Tomáš Portyk se dočkal, je juniorským mistrem světa

25.02.2016 22:09:30 | Autor: czech-ski.com a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

Tomáš Portyk se dočkal, je juniorským mistrem světa

Jak slíbil, tak i dodržel! V roce 2015 v našem rozhovoru Tomáš Portyk řekl, že z juniorského šampionátu v roce 2016 chce už určitě medaili, která mu dvakrát těsně unikla. V rumunském středisku Rašnov už vše vyšlo a Tomáš Portyk se stal juniorským mistrem světa v závodu HS100/ 5 km!

Po skoku vyběhl Tomáš do běžecké stopy druhý se ztrátou jedné vteřiny a v závěrečné fázi dokázal skvělým nástupem zdolat dotírající soupeře z Německa a Estonska. Také další čeští sdruženáři, svěřenci trenéra Marka Šablatury, si vedli skvěle, když Lukáš Daněk skončil celkově čtvrtý a Ondřej Pažout desátý.

Protože klimatické podmínky neumožnily absolvovat skokanskou část na můstku HS100, započítávalo se provizorní skokanské kolo, které se uskutečnilo už  v pondělí. Právě v něm se českým reprezentantům mimořádně dařilo a především Tomáš Portyk potvrdil roli prvotřídního letce, když přistál na značce 93 metrů a v průběžném pořadí se vyhoupl na druhou příčku se ztrátou jediné vteřiny na Estonce Kristjana Ilvese, který skočil 93,5 metru. Portyk se však paradoxně hned při následném pokusu, který byl pro změnu součástí závodu HS100/10 km při krkolomném pádu vlivem silného větrného poryvu potloukl a zlomil lyži. Naštěstí se nezranil, dokázal se velice brzy otřepat a při středečních skocích započítávaných do štafet, už opět exceloval (95 metrů).

„V Rašnově se to pro mne nevyvíjelo zpočátku dobře. Měl jsem těžký pád, zlomil jsem i lyži a nebyl jsem stoprocentně zkoncentrovaný. Naštěstí jsem se chytil při středečním závodu družstev a začal jsem si znovu věřit. Před startem jsem se zdravě nabudil - uvědomil jsem si, že startuji na svém šestém juniorském šampionátu a mám poslední šanci, jak získat medaili," přiznal Tomáš Portyk své bojové odhodlání pro svazový web českého lyžování czech-ski.com.

Výchozí pozice před běžeckou částí na 5 km byla pro Tomáše Portyka skvělá a vytoužená medaile se před ním opravdu rýsovala. Na trati si však musel juniorský světový primát tvrdě vybojovat. Od začátku bylo patrné, že českým reprezentantům jedou skvěle lyže. Na Portyka s Ilvesem se sice velice záhy dotáhl Němec Weber a tohle trio se drželo pohromadě až téměř do konce. V závěrečném kopci však skvěle nastoupil devatenáctiletý sdruženář Dukly Liberec, ale stále Lomničák, a oběma soupeřům ujel.

„Chci poděkovat za podporu fanouškům. Na trati to pro mě byla velká zkušenost, jel jsme proti dobrým závodníkům, ale vyšlo to jak mělo, a za to jsem moc rád," komentoval Tomáš Portyk ve videovzkazu fanouškům svůj zlatý finiš.

Neuvěřitelný výkon však předvedli také zbývající čeští sdruženáři. Lukáš Daněk se po statečném boji dokázal posunout až na 4. pozici a do elitní desítky se vešel také 10. Ondřej Pažout. Své postavení si vylepšil o pět míst i Jan Vytrval.

„Takový výsledek historie české severské kombinace nepamatuje! Zlatá medaile, k tomu další dva závodníci v desítce a nejhorší na velice dobrém 17. místě. Všem klukům moc za jejich nasazení a bojovnost děkuji. Tomáš vše korunoval titulem, který si určitě zaslouží. Po tom hrůzostrašném pádu na hlavu jsme byli všichni rádi, že se nezranil. On se však neuvěřitelně rychle oklepal a předvedl v plné formě. Až jsme ho museli brzdit, aby po startu nepřepálil tempo, jak byl nabuzený," ohlédl se za závodem trenér mladých českých sdruženářů Marek Šablatura.

Výsledky, MS juniorů, Rašnov - Gundersen HS 100/5 km: 1. Portyk (Česko) 11:01,5 min., 2. Weber (Něm.) +5,2 s, 3. K. Ilves (Est.) +5,4, 4. Daněk (Česko) +48,4, 5. Denda (Jap.) +49,4, 6. Flaschberger (Rak.) +53,9... 10. Pažout +1:07,4, 17. Vytrval (oba Česko) +1:45,7.

Vzpomínaný rozhovor: Tomáš Portyk: Příští sezonu už chci z juniorského šampionátu medaili

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Nejúspěšnější sportovce Pojizeří za rok 2015 vyhlásili v Jilemnici
Olympionik a mistryně světa studují na Střední škole v Lomnici
Tomáš Portyk se stal mistrem republiky v letní severské kombinaci
Tomáš Portyk nejlepším mladým sdruženářem, navíc druhý i mezi seniory

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT