Turnovský Timon Drahoňovský vystoupil na festivalu DAMU v Praze

06.11.2017 14:49:44 | Autor: Jana Kepková | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Turnovský Timon Drahoňovský vystoupil na festivalu DAMU v Praze

Recitace a divadlo. Dvě oblasti, které se od čtvrtka 26. 10. do neděle 29. 10. 2017 prolínaly v Praze na DAMU během festivalu Děti - výchova - divadlo (DVD). Festival pořádá katedra výchovné dramatiky ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku.

Kromě studentů DAMU na festivalu vystupují i recitátoři a dětské divadelní soubory, které si na celostátních přehlídkách recitace a dětského divadla Dětská scéna ve Svitavách vyberou organizátoři festivalu DVD.

V letošním roce se Timonu Drahoňovskému ze ZŠ v Žižkově ulici v Turnově dostalo té cti, že byl spolu se sedmi dalšími recitátory z České republiky vybrán, aby na festivalu DVD vystoupil. Po přehlídce jsme se Timona zeptali na jeho pocity.

Timone, jsi asi prvním Turnovanem, kterému se poštěstilo zúčastnit se festivalu DVD na pražské DAMU. Co to pro tebe znamená?

To, že jsem tam vystoupil jako první z Turnova, jsem si ani neuvědomil. Ale potěšilo mě, že jsem dostal tu možnost. Líbilo se mi, že tam byla taková uvolněná a fajn atmosféra, moc jsme si to všichni užili.

Kdy vlastně jsi s recitací začal?

S recitací jsem začal na začátku školního roku 2016-2017, kdy jsme na český jazyk dostali novou paní učitelku, která mě začala připravovat.

Proč ses recitaci začal věnovat? Co ti recitace přináší?

Měl jsem zájem vyzkoušet něco nového, znal jsem recitátory z vyšších ročníků a chtěl jsem to také zkusit. Co mi recitace přináší? Já ani nevím, jak to popsat. Vždy když recituji, tak přestanu nad vším přemýšlet, úplně se uklidním, vnímám pouze tváře posluchačů a text. Přináší mi klid, radost a spoustu nepopsatelných pocitů. A neskutečně mě baví, to mi stačí.

Jak sis vybíral svůj vítězný text?

Paní učitelka mi navrhla spoustu textů, které by se k mé osobě, mému charakteru hodily, a já jsem z nich poté vybral ten, který se mi nejvíce líbil.

Jak dlouho trvala tvá cesta od výběru textu až k vystoupení na festivalu?

Text jsme vybírali myslím v září 2016. Poté jsem s ním v průběhu školního roku vystupoval na školním, okresním, krajském a poté celostátním kole recitace ve Svitavách. V Praze na festivalu DVD jsem vystupoval na konci října 2017, takže má cesta trvala přes rok.

Čím tě práce na textu Ludvíka Aškenazyho obohatila?

Líbí se mi, jak je v textu veden rozhovor mezi otcem a malým synem, jak je popsána rozdílnost těchto dvou světů, a moc se mi líbilo to, že jsem se mohl do těchto dvou světů vžít a recitovat je já.

V Praze jsi na festivalu viděl i mnoho dalších divadelních a recitačních vystoupení - dětských i studentských. Co tě nejvíce zaujalo, oslovilo a proč?

Nejvíce mě zcela určitě zaujal „Tour de přednes", kdy si recitátoři sami vybírali prostory v rámci budovy DAMU, aby se jim dobře recitovalo, a publikum cestovalo za nimi. Také se mi moc líbila divadelní vystoupení, která tam předváděly různé soubory z celé České republiky. Nejvíce se mi líbila vystoupení souborů z divadla Vydýcháno z Liberce - Andrew Coffey a ze ZUŠ Štítného z Prahy - Může za to štrůdl. Obě vystoupení byla ohromně vtipná a dle mého názoru velmi profesionální.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Týden knihoven probíhal i v Turnově
Vypravěči ze Žižkovky přivezli z Jičína krásná ocenění
Žáci z turnovské Žižkovky sklízeli úspěchy i o prázdninách
Timon Drahoňovský reprezentoval na celostátní přehlídce recitace
Velká radost na Žižkovce po krajském kole recitační soutěže

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT