Tomáš Portyk obhájil vítězství v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

20.04.2017 11:57:52 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Tomáš Portyk obhájil vítězství v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

Vítězem hlavní kategorie 9. ročníku ankety O nejlepší závodníky a trenéra v severské kombinaci se stal Tomáš Portyk z Dukly Liberec, který tak zopakoval své loňské premiérové vítězství.

Na dalších místech skončili jeho reprezentační i oddíloví kolegové - Miroslav Dvořák a Ondřej Pažout, jenž současně obsadil nejvyšší příčku v hodnocení juniorů. Primát mezi trenéry získal potřetí za sebou kouč juniorského výběru ČR Marek Šablatura. Poprvé v historii ankety se volila i nejlepší sdruženářka, kterou se stala Simona Weinlichová z Ještědu Liberec.

Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V letech 2009 a 2010 zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, v letech 2011 a 2012 vyhrál Tomáš Slavík, v období 2013-2015 triumfoval Miroslav Dvořák a ročníky 2016 a 2017 patří juniorskému mistrovi světa Tomáši Portykovi.

Mistrovství světa: výborní junioři, zklamání ze seniorů

„Výsledky ovlivnilo úspěšné vystoupení juniorů na mistrovství světa v USA a naopak nevydařené výkony seniorů na světovém šampionátu v Lahti. Je dobré, že česká severská kombinace má talenty, které mohou dozrát ve výborné závodníky, ale rozhodně více čekáme od dospělé reprezentace. V případě Tomáše Portyka se ukazuje, že přechod z juniorské kategorie je náročný. Mirkovi Dvořákovi se příliš nedařilo, ale právě od něj čekáme, že bude plnit roli lídra týmu - u něj je nutné i mentální přehodnocení přístupu k tréninku. Po sezoně jsme situaci kriticky řešili s trenéry i závodníky a věřím, že přijatá opatření nám pomohou v přípravě na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu," ohlíží se za sezonou Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Sportovní ředitel Tomáš Slavík potvrzuje skutečnost, že vedení úseku nebylo spokojeno s výkony obou nejlepších českých seniorů. „Nabízelo se několik variant řešení včetně angažování zahraničního trenéra, ale nakonec jsme se rozhodli ponechat současný realizační tým. Má však nastaveny přísnější výkonnostní parametry. Spolupráce s úspěšným juniorským týmem funguje, víc se ale musí zaměřit na výkonnost na vrcholných akcích. Ukazuje se, že zaostáváme i v materiální oblasti, kde mimořádně zapracovali především Němci. S naším rozpočtem však budeme stále jen ve druhé linii. Přesto klukům věřím - Portyk, Pažout, Daněk i Vytrval mají potenciál prosadit se výrazněji mezi světovou špičkou," dodává Tomáš Slavík.

Medaile na MS byla snem

Tomáši Portykovi stačilo k vítězství pět umístění v elitní dvacítce Světového poháru - nejlépe skončil na 12. místě v předposledním dějství v Trondheimu. Největšího úspěchu dosáhl společně s Miroslavem Dvořákem ve sprintu dvojic v polovině ledna ve Val di Fiemme, kdy obsadili vynikající 2. pozici. Pozice až ve čtvrté desítce v individuálních závodech na mistrovství světa v Lahti však neodpovídaly možnostem tohoto juniorského světového šampiona z loňského roku. Překvapivě ztrácel ve své bývalé parádní disciplíně - skoku.

„V přípravě před sezonou jsme se víc věnovali běhu, tolik se neskákalo a odrazilo se to v proměnlivých výkonech na můstku. Šampionát v Lahti se moc nevydařil, ale sezonu za vyloženě špatnou nepovažuji. Myslím, že jsme se v ní hodně poučili. Vítězství v anketě mě těší a určitě je pro mne velkou motivací. V příštím roce nás čeká zimní olympiáda a k tomuto vrcholu budeme směřovat veškeré úsilí," říká jednadvacetiletý Tomáš Portyk.

V případě nejlepšího trenéra Marka Šablatury už potřetí za sebou odborníci ocenili výkonnostní vzestup, který pod jeho vedením zaznamenal juniorský výběr. V minulém roce dobyl Tomáš Portyk titul juniorského mistra světa, Ondřej Pažout bronz na zimních olympijských hrách mládeže a štafeta skončila na MS juniorů čtvrtá. Letos si dojela štafeta pro třetí příčku a výborná individuální umístění dosáhli Lukáš Daněk (4.) i Ondřej Pažout (6.).

„S výkony svých svěřenců jsem nadmíru spokojený. Pro mě i pro asistenta Petra Lampu byla medaile ze světového juniorského šampionátu snem. A moc mě potěšilo, že se Ondra Pažout s Lukášem Daňkem neztratili ani při své premiéře ve Světovém poháru mezi seniory. Stoprocentně jsem přesvědčený, že pokud těmto závodníkům vydrží jejich přístup, nasazení i vzájemná spolupráce, budou schopni časem útočit ve Světovém poháru na pozice v elitní dvacítce," neskrývá optimismus Marek Šablatura.

Osmnáctiletý Ondřej Pažout patří k velkým sdruženářským talentům. Kromě vynikajících umístění na světovém juniorském šampionátu se prosadil i ve svém úvodním startu ve Světovém poháru mezi seniory, když skončil na bodovaném 26. místě. „Za vrchol považuji štafetový juniorský bronz, krásnou motivací byla i premiéra ve Světovém poháru i účast na mistrovství světa dospělých. Poznal jsem, že i nejlepší světoví borci jsou normální kluci a že se s nimi dá závodit. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo zúčastnit se příští rok zimní olympiády. Věřím, že půjdu nahoru, rezervy mám hlavně v běhu," přiznává Ondřej Pažout.

Výsledky 8. ročníku ankety v sezoně 2016-2017:

Senioři: 1. Tomáš Portyk 104 bodů, 2. Miroslav Dvořák 68, 3. Ondřej Pažout 33, 4. Lukáš Daněk 24, 5. Martin Zeman 8, 6. Jan Vytrval 5 (všichni Dukla Liberec).

Trenéři: 1. Marek Šablatura (junioři ČR, asistent senior ČR, Dukla Liberec) 86, 2. Vladimír Šmíd (senioři ČR) 44, 3. Petr Lampa (asistent junioři ČR, mládež Dukla Liberec, Kontinentální pohár) 35, 4. Patrik Chlum (mládež JKL Desná, Youth Cup) 22, 5. Martin Břečka (mládež LSK Lomnice nad Popelkou, Youth Cup) 13, 6. Vladimír Nesvadba (mládež Ski klub Harrachov a Youth Cup) 7.

Junioři/dorostenci: 1. Ondřej Pažout 85, 2. Lukáš Daněk 78, 3. Jan Vytrval 36, 4. David Zemek (Dukla Liberec) 27, 5. Lukáš Kohlberger (JKL Desná) 10, 6. Jakub Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou) 6.

Ženy/dívky: 1. Simona Weinlichová (Ještěd Liberec) 107, 2. Eliška Rysulová (LSK Lomnice nad Popelkou) 34, 3. Tereza Koldovská (Ski klub Harrachov) 23, 4. Veronika Jenčová 22, 5. Štěpánka Ptáčková 21, 6. Jana Mrákotová (všechny JKL Desná) 18.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na šampionátu sdruženářů se nejvíce čeká od dvojice Portyk, Dvořák
FOTO: Nejúspěšnější sportovce Pojizeří za rok 2016 vyhlásili v Semilech
Tomáš Portyk obhájil titul na MČR v letní severské kombinaci
Tomáš Portyk zvítězil poprvé v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice
K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově

Nejčtenější články

23.05.: Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT