Turnov si Slavností ke dni vítězství připomněl výročí konce 2. světové války

07.05.2015 21:05:18 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov si Slavností ke dni vítězství připomněl výročí konce 2. světové války

Sedmý květnový den roku 2015 si Turnov připomněl 70. výročí konce 2. světové války Slavností ke dni vítězství. Ta spojila hned několika akcí, byl mezi nimi dopolední program žáky, pietní vzpomínka s položením věnců, ale třeba i soutěž odznak všestrannosti.

Dopoledne byl připraven program pro žáky druhého stupně turnovských základních škol, kteří v Kulturním centru Střelnice měli připravené promítání filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu, popisující osud malého chlapce, syna nacistického důstojníka, který netuší, že blízké nebezpečí není farma, ale koncentrační tábor... 

Děti z mateřských a základních škol využily krásné slunečné počasí a procházkou vyrazily do Skálovy ulice, kde na ně čekala ukázka vojenské techniky. K vidění byly vozy 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Tank T - 34 a doprovodné vozy a zbraně s uniformovanými vojáky nabídlo Sdružení přátel vojenské historie SEVER 2013. Slavnost ke dni vítězství v Turnově 2015<br />Autor: Klára PreislerováK vidění byla nevšední technika, kterou běžně na vlastní oči není možné vidět, což bylo pro mnohé velkým zážitkem. „Hele tamhle stojí tank a jsou u toho i vojáci," volaly jeden přes druhého. Kromě ukázky techniky malí návštěvníci obdrželi sladkou pozornost od turnovských hasičů, kteří během dne nafukovali balónky s logem Turnova.

V pravé poledne zazněla u Pomníku padlých státní hymna, spojená s pietní vzpomínkou. Pietní akt odstartoval výstřel z tanku, zazněla jak česká, tak slovenská hymna a starosta města pronesl proslov. „Vážené dámy, vážení pánové, studenti a děti z turnovských škol, vzácní hosté, sešli jsme se dnes zde u pomníku Padlých, abychom si připomněli mimořádný historický okamžik. Abychom si připomněli, že před sedmdesáti lety skončila druhá světová válka, a spolu s ní i pokus o vyhlazení českého národa v rámci německého nacistického pojetí světovlády. Je známou historickou pravdou, že brutální nacistický útok na samotné základy lidské civilizace začal u nás, a že to byla opět naše země, kde padly poslední výstřely německých armád. Obě tyto skutečnosti předznamenaly tragické osudy našich národů a našeho státu na celé následující půlstoletí. Od hrůz války uteklo mnoho času, přesto je naší společnou povinností připomínat si tyto, pro lidstvo dějinné, okamžiky, předávat dalším generacím našich dětí historickou zkušenost, připomínat naši nezpochybnitelnou československou historii svázanou s nefalšovanou odvahou a hrdinstvím, ale rovněž i s činy, které v nás hrdost nevzbuzují. Éra okupace a protektorátu vypověděla leccos i o nás samotných. Byly to roky hrdinství tisíců těch, kteří odešli bojovat na západní a východní frontu. Byly to roky hrdinství mnoha statečných a odhodlaných odbojářů, kteří se nesmířili se ztrátou státnosti a svobody své vlasti. Byly to roky hrozných osudů těch, kteří skončili v koncentračních táborech, ve věznicích a před popravčími četami okupantů. Na ty z nich, kteří se dnešní chvíle nedožili, chceme vzpomenout. Těm z nich, kteří se dnešní chvíle dožili, chceme poděkovat. Byly to také roky zbabělosti, vzájemného zrazování a kolaborantského poklonkování před cizí mocí, která se některým zdála být neotřesitelnou a věčnou. I na tuto, méně vznešenou kapitolu našich dějin se musíme umět podívat kritickým pohledem, a musíme se o ní odvážit říkat i nepříjemně znějící pravdy. Již tradičně na tomto místě vzpomínám na konkrétního člověka, který je spojen s naším krajem, a zároveň může být pro nás všechny určitým vzorem, životní inspirací. Minulý rok to byl plukovník Čestmír Šikola, radiotelegrafista paraskupiny Clay-Eva. Dnes jsem si vybral rodáka z blízkého Záborčí, armádního generála Aloise Lišku," uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke, který popsal život armádního generála.

Slavnost ke dni vítězství v Turnově 2015<br />Autor: Klára Preislerová „Pro naše město jsou činy tohoto muže inspirativní, a proto v Turnově budeme mít ulici s jeho jménem a tento pán rovněž patří k nositelům titulu čestný občan Města Turnova. Nikdy nesmíme zapomínat na osudy vojáků Aloise Lišky, Heliodora Píky, Čestmíra Šikoly, Reného Černého a mnoha dalších, kteří obětovali naší vlasti mnoho a místo společenského uznání skončili ve věznicích a pracovních táborech vedle válečných zločinců a konfidentů gestapa. Někteří byli popraveni anebo dostali doživotní vězení, jiní zvolili exil. Snad právě kvůli nim se musíme přihlásit k naší československé státnosti, třeba vztyčením státní vlajky na našich domech či vetknutím trikolory do klopy. Ani dnes nežijeme v ideálním světě nezištné mezinárodní spolupráce, v ráji demokratických hodnot a pouze světlých zítřků. Ještě před rokem byl pro nás zcela nepředstavitelný vojenský konflikt v Evropě. V přímém přenosu jsme mohli sledovat otevřenou agresi vůči suverénní Ukrajině. Napříč všem mezinárodním zárukám velkých států. Díky tomu kolem sebe vidíme podobná nebezpečí, jakými byla ta, která svět uvrhla do druhé světové války. Nedejme jim novou šanci. Braňme to největší bohatství, jakého se nám v naší zemi dostalo - lidskou svobodu. Braňme ji každodenně. O minulosti a přítomnosti veďme vážný dialog. Nestačí v to však věřit. O občanskou svobodu a demokracii - jediné skutečné záruky naší mírové budoucnosti - musíme usilovat každý den. Děkuji Vám za pozornost," sdělil starosta města Tomáš Hocke desítkám přítomných.

Spolu s místostarostkami i bývalou starostkou Hanou Maierovou položili k pomníku věnec, následovaly květiny i od ostatních přítomných. Pietní akt byl zakončen národní písní a výstřelem z tanku. 

Slavnost ke dni vítězství v Turnově 2015<br />Autor: Klára Preislerová Odpoledne byly vyhlášeny výsledky Odznaku všestrannosti, který připravila Žlutá ponorka. Poté vedení města rozvezlo květiny k ostatním pomníčkům rozesetým po městě a mohla začít Party v parku. V úvodu zazněla pohádka v podání loutkového souboru Čmukaři, skvělý koncert Big Band si připravili žáci Základní umělecké školy v Turnově. Vystoupily mažoretky Perličky a děti si užívaly výtvarné dílny, jak od rodinného centra Náruč, tak i od Čmukařů a TJ Sokol. Tělovýchovná jednota představila svoji činnost a nabídku sportovních aktivit. Kolemjdoucí využili vodní bar od Severočeských vodovodů a kanalizací, občerstvili se v letním kině a užívali slunečného odpoledne.

Součástí celých oslav je i Kampaň Vlajka pro republiku, kterou starosta vyzývá občany, aby vyvěsili na svých domech a bytech státní vlajky.

Kromě města Turnov se na akci podílely společnosti: Centrum pro rodinu Náruč Turnov, Hasiči Města Turnova, Happy Dance, a. s. Lomnice nad Popelkou, Kulturní centrum Turnov, s. r. o., Loutkový soubor Čmukaři, Městská policie Turnov, Michal Novotný, Severočeské vodovody a kanalizace, a. s., Sdružení přátel vojenské historie SEVER 2013, TJ Turnov, TJ Sokol Turnov, Technické služby Turnov, s. r. o., Základní umělecká škola Turnov, Žlutá ponorka - Středisko pro volný čas dětí a mládeže, 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oslavy 70. výročí ukončení 2. světové války proběhnou i v Semilech
V Turnově chystají oslavu Dne vítězství, dorazí i tank T34
Starosta Turnova opět vyhlašuje kampaň Vlajka pro republiku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 24 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasičský dětský tábor probíhal na Nebákově už podvanácté
Oblíbené informační centrum můžete podpořit v prestižní anketě
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Xavier Baumaxa zazpívá v lomnickém klubu
Pták Loskuták se vydal na výlet po Libereckém kraji

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
11.07.: Semilské kulturní léto 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT