Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil

08.10.2020 21:48:28 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil

První říjnový víkend byl ve znamení hezkého počasí. I to přispělo k návštěvnosti připraveného programu v rámci republikového jubilejního 10. ročníku Dnů architektury, které se konaly ve dnech 1. až 7. října. Na sobotu 3. října byl v Turnově připraven na dvou místech zajímavý program.

Dopoledne mohli zájemci spolu s architekty z ateliéru Hipposdesign Praha absolvovat komentovanou prohlídku nové expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje. A kdo se zúčastnil, opravdu nelitovat. Pánové architekti povyprávěli, jak tento projekt moderní expozice horolezectví vznikal, a co pro ně bylo inspirací. Se zájemci prošli nejen celou expozici a odpovídali na dotazy, ale rozpovídali se i o zapojení celé expozice do prostoru a o úpravě parteru včetně výsadby bambusu. Zajímavé bylo povídání o zapojení velkoplošného obrazu Mikoláše Alše a jeho spolupracovníků z roku 1895 do moderní expozice a o možnosti jeho „vrstvení".

Odpoledne Dne architektury v Turnově patřilo hlavně rodinám s dětmi a milovníkům železnice. Program začínal na turnovském nádraží a pokračoval v depu. Věděli jste, že turnovské nádraží pochází již z roku 1858, kdy sem byly přivedeny koleje od Železného Brodu jakožto součást liberecko-pardubického spojení, či že v roce 1865 byla do Turnova přivedena trať od Mladé Boleslavi a Mnichova Hradiště? Věděli jste, že do Turnova a na turnovské nádraží dvakrát zavítal i sám císařpán František Josef I.?

Den architektury v Turnově 2020<br />Autor: Klára Preislerová Z turnovského nádraží odvezl účastníky vláček tažený parní lokomotivou z roku 1913 do turnovského depa. Toto depo již neslouží svému původnímu účelu, je technickou zajímavostí, kterou udržuje a stará se o ni, podobně jako o zde umístěné historické lokomotivy, vagony a další techniku Klub přátel železnic Českého ráje z. s. Depo pochází z let 1934 - 41.

Pro návštěvníky byla zajímavá ukázka provozu točny, která má průměr 22 metrů a otáčela se na ní nejen lokomotiva, ale i vagóny. Účastníky zaujala i samotná architektura rotundy, což je půlkruhová stavba, která má půdorys kruhové výseče. Do ní jsou od točny zaústěny pro jednotlivá stání lokomotiv paprsky tvořené kolejemi. Zajímavostí je i centrální kouřovod, svedený do 40 metrů vysokého komína.

Účastníci akce po více než dvouhodinové návštěvě odcházeli spokojeni a za pořadatele jsme moc rádi, že se letošní Dny architektury setkali s tak pozitivním ohlasem a účastí. Je to pro nás závazek do příštího roku.

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a realizaci Dnů architektury podíleli.

Za pořadatele Eliška Gruberová - Turnovské památky a cestovní ruch, p. o. a Václav Hájek - zastupitel Města Turnova

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.

Hejtmani pověřili dočasným vedením Rady Asociace krajů Martina Půtu

Stávající místopředseda Rady Asociace krajů ČR Martin Půta povede Radu Asociace krajů do jejího ustavujícího zasedání, na kterém bude zvoleno nové vedení tohoto orgánu. Během dnešní hejtmanské videokonference to odsouhlasilo všech 11 online zúčastněných hejtmanů. Ustavující zasedání Rady Asociace krajů se uskuteční až poté, kdy bude zvolen hejtman v Karlovarském kraji, kde zatím stále probíhá povolební vyjednávání. Představitelé českých a moravských krajů se také shodli na ustavení čtyřčlenné skupiny, která bude jednat s ministerstvem financí, případně s premiérem o kompenzaci propadu příjmů krajů v souvislosti s možným zrušením superhrubé mzdy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
Kraje pro bezpečný internet: projekt varuje studenty před nebezpečím
Kvůli ledovce a předpovědi počasí uzavřeli silnici kolem přehrady Souš
Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
Nepřipoutaného řidiče bez řidičáku zastavili policisté v Turnově

Nejčtenější články

21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu
20.11.: V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
22.11.: Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT