Turnov si připomněl konec 2. světové války

11.05.2019 16:04:23 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov si připomněl konec 2. světové války

Turnov oslavil 9. května 74. výročí konce druhé světové války. U příležitosti oslav Dne vítězství proběhl ve Skálově ulici hlavní program a vzpomínkový pietní akt s kladením věnců i další doprovodné akce.

Program odstartoval v 9 hodin ukázkami techniky, výstroje a výzbroje Československé samostatné obrněné brigády v podání Roty Nazdar z Bakova nad Jizerou. Do 12. hodiny mohly školy i veřejnost zhlédnout polní poštu s dobovými razítky, lehkou polní ambulanci, pěchotní zbraně včetně těžkého kulometu. „Raritou byla i ženijní souprava minohledaček s první minohledačkou sériově vyráběnou na světě," vyzdvihl Dušan Klavík z Roty Nazdar.

Jak pokračoval, velmi cenné byly i automobily, které zaparkovaly před sokolovnou ve Skálově ulici. Znalci mohli obdivovat radiovůz - nákladní automobil Bedford QLR, nákladní automobil Bedford MWR nebo štábní automobil Jeep GPW.

Oslavy 74. výročí konce druhé světové války v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová Ve 12 hodin proběhl u pomníku padlých vzpomínkový akt za účasti vedení města, zástupců Krajského vojenského velitelství Liberec, Svobodné asociace Československého letectva, příslušníků Sokola, dobrovolných hasičů či obce Malá Skála. Po zaznění státní hymny následoval proslov starosty města a poté přítomní položili věnce a květiny k pomníku na uctění památky všem padlým.

Pro děti z mateřských škol a 1. stupně základních škol fungovala během dopoledne výtvarná dílna, dětem ze základních škol zahrál v městském divadle Literárně dramatický soubor ZUŠ Lomnice nad Popelkou Deník Anne Frankové. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově opět odstartovala kampaň Vlajka pro republiku
V Turnově proběhl vzpomínkový akt ke konci 2. světové války
V Turnově důstojně připomněli již 71. výročí konce 2. světové války
FOTO: Nové koupaliště v Turnově pokřtilo skokem do vody vedení města

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Poděkování paní Luďce Kanclířové
Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT