Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

11.11.2020 11:45:08 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů čp. 1001 a 1002 stavba Domova se zvláštním režimem (takzvaného Alzheimer centra) v ulici 5. května v Turnově. Na demolici navázala v květnu 2019 výstavba nového objektu.

Nejprve byla na místo dopravená pilotovací souprava, která navrtala 74 pilotů nezbytných pro základy nové stavby. Na piloty navázaly pasy a vyzdívka ztraceného bednění. Součástí základů byla také železobetonová deska přízemí. Během stavby byl dočasně vyztužen svah pod sousedícími budovami.

Stavební práce hned na počátku přibrzdil kanalizační odtok přepadu z hruštického vodojemu. V žádných záznamech potrubí neexistovalo, a tak jeho odkrytí bylo pro všechny překvapením. Následně po technické přípravě byl přepad vodojemu v červnu 2020 přiveden protlakem trasy do parku nad letním kinem.

Stavba Alzheimer centra v Turnově. Jak šel čas na stavbě...11. 9. 2019<br />Autor: Zdenka Štrauchová V průběhu září 2019 probíhaly přípravy na zastropení objektu. Na zimní období se firmě podařilo uzavřít objekt montáží oken a dveří a realizovat střešní plášť. Uvnitř pak byly dokončeny vyzdívky příček.

Koncem listopadu 2019 byl s pomocí jeřábu osazen ocelový krček, který spojil Alzheimer centrum s Domovem důchodců Pohoda. V průběhu prosince probíhaly práce na rozvodech vzduchotechnických systémů, ústředního topení, elektro a sanitárním zařízení.

V novém roce přišly na řadu vnitřní omítky a začala se vybírat barevnost materiálů interiéru. Z venkovních prací byla na konci ledna 2020 dokončená opěrná stěna a zásyp s terénní úpravou u objektu zubní ordinace. Poté začaly úpravy ve dvorní části objektu. Dokončená byla přeložka nízkého napětí, která podmiňovala další práce na parkovacích stáních u Domova důchodců Pohoda.

V jarních měsících stavba viditelně pokročila omítkami i úpravou okolního terénu. Interiéry doplnila svítidla, dlažby, PVC a došlo k osazení dveří.

Spojovací most s Domovem důchodců Pohoda...28. 11. 2019<br />Autor: Zdenka Štrauchová V červnu 2020 bylo dokončeno atrium a položena zámková dlažba parkoviště ve dvorní části objektu Domova důchodců Pohoda. Od července bylo zahájeno přejímací řízení. V současné době se ještě pracuje v okolí domu, kde probíhají úpravy zahrady a zeleně.

Provoz v Alzheimer centru odstartuje 1. ledna 2021, kdy by měli být postupně přijímáni klienti do naplnění kapacity 24 lůžek (zařízení má 12 pokojů). „Zájemci o přijetí se hlásí jíž v průběhu tohoto roku, žádosti jsou projednávány ve zdravotně sociální komisi, prochází odborným lékařským posouzením, nezbytné je doporučení odborného lékaře z oboru psychiatrie," přiblížila místostarostka Turnova Petra Houšková.

Nový objekt je učený pro osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodu stařecké, Alzheimerovské demence a ostatních typů demencí a osoby s chronickým duševním onemocněním a poruchou centrálního nervového systému. Zkrátka pro klienty, kteří potřebující pomoc jiné fyzické osoby v průběhu celého dne.

Aby mohla být poskytována nepřetržitá péče, budou muset Zdravotně sociální služby Turnov přijmout 13 pečovatelek, dvě zdravotní sestry, jednoho aktivizačního pracovníka a minimálně jednoho zaměstnance na úklid. „Největší problém je najít zdravotnický personál, rovněž zatím není obsazena pozice aktivizačního pracovníka a hledá se," uvedla Petra Houšková s tím, že žádosti na pracovní pozice přijímá ředitel organizace.

Vnitřní vybavení Alzheimer centra v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová Zhotovitelem stavby byla firma MBQ s.r.o., vnitřní vybavení zajistila firma Linet, s.r.o. Celkové náklady na realizaci byly 44 313 716,29 Kč s DPH, dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí (program č. 01331- Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb) činila 31 049 568 Kč, ze zdrojů města Turnov bylo poskytnuto 13 264 148,29 s DPH.

„Alzheimer centrum je uzavřeným zařízením, proto dbáme na to, abychom prostředí a zázemí vybavili v co nejlepší kvalitě, aby bylo dostatečně stimulující, praktické a funkční pro zajištění náročné celodenní péče personálu, i když víme, že nic nemůže nahradit přirozené prostředí, rodinné zázemí. Bohužel v lidském životě mohou přijít životní fáze, když již vlastní síly a pomoc rodiny nestačí a je potřebná péče v pobytovém zařízení sociálních služeb. Zajištění péče je finančně velmi náročné, nezbytné je vícezdrojové financování - příspěvek uživatele, státní dotace a významný podíl zřizovatele. Rozpočet města v příštím roce v návrhu počítá s příspěvkem pro Zdravotně sociální služby Turnov 21,4 milionu korun, což je o 4,5 milionu více než v roce 2020. I přes náročnost financování je kvalita a dostupnost sociálních služeb pro seniory pro město zásadní prioritou," shrnula místostarostka města Turnov Petra Houšková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
V Turnově pořádali Parkovou slavnost na počest nového potoka
Výstavba turnovského Alzheimer centra míří do finiše
Od Alzheimer centra v Turnově má vést do parku u kina vodovod
Výstavba Alzheimer centra v Turnově běží podle plánu
Rok 2020 se v Turnově ponese ve stavebním duchu
Budova Alzheimer centra je pod střechou, pracovat se bude i přes zimu
FOTO: Turnovské Alzheimer centrum roste, klienty přivítá v lednu 2021
Zdravotně sociální služby Turnov obhájily pět hvězd Značky kvality
Alzheimer centrum v Turnově roste, přibývají obvodové zdi a příčky
Pro Alzheimer centrum v Turnově se už budují základy
Dům v Turnově čeká demolice, místo něj vznikne Alzheimer centrum
V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory
FOTO: Domov důchodců Pohoda v Turnově slavil patnáctiny

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nadace Euronisa vyhlašuje otevřené kolo

Od pátku 25. června se mohou o podporu svých projektů z oblastí sociální, zdravotní, kulturní a vzdělávací ucházet neziskové organizace registrované na území České republiky a zároveň působící v Euroregionu Nisa, který leží na území Libereckého kraje a Šluknovského výběžku. O příspěvek na činnosti zlepšující život různě znevýhodněných lidí mohou zažádat až do pátku 24. září 2021. V letošním roce budou podpořeny projekty v minimální výši 30 tisíc korun. Výše rozdělené částky bude známa až na podzim, po uskutečnění benefiční aukce umění plánované na 20. 11. 2021 v Oblastní galerii Liberec. Podrobné podmínky pro poskytnutí nadačních příspěvků, formulář žádosti a další informace najdou zájemci na stránkách www.euronisa.cz.

Kraj daruje peníze nemocnici na sekvenaci vzorků

Na jednání Rady Libereckého kraje zazněl záměr podpořit formou finančního daru z Krizového fondu Libereckého kraje sekvenování viru SARS-CoV-2 metodou NGS (tzv. sekvenování nové generace) v Krajské nemocnici Liberec, a to za období měsíce června 2021. „Sekvenace se již v nemocnici provádí a je velmi důležitá pro včasné vyhodnocení aktuální epidemiologické situace v kraji. Zatím ale není jiným zdravotnickým zařízením než těm státním, hrazena. Podle vyjádření ministra Adama Vojtěcha na posledním jednání vlády ČR s Radou Asociace krajů ČR by měla být proplácena z prostředků zdravotního pojištění," uvedl hejtman Martin Půta. Odhadované maximální měsíční náklady na sekvenování v KNL, a. s. jsou 1,3 miliony korun. „Připravenost podílet se na financování sekvenace viru SARS-CoV-2 částkou až do výše jednoho milionu korun vyjádřila také Krajská hygienická stanice Libereckého kraje," dodal hejtman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podvodníci se vydávají za zaměstnance bank či dokonce policisty
Liberecký kraj opraví dva mosty ve Svijanech
Krkonošská železnice má stále svůj význam
Budova na libereckém Zlatém kříži je klenot německé novorenesance
Kraj rozdělí posedmé miliony na jídlo pro děti ve školách a školkách

Nejčtenější články

20.06.: V noci na neděli došlo k požáru katru ve Studenci
19.06.: Řidiče v Lomnici čekají omezení. Kraj tu rekonstruuje silnici
21.06.: Kriminalistické otazníky odhalil při besedě v Semilech Ondřej Krotil

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT