Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

04.05.2019 17:46:52 | Autor: T. Hocke, A. Mánková a Z. Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

Minulý týden Tomáš Hocke ocenil Medailí starosty města Turnov Drahomíra Machaně u příležitosti oslav jeho devadesátých narozenin. Vedení radnice předalo medaili v Praze, kde pan Ing. Drahomír Machaň žije. Ocenění mu bylo uděleno za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví především při vedení pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova a propagaci horolezectví.

Drahomír Machaň se narodil v Mašově u Turnova. Středoškolské vzdělání na Obchodní akademii dokončil v Liberci, dále studoval Vysokou ekonomickou školu v Praze - obor zahraniční obchod. Celý život obětavě pracoval ve službách Ministerstva zahraničního obchodu. Jako obchodní rada ČSR pracoval v diplomatických službách /Sydney, Moskva, Oslo, atd./

Externě spolupracoval s Institutem zahraničního obchodu, fakultou na Vysoké škole ekonomické při výuce studentů a pracovníků zahraničního obchodu. Stále ve svém oboru publikuje.

Předání Medaile starosty města Turnov Drahomíru Machaňovi<br />Autor: Archiv města TurnovPana Machaně známe ale také jako výkonného sportovce - horolezce. Jako člen reprezentačního horolezeckého družstva ČSSR /1949-1953/ je zapsán na vrcholech nejen Vysokých Tater, ale i Pamíru, Ťan-šanu, Kavkaze. Dodnes obdivuje milované Hruboskalsko, kde se svými vrstevníky - Radovanem Kuchařem, Bohumilem Svatošem, Oldřichem Kopalem, Jaroslavem Kyselou, Karlem Cermanem a dalšími skalními kamarády tvořili tehdy podstatnou část národního mužstva ČSR horolezců.

Drahomír Machaň je také autorem hodnotných prvovýstupů na pískovcových skalách Českého ráje. Je duší spjat s rodným krajem. Proto také od roku 2005 do roku 2011 řídil velice úspěšně výbor pražské pobočky spolku rodáků. Vykonal velký kus obětavé nezištné práce v přípravě besed pro členy pobočky a také publikoval o historii kraje v rozmanitých oblastech etnografie Turnovska okolí. Těší se dodnes ve své skromnosti velké oblibě. Svou lásku a obdiv k rodnému kraji projevil ve více jak padesátiletém členství rodáckého spolku.

Dodnes je bezednou studnicí znalostí kraje, sepsal historii Turnovského spolku rodáků v Praze, je příkladem životního optimismu. V minulém roce vzpomínal na Josefa Smítku, kamaráda ze skal při odhalení jeho pamětní desky na domě v Komenského ulici v Turnově. „„Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň.

Jsme moc rádi, že je Drahomír Machaň stále duševně mladý a můžeme mu popřát hodně zdraví a životní pohody. Těšíme se na jeho krásnou přítomnost mezi námi.

Medaili starosty T. Hocke uděluje od roku 2014 za přínosné aktivity v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu, sociální a zdravotní oblasti, oblasti podnikatelské či za mimořádný projev lidskosti nebo hrdinský čin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice
K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově

Nejčtenější články

23.05.: Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT