Tomáš Portyk zvítězil poprvé v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

05.04.2016 16:51:30 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Harrachov,Liberecký kraj

Tomáš Portyk zvítězil poprvé v anketě o nejlepšího českého sdruženáře

Osmý ročník ankety O nejlepšího českého závodníka a trenéra v severské kombinaci poprvé ovládl letošní juniorský mistr světa Tomáš Portyk. Odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou a v současnosti člen Dukly Liberec, který právě ve středu 6. dubna oslaví své 20. narozeniny, zvítězil suverénně v absolutním pořadí před reprezentačním kolegou Miroslavem Dvořákem a bronzovým juniorem ze zimních olympijských her mládeže Ondřejem Pažoutem.

Primát nejlepšího trenéra obhájil kouč českého juniorského výběru Marek Šablatura. Pořadí ankety, kterou vyhlašuje od sezony 2008-2009 Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V prvních dvou ročnících zvítězil mezi závodníky Pavel Churavý, ve třetím a čtvrtém Tomáš Slavík a v posledních třech Miroslav Dvořák.

„Výsledky ankety považuji za spravedlivé. Uplynulá sezona pro nás byla velice náročná. Vstoupili jsme do ní bez zásadních finančních zdrojů, takže se muselo výrazně šetřit, a sportovně navíc situaci zkomplikovalo onemocnění dlouholeté jedničky Mirka Dvořáka. Myslím však, že sportovní vedení úseku i reprezentace na všech úrovních se s touto situací dokázaly nad očekávání vyrovnat. Vrcholem byl samozřejmě juniorský titul Tomáše Portyka. Proto jsem i do příští sezony optimista. Mirek Dvořák dokázal ještě na konci sezony, že je stále velkým příslibem, a navíc se ve výborném světle ukázali mladí závodníci. Družstvo juniorů je silné a perspektivní - nejde jen o juniorské mistrovství Evropy, ale mladíci pravidelně bodovali i v Kontinentálním poháru, což v minulosti běžné nebylo," ohlíží se za sezonou Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Zlato korunovalo celou sezonu

Marek Šablatura, Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk a Ondřej Pažout O zaslouženém vítězství Tomáše Portyka v tomto ročníku ankety nebylo nejmenších pochyb. Ačkoliv byl věkem ještě junior, absolvoval prakticky celý program Světového poháru s nejlepšími seniorskými sdruženáři. K mimořádným skokanským kvalitám přidal také zlepšení v běžecké části. Krátce před Vánoci 2015 v Ramsau poprvé v kariéře proklouzl na konec elitní desítky a letos v lednu zopakoval ve francouzském středisku Chaux-Neuve další dvě kvalitní umístění 12. a 14. příčku.

„Hlavním vrcholem sezony pro mne bylo juniorské mistrovství světa v Rašnově. Na ně jsme se snažili vyladit formu, což se také podařilo. Škoda těžkého pádu před prvním individuálním závodem - v něm jsem chtěl také bojovat o medaili. Zlatá medaile z druhého závodu je však super, všechno mi vynahradila. Přál bych si, abych se ve Světovém poháru stále tak zlepšoval jako v posledních letech. V přípravě se vynasnažím o něco méně skákat a víc prostoru věnovat běhu. Ze všeho nejdřív však teď musím dohnat školu. Chodím na Střední školu v Lomnici nad Popelkou, kde se učím ve 3. ročníku oboru číšník, a letos mě čekají závěrečné zkoušky," říká Tomáš Portyk, jenž získal v Rumunsku nejcennější juniorský titul v posledním závodě kariéry v této věkové kategorii.

V případě Miroslava Dvořáka to loni v září po onemocnění mononukleózou vypadalo na odepsanou sezonu, ale po téměř třech měsících bez přípravy se dokázal obdivuhodně vrátit a naskočit zpátky do Světového poháru. V únoru v Lahti nejprve 8. a poté 12. místem potvrdil, že bude-li příští sezonu zdráv, může opět prohánět i absolutní špičku. Březnový titul mistra České republiky v Harrachově pro něj nepochybně představoval příjemné povzbuzení.

„Už závody v závěru Světového poháru naznačovaly, že mi forma opět stoupá a domácí titul byl alespoň částečnou odměnou za celou smolnou sezonou, která pro mne nezačala právě dobře. Trpělivost se mi však vyplatila. Je příjemné zjištění, že už jsem zdravotně i kondičně zpátky," pochvaloval si Miroslav Dvořák úspěšný návrat k závodění.

Mezi juniory jedničkou Pažout

Marek Šablatura a Ondřej Pažout<br />Autor: Ivana Roháčková V kategorii juniorů v 8. ročníku ankety zvítězil bronzový medailista z druhé Zimní olympiády mládeže v Lillehammeru Ondřej Pažout. Sedmnáctiletý závodník Dukly Liberec patří k mimořádným talentům české severské kombinace a třetí příčkou na vrcholné mezinárodní soutěži mladých sdruženářů navázal na zlatou medaili Tomáše Portyka z olympijské premiéry v Innsbrucku před čtyřmi lety.

Právě on byl jedním z juniorských svěřenců trenéra Marka Šablatury, kteří se na prestižních akcích v zahraničí prosazují v poslední době tak vysoko, jak už mnoho let žádný z jejich předchůdců. Na mistrovství světa juniorů v Rašnově skončil v Portykově „zlatém" závodě Lukáš Daněk čtvrtý a Ondřej Pažout desátý, na čtvrté pozici dojela také štafeta ve složení Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval.

„Přiznám se, že jsem v tyto úspěchy tajně doufal, ale raději jsem to neventiloval, aby si o mně nemysleli, že jsem blázen. Hlavním důvodem bylo, že od úseku severské kombinace i Dukly Liberec jsme v této sezoně dostali velký prostor ke kvalitní zahraniční přípravě a startům na mezinárodních závodech. V družstvu se také sešla parta, která si skvěle rozumí a táhne za jeden provaz. Byla radost s kluky pracovat. Navíc nám šlapal skvěle i servis," jmenuje příčiny vzestupu výkonnosti mladíků trenér roku Marek Šablatura.

Výsledky 8. ročníku ankety O nejlepší závodníky a trenéra v severské kombinaci v sezoně 2015-2016:

Absolutní pořadí (senioři i junioři společně): 1. Tomáš Portyk 185 bodů, 2. Miroslav Dvořák 120, 3. Ondřej Pažout 118, 4. Lukáš Daněk 101, 5. Jan Vytrval 45, 6. Petr Kutal (všichni Dukla Liberec) 35.

Senioři: 1. Tomáš Portyk 185 bodů, 2. Miroslav Dvořák 120, 3. Petr Kutal 35, 4. Martin Zeman (všichni Dukla Liberec) 9.

Junioři/dorostenci: 1. Ondřej Pažout (Dukla Liberec) 118 bodů, 2. Lukáš Daněk 101, 3. Jan Vytrval 45, 4. David Zemek (všichni Dukla Liberec) 12, 5. Jakub Čejchan (LSK Lomnice nad Popelkou) 2.

Trenéři: 1. Marek Šablatura (junioři ČR a Dukla Liberec) 100 bodů, 2. Vladimír Šmíd (senioři ČR) 85, 3. Petr Lampa (Dukla Liberec B) 36, 4. Martin Břečka (LSK Lomnice nad Popelkou a Youth Cup) 14, 5. František Vaculík (Ski klub Harrachov a Youth Cup) 13, 6. Patrik Chlum (JKL Desná a Youth Cup) 10.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Miroslav Dvořák obhájil v Harrachově český titul v severské kombinaci
Tomáš Portyk se dočkal, je juniorským mistrem světa
Ondřej Pažout udržel medailovou tradici sdruženářů na hrách mládeže
Ondřej Pažout kraloval v Harrachově šampionátu mladých sdruženářů
Tomáš Portyk se stal mistrem republiky v letní severské kombinaci

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově jsou aktuálně pitné

Z rozborů turnovských pramenů provedených 9. prosince 2019 vyplývá, že jak pramen Boží voda tak i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou aktuálně pitné.

Českolipské muzeum se na více než rok uzavře pro veřejnost

Hlavní budova Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě se od 1. ledna příštího roku uzavře. Až do 28. února roku 2021 zde totiž bude probíhat stavební projekt vedoucí ke snížení energetické náročnosti celého sídla. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie. Projekt zateplování vyjde kraj na přibližně 14,6 milionu korun včetně DPH.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Libštátský vánoční jarmark se koná popatnácté ve dvoře U Janatů
Turnovská radnice poděkovala pěstounským rodinám
Možnosti sportovního vyžití v Turnově o vánočních prázdninách
Advent na Valdštejně byl důstojně zahájen
Jilemnické náměstí opět zaplní vánoční jarmark

Nejčtenější články

10.12.: FOTO: Traktor přilákal do kulturního domu v Semilech 900 fanoušků
12.12.: Pohodové vánoční trhy vykouzlily v Turnově adventní náladu
11.12.: FOTO: Hasiči ve Svojku obdrželi nové auto

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT