Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

04.05.2019 17:46:52 | Autor: T. Hocke, A. Mánková a Z. Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Tomáš Hocke udělil Medaili starosty Drahomíru Machaňovi

Minulý týden Tomáš Hocke ocenil Medailí starosty města Turnov Drahomíra Machaně u příležitosti oslav jeho devadesátých narozenin. Vedení radnice předalo medaili v Praze, kde pan Ing. Drahomír Machaň žije. Ocenění mu bylo uděleno za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví především při vedení pražské pobočky Spolku rodáků a přátel Turnova a propagaci horolezectví.

Drahomír Machaň se narodil v Mašově u Turnova. Středoškolské vzdělání na Obchodní akademii dokončil v Liberci, dále studoval Vysokou ekonomickou školu v Praze - obor zahraniční obchod. Celý život obětavě pracoval ve službách Ministerstva zahraničního obchodu. Jako obchodní rada ČSR pracoval v diplomatických službách /Sydney, Moskva, Oslo, atd./

Externě spolupracoval s Institutem zahraničního obchodu, fakultou na Vysoké škole ekonomické při výuce studentů a pracovníků zahraničního obchodu. Stále ve svém oboru publikuje.

Předání Medaile starosty města Turnov Drahomíru Machaňovi<br />Autor: Archiv města TurnovPana Machaně známe ale také jako výkonného sportovce - horolezce. Jako člen reprezentačního horolezeckého družstva ČSSR /1949-1953/ je zapsán na vrcholech nejen Vysokých Tater, ale i Pamíru, Ťan-šanu, Kavkaze. Dodnes obdivuje milované Hruboskalsko, kde se svými vrstevníky - Radovanem Kuchařem, Bohumilem Svatošem, Oldřichem Kopalem, Jaroslavem Kyselou, Karlem Cermanem a dalšími skalními kamarády tvořili tehdy podstatnou část národního mužstva ČSR horolezců.

Drahomír Machaň je také autorem hodnotných prvovýstupů na pískovcových skalách Českého ráje. Je duší spjat s rodným krajem. Proto také od roku 2005 do roku 2011 řídil velice úspěšně výbor pražské pobočky spolku rodáků. Vykonal velký kus obětavé nezištné práce v přípravě besed pro členy pobočky a také publikoval o historii kraje v rozmanitých oblastech etnografie Turnovska okolí. Těší se dodnes ve své skromnosti velké oblibě. Svou lásku a obdiv k rodnému kraji projevil ve více jak padesátiletém členství rodáckého spolku.

Dodnes je bezednou studnicí znalostí kraje, sepsal historii Turnovského spolku rodáků v Praze, je příkladem životního optimismu. V minulém roce vzpomínal na Josefa Smítku, kamaráda ze skal při odhalení jeho pamětní desky na domě v Komenského ulici v Turnově. „„Od Josky jsem se učil lezení, moderní lezecké a jistící technice, poslouchal jsem jeho nekompromisní názory na německou okupaci. Pepík Smítku byl výborný vypravěč, milovali jsme ho, byl to pro nás guru a každé setkání s ním bylo pro nás svátkem," popsal Dramonír Machaň.

Jsme moc rádi, že je Drahomír Machaň stále duševně mladý a můžeme mu popřát hodně zdraví a životní pohody. Těšíme se na jeho krásnou přítomnost mezi námi.

Medaili starosty T. Hocke uděluje od roku 2014 za přínosné aktivity v oblasti kultury, práce s mládeží, sportu, sociální a zdravotní oblasti, oblasti podnikatelské či za mimořádný projev lidskosti nebo hrdinský čin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Medaile starosty města Turnov pro Vratislava Tomáška
Starosta Turnova udělil medaile, cenu obce a čestné občanství
Medaile starosty Turnova předána volejbalistce Michaele Mlejnkové
Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.

Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Kvůli uzavřeným prvoligovým zápasům 18 fanoušků Jablonce přišlo podpořit fotbalisty na zápas proti Zlínu improvizovaně alespoň za bránu jabloneckého stadionu Střelnice. Jablonec i v deseti po vyloučení Plechatého vyhrál brankou Holíka 1:0. Podrobnosti a fotogalerie ze samotného zápasu: Rozhodl Radův překvapivý tah - Dočekal


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
Motoristé v Turnově často parkují na veřejné zeleni
Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu
V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

Nejčtenější články

29.05.: Od 6. června opět autobusem až na Zlaté návrší
29.05.: Na jilemnickém náměstí už opět probíhají farmářské trhy
30.05.: Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT