Topná sezona začala, pozor na požár komínů
14.10.2020 21:28:22 | Autor: Lucie Hložková | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře a s ní začíná také každoroční topná sezona. Počet požárů, způsobených špatnou instalací, provozem či zanedbanou údržbou topidel a odtahů spalin na území České republiky rok od roku stoupá. S tím samozřejmě stoupá také způsobená škoda, která v mnoha případech dosahuje řádů desetitisíců až milionů korun, pokud dojde k rozšíření požáru.
Hasiči v Libereckém kraji v loňském roce řešili 67 případů, spojených právě s požárem sazí v komíně. V tomto roce stihli hasiči vyjet již k 51 takovým událostem. Spotřebiče paliv (např. kotle, krbová kamna, a další) a komíny by před zimní sezónou měl prohlédnout odborník, protože nejvíce požárů vznikne přímo v komíně, kde dojde ke vznícení nevyčištěných sazí.
Co ale dělat, když přeci jen k požáru komína dojde? Okamžitě přestaneme topit. Pokud je to možné, vybereme topeniště a hned odstraníme veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína. Zavoláme na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehasíme vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Raději zvolíme písek. V žádném případě však nelze doporučit provádět hašení svépomocí přímo ze střechy.
Nejlepší způsob, jak podobným událostem předejít, je pravidelná kontrola spalinové cesty. Ta se provádí po jejím vyčištění mimo jiné posouzením konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzením provozuschopnosti komína, posouzením přístupu ke komínu, posouzením stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištěním požární bezpečnosti stavby. Revize spalinové cesty se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče za jiný druh, typ, výkon nebo po komínovém požáru, či vzniku trhlin u používané spalinové cesty. Revizi provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a zároveň revizním technikem spalinových cest. Kontrolovat a čistit spalinovou cestu nám ukládá zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhláška č. 34/2016 Sb., o čistění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Základní lhůta pro čištění spalinové cesty na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon kotle do 50kW je třikrát ročně. U spotřebičů na kapalná paliva dvakrát ročně a jednou za rok je potřeba provést údržbu spotřebiče na plynná paliva. Nová vyhláška připouští, aby občané provedli čištění, spalinové cesty na pevná paliva svépomocím jsou-li toho schopni. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.
Správní trest za nedodržování pravidelných kontrol a revizí je poměrně vysoký. Pokud údržbu zanedbáme, může fyzická osoba, dostat pokutu až do výše 10 000 Kč, v případě vzniku požáru se částka může vyšplhat až na 25 000 Kč.
Související články
Policisté apelují na řidiče, aby dávali pozor na zvěř v říji
Krajští hasiči absolvovali kurz pro uchazeče o specializaci hasič-lezec
HZS Libereckého kraje převzal přívěsné vozíky se sadami Paratech
Výročí 50 let od založení slaví profesionální hasiči ze stanice Semily
HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty
V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.
Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně
Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.
Nejnovější články
Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek
FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
Krajští policisté se zaměřili na kontrolu vozidel v provozu
Nejčtenější články
19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
- Naše Jablonecko
- Nejčtenější články
- Charlieho fotostránky
- Florbal Turnov
- Radio Kulíšek
- Videokanál Naše Pojizeří
- Aktuální programy kin
- Fotbalové videosestřihy
- Nejzajímavější články v roce 2018
- Aktuální výstavy v Pojizeří
- Televize Krkonoše
E-shop se sportovním oblečením a vybavením
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.