Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

04.05.2019 17:46:52 | Autor: T. Hocke, A. Mánková a Z. Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

Minulý týden Tomáš Hocke ocenil Medailí starosty města Turnov Drahomíra Machaně u příležitosti oslav jeho devadesátých narozenin. Vedení radnice předalo medaili v Praze, kde pan Ing. Drahomír Machaň žije. Ocenění mu bylo uděleno za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví především při vedení pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova a propagaci horolezectví.

Drahomír Machaň se narodil v Mašově u Turnova. Středoškolské vzdělání na Obchodní akademii dokončil v Liberci, dále studoval Vysokou ekonomickou školu v Praze - obor zahraniční obchod. Celý život obětavě pracoval ve službách Ministerstva zahraničního obchodu. Jako obchodní rada ČSR pracoval v diplomatických službách /Sydney, Moskva, Oslo, atd./

Externě spolupracoval s Institutem zahraničního obchodu, fakultou na Vysoké škole ekonomické při výuce studentů a pracovníků zahraničního obchodu. Stále ve svém oboru publikuje.

Předání Medaile starosty města Turnov Drahomíru Machaňovi<br />Autor: Archiv města TurnovPana Machaně známe ale také jako výkonného sportovce - horolezce. Jako člen reprezentačního horolezeckého družstva ČSSR /1949-1953/ je zapsán na vrcholech nejen Vysokých Tater, ale i Pamíru, Ťan-šanu, Kavkaze. Dodnes obdivuje milované Hruboskalsko, kde se svými vrstevníky - Radovanem Kuchařem, Bohumilem Svatošem, Oldřichem Kopalem, Jaroslavem Kyselou, Karlem Cermanem a dalšími skalními kamarády tvořili tehdy podstatnou část národního mužstva ČSR horolezců.

Drahomír Machaň je také autorem hodnotných prvovýstupů na pískovcových skalách Českého ráje. Je duší spjat s rodným krajem. Proto také od roku 2005 do roku 2011 řídil velice úspěšně výbor pražské pobočky spolku rodáků. Vykonal velký kus obětavé nezištné práce v přípravě besed pro členy pobočky a také publikoval o historii kraje v rozmanitých oblastech etnografie Turnovska okolí. Těší se dodnes ve své skromnosti velké oblibě. Svou lásku a obdiv k rodnému kraji projevil ve více jak padesátiletém členství rodáckého spolku.

Dodnes je bezednou studnicí znalostí kraje, sepsal historii Turnovského spolku rodáků v Praze, je příkladem životního optimismu. V minulém roce vzpomínal na Josefa Smítku, kamaráda ze skal při odhalení jeho pamětní desky na domě v Komenského ulici v Turnově. „„Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň.

Jsme moc rádi, že je Drahomír Machaň stále duševně mladý a můžeme mu popřát hodně zdraví a životní pohody. Těšíme se na jeho krásnou přítomnost mezi námi.

Medaili starosty T. Hocke uděluje od roku 2014 za přínosné aktivity v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu, sociální a zdravotní oblasti, oblasti podnikatelské či za mimořádný projev lidskosti nebo hrdinský čin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Huntířově si můžete vyrobit vlastní luk nebo řezbářský nůž

V obci Huntířov v okrese Jablonec si mohou návštěvníci a místní obyvatelé vyrobit vlastní luk, nožík nebo modřínový šindel vlašského typu. Po předem domluveném termínu se zájemcům bude věnovat v rámci placených kurzů odborník Petr Klíma. Při výrobě řezbářského nože se účastník kurzu naučí vykovat čepel, hrubé broušení, kalení a finální broušení. Dále si pak může vyrobit střenku z vybraného dřeva, nýty a celý nůž si zkompletuje. Více podrobností na Našem Jablonecku

Čištění kanalizace omezí parkování v ulici Antonína Dvořáka v Turnově

Severočeské vodovody a kanalizace budou v pondělí 15. července čistit kanalizaci. Kvůli práci nebude možné parkování v ulici Antonína Dvořáka. „Již ve čtvrtek byly v ulici Antonína Dvořáka umístěny dopravní značky zakazující stání vozidel v čase od 6:00 do 15:00 hodin," přiblížil vedoucí odboru dopravy Pavel Vaňátko. Doplnil, že práce spočívá v prohlídce kanalizačního potrubí kamerou a poté proběhne následné čištění. Zákazové značení je umístěno v parkovacích zálivech od radnice, kolem lékárny a dál.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve sklepení lomnického zámku najdete miniatury Hebera a Machaté
Hike & Fly Krkonoše se pokusí napodobit přelet nad Alpami
Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji
Kvůli podloží se protáhne oprava Žižkovy ulice v Jilemnici
Z Kozákova pojedenácté posviští nejrychlejší jezdci na skateboardech

Nejčtenější články

16.07.: Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
18.07.: Z Kozákova pojedenácté posviští nejrychlejší jezdci na skateboardech
17.07.: Obrazem: Zahájení Krakonošových letních podvečerů 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT