Tomáš Portyk obhájil vítězství v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

20.04.2017 11:57:52 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Liberecký kraj

Tomáš Portyk obhájil vítězství v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

Vítězem hlavní kategorie 9. ročníku ankety O nejlepší závodníky a trenéra v severské kombinaci se stal Tomáš Portyk z Dukly Liberec, který tak zopakoval své loňské premiérové vítězství.

Na dalších místech skončili jeho reprezentační i oddíloví kolegové - Miroslav Dvořák a Ondřej Pažout, jenž současně obsadil nejvyšší příčku v hodnocení juniorů. Primát mezi trenéry získal potřetí za sebou kouč juniorského výběru ČR Marek Šablatura. Poprvé v historii ankety se volila i nejlepší sdruženářka, kterou se stala Simona Weinlichová z Ještědu Liberec.

Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V letech 2009 a 2010 zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, v letech 2011 a 2012 vyhrál Tomáš Slavík, v období 2013-2015 triumfoval Miroslav Dvořák a ročníky 2016 a 2017 patří juniorskému mistrovi světa Tomáši Portykovi.

Mistrovství světa: výborní junioři, zklamání ze seniorů

„Výsledky ovlivnilo úspěšné vystoupení juniorů na mistrovství světa v USA a naopak nevydařené výkony seniorů na světovém šampionátu v Lahti. Je dobré, že česká severská kombinace má talenty, které mohou dozrát ve výborné závodníky, ale rozhodně více čekáme od dospělé reprezentace. V případě Tomáše Portyka se ukazuje, že přechod z juniorské kategorie je náročný. Mirkovi Dvořákovi se příliš nedařilo, ale právě od něj čekáme, že bude plnit roli lídra týmu - u něj je nutné i mentální přehodnocení přístupu k tréninku. Po sezoně jsme situaci kriticky řešili s trenéry i závodníky a věřím, že přijatá opatření nám pomohou v přípravě na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu," ohlíží se za sezonou Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Sportovní ředitel Tomáš Slavík potvrzuje skutečnost, že vedení úseku nebylo spokojeno s výkony obou nejlepších českých seniorů. „Nabízelo se několik variant řešení včetně angažování zahraničního trenéra, ale nakonec jsme se rozhodli ponechat současný realizační tým. Má však nastaveny přísnější výkonnostní parametry. Spolupráce s úspěšným juniorským týmem funguje, víc se ale musí zaměřit na výkonnost na vrcholných akcích. Ukazuje se, že zaostáváme i v materiální oblasti, kde mimořádně zapracovali především Němci. S naším rozpočtem však budeme stále jen ve druhé linii. Přesto klukům věřím - Portyk, Pažout, Daněk i Vytrval mají potenciál prosadit se výrazněji mezi světovou špičkou," dodává Tomáš Slavík.

Medaile na MS byla snem

Tomáši Portykovi stačilo k vítězství pět umístění v elitní dvacítce Světového poháru - nejlépe skončil na 12. místě v předposledním dějství v Trondheimu. Největšího úspěchu dosáhl společně s Miroslavem Dvořákem ve sprintu dvojic v polovině ledna ve Val di Fiemme, kdy obsadili vynikající 2. pozici. Pozice až ve čtvrté desítce v individuálních závodech na mistrovství světa v Lahti však neodpovídaly možnostem tohoto juniorského světového šampiona z loňského roku. Překvapivě ztrácel ve své bývalé parádní disciplíně - skoku.

„V přípravě před sezonou jsme se víc věnovali běhu, tolik se neskákalo a odrazilo se to v proměnlivých výkonech na můstku. Šampionát v Lahti se moc nevydařil, ale sezonu za vyloženě špatnou nepovažuji. Myslím, že jsme se v ní hodně poučili. Vítězství v anketě mě těší a určitě je pro mne velkou motivací. V příštím roce nás čeká zimní olympiáda a k tomuto vrcholu budeme směřovat veškeré úsilí," říká jednadvacetiletý Tomáš Portyk.

V případě nejlepšího trenéra Marka Šablatury už potřetí za sebou odborníci ocenili výkonnostní vzestup, který pod jeho vedením zaznamenal juniorský výběr. V minulém roce dobyl Tomáš Portyk titul juniorského mistra světa, Ondřej Pažout bronz na zimních olympijských hrách mládeže a štafeta skončila na MS juniorů čtvrtá. Letos si dojela štafeta pro třetí příčku a výborná individuální umístění dosáhli Lukáš Daněk (4.) i Ondřej Pažout (6.).

„S výkony svých svěřenců jsem nadmíru spokojený. Pro mě i pro asistenta Petra Lampu byla medaile ze světového juniorského šampionátu snem. A moc mě potěšilo, že se Ondra Pažout s Lukášem Daňkem neztratili ani při své premiéře ve Světovém poháru mezi seniory. Stoprocentně jsem přesvědčený, že pokud těmto závodníkům vydrží jejich přístup, nasazení i vzájemná spolupráce, budou schopni časem útočit ve Světovém poháru na pozice v elitní dvacítce," neskrývá optimismus Marek Šablatura.

Osmnáctiletý Ondřej Pažout patří k velkým sdruženářským talentům. Kromě vynikajících umístění na světovém juniorském šampionátu se prosadil i ve svém úvodním startu ve Světovém poháru mezi seniory, když skončil na bodovaném 26. místě. „Za vrchol považuji štafetový juniorský bronz, krásnou motivací byla i premiéra ve Světovém poháru i účast na mistrovství světa dospělých. Poznal jsem, že i nejlepší světoví borci jsou normální kluci a že se s nimi dá závodit. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo zúčastnit se příští rok zimní olympiády. Věřím, že půjdu nahoru, rezervy mám hlavně v běhu," přiznává Ondřej Pažout.

Výsledky 8. ročníku ankety v sezoně 2016-2017:

Senioři: 1. Tomáš Portyk 104 bodů, 2. Miroslav Dvořák 68, 3. Ondřej Pažout 33, 4. Lukáš Daněk 24, 5. Martin Zeman 8, 6. Jan Vytrval 5 (všichni Dukla Liberec).

Trenéři: 1. Marek Šablatura (junioři ČR, asistent senior ČR, Dukla Liberec) 86, 2. Vladimír Šmíd (senioři ČR) 44, 3. Petr Lampa (asistent junioři ČR, mládež Dukla Liberec, Kontinentální pohár) 35, 4. Patrik Chlum (mládež JKL Desná, Youth Cup) 22, 5. Martin Břečka (mládež LSK Lomnice nad Popelkou, Youth Cup) 13, 6. Vladimír Nesvadba (mládež Ski klub Harrachov a Youth Cup) 7.

Junioři/dorostenci: 1. Ondřej Pažout 85, 2. Lukáš Daněk 78, 3. Jan Vytrval 36, 4. David Zemek (Dukla Liberec) 27, 5. Lukáš Kohlberger (JKL Desná) 10, 6. Jakub Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou) 6.

Ženy/dívky: 1. Simona Weinlichová (Ještěd Liberec) 107, 2. Eliška Rysulová (LSK Lomnice nad Popelkou) 34, 3. Tereza Koldovská (Ski klub Harrachov) 23, 4. Veronika Jenčová 22, 5. Štěpánka Ptáčková 21, 6. Jana Mrákotová (všechny JKL Desná) 18.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na šampionátu sdruženářů se nejvíce čeká od dvojice Portyk, Dvořák
FOTO: Nejúspěšnější sportovce Pojizeří za rok 2016 vyhlásili v Semilech
Tomáš Portyk obhájil titul na MČR v letní severské kombinaci
Tomáš Portyk zvítězil poprvé v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Začalo Vánoční turné Janka Ledeckého. Zavítá i do Jilemnice
Prosincová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Liberecký kraj navýší majetkovou účast v Krajské nemocnici Liberec
Na vánočním koncertu sboru Rosex zazní mše Jaroslava Krčka
V turnovské knihovně pořádali Den pro dětskou knihu

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
09.12.: Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT