Turnovské páteční trhy se mají přesunout na autobusové nádraží

29.04.2011 18:25:37 | Autor: TK a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské páteční trhy se mají přesunout na autobusové nádraží

Zastupitelstvo Města Turnov rozhodlo na svém dubnovém zasedání těsnou většinou o ukončení pátečních trhů na náměstí Českého ráje, tyto trhy se mají nově přesunout na turnovské autobusové nádraží.

Na jednání zastupitelstva dne 28. dubna předložil zastupitel Tomáš Hudec (ČSSD) návrh na ukončení pátečních farmářských trhů na náměstí Českého ráje a na jejich přesun do prostoru parkoviště u autobusového nádraží. Deklarovaným důvodem bylo estetické poškození vzhledu náměstí zvláště z pohledu návštěvníků a cestovního ruchu, podle některých zastupitelů však mohla stát za návrhem i obava z konkurence.

Po delší diskuzi byl nakonec návrh schválen těsnou většinou 14 hlasů. Pro zrušení farmářských trhů na náměstí hlasovali zastupitelé za ČSSD, Turnovskou koalici, TOP 09, VV, KDU - ČSL a KSČM. Proti byli pouze zastupitelé za Nezávislý blok a ODS.

Prohlášení vedení Města Turnov:

My jako vedení města chceme říci, že jsme tímto výsledkem byli velmi nemile překvapeni, protože jsme obnově trhů v Turnově věnovali velkou energii a od občanů slyšeli v naprosté většině jen kladné ohlasy. Z pracovníků  MěÚ se věnovali zajištění především H. Lustigová, L. Těhníková a Ing. Šmiraus, kterým patří velké poděkování.

Je tomu právě rok, kdy jsme se začali pokoušet o obnovu tradice trhů, které kdysi k turnovskému náměstí přirozeně patřily. Druhým místem jejich konání bylo po určité období i Mariánské náměstí.

Přilákat sem výrobce, pěstitele a prodejce bylo a je velmi nelehké, možností mají v dnešní době poměrně dost. Po loňských zkušenostech jsme přesunuli místo konání na méně exponovanou stranu náměstí, zajistili přívod elektřiny a začali vybírat poplatky.

Postupně si sem našlo cestu i několik drobných pěstitelů, o které stojíme obzvlášť, a proto se na ně ani poplatky nevztahují. Ve srovnání např. s Jičínem, kde je každou sobotu stánky zaplněno nejen historické náměstí, ale i pěší zóna, je to vše stále minimální. Proto obava místních obchodníků z konkurence nemůže být přesvědčivým argumentem.

Zda budou mít prodejci a zákazníci zájem o místo u autobusového nádraží, ukáže již příští pátek 6. května. Je však možné, že jedna nová tradice skončí již na samém počátku své existence.

Uvítáme názory občanů, abychom je mohli předat zastupitelům na příštím jednání zastupitelstva ve čtvrtek 24. května. Svůj názor můžete přijít říci na toto jednání i osobně.

PhDr. Hana Maierová, starostka

Mgr. Otakar Špetlík, Ing. Jaromír Pekař, místostarostové

Nádražní budovu nebude rekonstruovat Turnov, ale České dráhy

Cestující čekají omezení kvůli stavbě turnovského terminálu

Další zprávy v rubrice Ekonomika

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost

Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.

Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026

Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl
Připomínáme si Světový den mokřadů
Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
Výstavou představují tvorbu Ivy Nyplové u příležitosti životního jubilea

Nejčtenější články

01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
31.01.: Krajské příspěvkové organizace nabídnou v únoru pestrý program
31.01.: Agentura regionálního rozvoje už 30 let mění k lepšímu Liberecký kraj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT