochází od 14. prosince?

Liberecký kraj podá žalobu na České dráhy

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semily využily poklesu cen energií na burze, klesnou náklady na plyn
Basketbalisté Turnova vstoupili do soutěže vítězstvím nad Hořicemi
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
Budova semilské radnice se dočkala zateplení a rekonstrukce kotelny
V Turnově připravují nové informační a návštěvnické centrum

Nejčtenější články

27.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
26.09.: Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
25.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT