Tichá stávka Friday for Future se konala i v Semilech

29.05.2019 10:19:27 | Autor: Zuzana Šalplachtová a Lenka Hřibová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Tichá stávka Friday for Future se konala i v Semilech

Nejenom v Praze a velkých městech (po celém světě), ale také v Semilech se již potřetí přidali studenti (nejenom) k pátečním protestům ve věci liknavého přístupu politiků ke klimatickým hrozbám. Celé hnutí je inspirovánou pátečními stávkami švédské dívky Grety Thunberg, odtud nese celosvětové hnutí název Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

„Planeta se otepluje (nejde o strašení, ale o prokázaný fakt) a to rychleji, než se myslelo. Pokud bude pokračovat vypouštění skleníkových plynů současným tempem, začnou se odehrávat nenávratné změny, které výrazně změní kvalitu a bezpečnost životů našich i našich dětí, už za nějakých 10-12 let. Teplota bude nadále narůstat, stávající sucho se bude prohlubovat, začne vymírat řada živočišných a rostlinných druhů, do pohybu se dá větší migrační vlna lidí než dosud a řada dalších důsledků...

„Se suchem i oteplováním se dá něco dělat! Jsou zmapována a navržena opatření, která pomohou klimatické změny mírnit a připravovat nás na jejich příchod. Na prvním místě je však nutné přimět politiky jednat. Naši stávající politici se ovšem situací odmítají zabývat a přiřknout ji váhu, jakou tato situace má," uvedla Zuzana Šalplachtová na pozvánce pro rodiče z M.E.D.u.

<br />Autor: Lenka Hřibová V pátek 24. května se tak v 10 hodin sešlo na náměstí tentokráte i několik rodičů a prarodičů s dětmi, kočárky. Zazněly projevy studentů (i z Jičína, Turnova), potom zástupce z řad rodičů zastupující skupinu Parents for Futurec Semily (Tomáš Chvátal), milý host Katka Horáčková (Permakultura.cz) a na závěr byl vyzván i přítomný poslanec, který se účastnil jako rodič s dětmi (J. Farský). Všechny projevy najdete na FB skupině Fridays for Future Semily.

Následovala Tichá stávka - mlčící průvod s rouškami na obličeji a hesly se vydal pomalým krokem centrem města. Budil samozřejmě nezvyklostí pozornost, bylo zajímavé vyslechnout si reakce - ať záporné či kladné.

Termín další stávky ještě není upřesněn, sledujte FB skupinu pořadatelů. Nicméně skupina Parents (rodiče) for Future se schází a pracuje kontinuálně. Pokud vás téma a práce skupiny zajímá, můžete se stavit v čajovně u parku (případně u zelené dřevěnky v Jílovecké), a tam získáte další kontakty na skupinu.

Z manifestu skupiny Parents for future Semily:

<br />Autor: Lenka Hřibová

Ani nám dospělým není lhostejná budoucnost planety. Cítíme, že je teď čas jednat. Mladí lidé z celého světa se spojují do hnutí Fridays for Future. A k tomu se připojují dospělí hnutím Parents for Future. Přichází doba kdy je třeba učinit zájem o životní prostředí jako prioritu, namísto zájmu o ekonomický růst. I v Semilech se dospělí již spojili a podporují tyto skupiny.

Naším záměrem je:
1) Viditelně podpořit tyto skupiny aktivními činy (účast na stávkách, organizace přednášek a diskuzí).
2) Zároveň chceme působit v místě, kde žijeme (pečovat o společný prostor a předkládat konkrétní náměty vedení města).

Je nutné si uvědomit, že každý z nás může pracovat na drobných věcech kolem sebe a v sobě a zároveň je třeba, abychom spolupracovali jako celek.

Za Parents for future Semily Zuzana Šalplachtová a Lenka Hřibová

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku

Radkin Honzák bude v Semilech besedovat i zahajovat výstavu

Beseda Pevný bod v tekuté době s osobitým a oblíbeným psychiatrem MUDr. Radkinem Honzákem, který je autorem několika knih a aktivně se vyjadřuje k současnému společenskému dění se bude konat v semilském muzeu 6. prosince 2019 v 15 hodin a po ní proběhne v 17 hodin vernisáž obrazů Kateřiny Sidonové. Místo na sezení je možné rezervovat na adrese muzeum@muzeumsemily.cz. Na besedu je dobrovolné vstupné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semily uvidí vánoční koncert Kamila Střihavky a Leaders!
Skvělé výhry turnovských basketbalistů v Náchodě a Trutnově
V pořadí již čtvrté Zpívání mezi betlémy chystají v lomnickém muzeu
Za Sněhurkou a trpaslíky do Slané u Semil
Při požáru chaty v Liberci uhořel jeden člověk, další je zraněný

Nejčtenější články

05.12.: Andělský parní vlak opět potěší děti na trase z Jilemnice do Rokytnice
05.12.: Obrazem: Vánoční jarmark v semilském muzeu 2019
05.12.: V Turnově již připravují tradiční adventní trhy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT