Tomáš Portyk se dočkal, je juniorským mistrem světa

25.02.2016 22:09:30 | Autor: czech-ski.com a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou

Tomáš Portyk se dočkal, je juniorským mistrem světa

Jak slíbil, tak i dodržel! V roce 2015 v našem rozhovoru Tomáš Portyk řekl, že z juniorského šampionátu v roce 2016 chce už určitě medaili, která mu dvakrát těsně unikla. V rumunském středisku Rašnov už vše vyšlo a Tomáš Portyk se stal juniorským mistrem světa v závodu HS100/ 5 km!

Po skoku vyběhl Tomáš do běžecké stopy druhý se ztrátou jedné vteřiny a v závěrečné fázi dokázal skvělým nástupem zdolat dotírající soupeře z Německa a Estonska. Také další čeští sdruženáři, svěřenci trenéra Marka Šablatury, si vedli skvěle, když Lukáš Daněk skončil celkově čtvrtý a Ondřej Pažout desátý.

Protože klimatické podmínky neumožnily absolvovat skokanskou část na můstku HS100, započítávalo se provizorní skokanské kolo, které se uskutečnilo už  v pondělí. Právě v něm se českým reprezentantům mimořádně dařilo a především Tomáš Portyk potvrdil roli prvotřídního letce, když přistál na značce 93 metrů a v průběžném pořadí se vyhoupl na druhou příčku se ztrátou jediné vteřiny na Estonce Kristjana Ilvese, který skočil 93,5 metru. Portyk se však paradoxně hned při následném pokusu, který byl pro změnu součástí závodu HS100/10 km při krkolomném pádu vlivem silného větrného poryvu potloukl a zlomil lyži. Naštěstí se nezranil, dokázal se velice brzy otřepat a při středečních skocích započítávaných do štafet, už opět exceloval (95 metrů).

„V Rašnově se to pro mne nevyvíjelo zpočátku dobře. Měl jsem těžký pád, zlomil jsem i lyži a nebyl jsem stoprocentně zkoncentrovaný. Naštěstí jsem se chytil při středečním závodu družstev a začal jsem si znovu věřit. Před startem jsem se zdravě nabudil - uvědomil jsem si, že startuji na svém šestém juniorském šampionátu a mám poslední šanci, jak získat medaili," přiznal Tomáš Portyk své bojové odhodlání pro svazový web českého lyžování czech-ski.com.

Výchozí pozice před běžeckou částí na 5 km byla pro Tomáše Portyka skvělá a vytoužená medaile se před ním opravdu rýsovala. Na trati si však musel juniorský světový primát tvrdě vybojovat. Od začátku bylo patrné, že českým reprezentantům jedou skvěle lyže. Na Portyka s Ilvesem se sice velice záhy dotáhl Němec Weber a tohle trio se drželo pohromadě až téměř do konce. V závěrečném kopci však skvěle nastoupil devatenáctiletý sdruženář Dukly Liberec, ale stále Lomničák, a oběma soupeřům ujel.

„Chci poděkovat za podporu fanouškům. Na trati to pro mě byla velká zkušenost, jel jsme proti dobrým závodníkům, ale vyšlo to jak mělo, a za to jsem moc rád," komentoval Tomáš Portyk ve videovzkazu fanouškům svůj zlatý finiš.

Neuvěřitelný výkon však předvedli také zbývající čeští sdruženáři. Lukáš Daněk se po statečném boji dokázal posunout až na 4. pozici a do elitní desítky se vešel také 10. Ondřej Pažout. Své postavení si vylepšil o pět míst i Jan Vytrval.

„Takový výsledek historie české severské kombinace nepamatuje! Zlatá medaile, k tomu další dva závodníci v desítce a nejhorší na velice dobrém 17. místě. Všem klukům moc za jejich nasazení a bojovnost děkuji. Tomáš vše korunoval titulem, který si určitě zaslouží. Po tom hrůzostrašném pádu na hlavu jsme byli všichni rádi, že se nezranil. On se však neuvěřitelně rychle oklepal a předvedl v plné formě. Až jsme ho museli brzdit, aby po startu nepřepálil tempo, jak byl nabuzený," ohlédl se za závodem trenér mladých českých sdruženářů Marek Šablatura.

Výsledky, MS juniorů, Rašnov - Gundersen HS 100/5 km: 1. Portyk (Česko) 11:01,5 min., 2. Weber (Něm.) +5,2 s, 3. K. Ilves (Est.) +5,4, 4. Daněk (Česko) +48,4, 5. Denda (Jap.) +49,4, 6. Flaschberger (Rak.) +53,9... 10. Pažout +1:07,4, 17. Vytrval (oba Česko) +1:45,7.

Vzpomínaný rozhovor: Tomáš Portyk: Příští sezonu už chci z juniorského šampionátu medaili

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Nejúspěšnější sportovce Pojizeří za rok 2015 vyhlásili v Jilemnici
Olympionik a mistryně světa studují na Střední škole v Lomnici
Tomáš Portyk se stal mistrem republiky v letní severské kombinaci
Tomáš Portyk nejlepším mladým sdruženářem, navíc druhý i mezi seniory

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poděkování paní Luďce Kanclířové
Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT