Turnovská dívčajda se zúčastnila Bohemiády v Německu

09.10.2019 07:12:02 | Autor: Bára Tomanová a Terka Měkynová | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Turnovská dívčajda se zúčastnila Bohemiády v Německu

Ve čtvrtek 26. září 2019 jsme se my, skupinka vybraných němčinářů ze ZŠ 28. října, vydali vlakem do Německa, na 5. Saskou Bohemiádu. To je soutěž (něco jako olympiáda v cizím jazyce), ve které žáci z Německa soutěží v českém jazyce. Koná se každé dva roky, naše škola je pokaždé zvána jako hlavní partner pro praktickou část.

Nejdříve jsme jeli vlakem do Liberce a z Liberce do Žitavy, kde jsme si prohlédli památky a čekali na autobus, který nás dovezl do kláštera St. Marienthal. Když jsme dorazili, čekalo nás seznámení s německými dětmi - těch bylo přes 50, nás bylo 10, s námi jela paní učitelka Brichová. Uvítali nás zpěvem za doprovodu klavíru, představili se i učitelé češtiny, kteří většinou dojíždějí z nedalekých Čech. Pak jsme se rozdělili na 8 společných pracovních skupin a hned jsme začali tvořit česko - německé plakáty na téma Klášter v 21. století. Nechybělo ani občerstvení a prohlídka kláštera. Po večeři začal program, hráli jsme s Němci české hry, bavili se o všem možném. Jen jsme se divili, jak výborně umí Němci mluvit česky. Na otázku, proč se učí česky, odpovídali, že chtějí dobře rozumět svým sousedům.

V pátek ihned po snídani začala vlastní Bohemiáda. S připravenými podklady jsme vyrazili do místností, kde jsme měli vést se soutěžícími české dialogy před porotou. Po obědě proběhlo vyhlášení výsledků. Předávání se zúčastnil náměstek ministra školství Saska a konzulka ČR v Německu, i náš pan ředitel a vedoucí odboru školství paní Marková dorazili z Turnova.

Nejdřív byly oceněny týmy s nejlepšími plakáty, pak jsme předstoupili i my. Hlavní organizátoři nám poděkovali za výbornou spolupráci a předali nám krásné malé dárky. Poté se vyhlásili letošní výherci Saské Bohemiády. Osobně jim předali diplomy a dárky jak náměstek ministra, tak paní konzulka. Po závěrečných českých písničkách jsme se dlouze loučili s německými kamarády, vyfotili se společně před klášterem. A čekala nás už jen dlouhá cesta domů.

Škoda, že se soutěž koná jen jednou za dva roky! Hned bychom jeli znovu a užili si společných setkání!

Za účastníky Bára Tomanová a Terka Měkynová, žákyně 9. C

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté
Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT