Turnovská dívčajda se zúčastnila Bohemiády v Německu

09.10.2019 07:12:02 | Autor: Bára Tomanová a Terka Měkynová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Turnovská dívčajda se zúčastnila Bohemiády v Německu

Ve čtvrtek 26. září 2019 jsme se my, skupinka vybraných němčinářů ze ZŠ 28. října, vydali vlakem do Německa, na 5. Saskou Bohemiádu. To je soutěž (něco jako olympiáda v cizím jazyce), ve které žáci z Německa soutěží v českém jazyce. Koná se každé dva roky, naše škola je pokaždé zvána jako hlavní partner pro praktickou část.

Nejdříve jsme jeli vlakem do Liberce a z Liberce do Žitavy, kde jsme si prohlédli památky a čekali na autobus, který nás dovezl do kláštera St. Marienthal. Když jsme dorazili, čekalo nás seznámení s německými dětmi - těch bylo přes 50, nás bylo 10, s námi jela paní učitelka Brichová. Uvítali nás zpěvem za doprovodu klavíru, představili se i učitelé češtiny, kteří většinou dojíždějí z nedalekých Čech. Pak jsme se rozdělili na 8 společných pracovních skupin a hned jsme začali tvořit česko - německé plakáty na téma Klášter v 21. století. Nechybělo ani občerstvení a prohlídka kláštera. Po večeři začal program, hráli jsme s Němci české hry, bavili se o všem možném. Jen jsme se divili, jak výborně umí Němci mluvit česky. Na otázku, proč se učí česky, odpovídali, že chtějí dobře rozumět svým sousedům.

V pátek ihned po snídani začala vlastní Bohemiáda. S připravenými podklady jsme vyrazili do místností, kde jsme měli vést se soutěžícími české dialogy před porotou. Po obědě proběhlo vyhlášení výsledků. Předávání se zúčastnil náměstek ministra školství Saska a konzulka ČR v Německu, i náš pan ředitel a vedoucí odboru školství paní Marková dorazili z Turnova.

Nejdřív byly oceněny týmy s nejlepšími plakáty, pak jsme předstoupili i my. Hlavní organizátoři nám poděkovali za výbornou spolupráci a předali nám krásné malé dárky. Poté se vyhlásili letošní výherci Saské Bohemiády. Osobně jim předali diplomy a dárky jak náměstek ministra, tak paní konzulka. Po závěrečných českých písničkách jsme se dlouze loučili s německými kamarády, vyfotili se společně před klášterem. A čekala nás už jen dlouhá cesta domů.

Škoda, že se soutěž koná jen jednou za dva roky! Hned bychom jeli znovu a užili si společných setkání!

Za účastníky Bára Tomanová a Terka Měkynová, žákyně 9. C

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cimbálová muzika potěší fanoušky v semilském KC Golf

Po jarním úspěšném večeru s cimbálovkou a s ochutnávkou vína opakují v Semilech setkání i v době podzimní. A to v pátek 22. listopadu v Kulturním centru Golf. Zde v malém sále od 19.30 navodí příjemnou atmosféru Hradecká cimbálová muzika. Zazní písničky z Čech, Moravy, Slovenska, Maďarska, Rumunska i pár cikánských melodií. Listopadový program akcí v KC Golf Semily

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Legendární Turbo zahrálo své hity v bozkovské sokolovně
Odborná komise vybrala studii pro turnovskou knihovnu
V Semilech pořádají nábor do hokejové přípravky
Turistické autobusy v Českém ráji přepravily o tisíce turistů víc než loni
Proběhne úprava parkovacího pruhu v turnovské Palackého ulici

Nejčtenější články

12.11.: V Liberci se sešli ředitelé dětských domovů a volnočasových středisek
14.11.: FOTO: Legendární Turbo zahrálo své hity v bozkovské sokolovně
12.11.: Na 600 Turnováků přivítalo svatého Martina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT