U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

31.05.2019 09:10:18 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Harrachov,Liberecký kraj

U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

Pro české sdruženáře to byla nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad trenéry ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak, hodně času se věnovalo analýze, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků - nedávných juniorských mistrů světa a medailistů - zastavil.

Realizační tým se pro nadcházející sezonu nezměnil a také v reprezentačním družstvu s výjimkou Miroslava Dvořáka, který letos na jaře ukončil kariéru, se objevují známá jména. Pod vedením trenéra Marka Šablatury a jeho asistenta Vladimíra Šmída zahájí letní přípravu Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek (všichni z Dukly Liberec).

„V loňském roce se trenéři snažili závodníkům naordinovat větší objemový trénink, aby nabrali potřebnou kondici a vytrvalostní základ, z něhož budou v dalších letech brát. V běžecké části se opravdu ukázalo znatelné zlepšení, ale tento systém tréninku nám však naboural skokanskou připravenost. Mezinárodní špička se v posledních letech mnohem víc soustředí právě na skokanskou specializaci a na jednotlivé detaily - příprava se tak už hodně přiblížila profesionálním skokanům. Vzhledem k tomu, že v České republice není v zimě jediný funkční můstek, museli reprezentanti neustále někam dojíždět, což jen zvyšovalo jejich únavu z už tak náročných cest do dějišť závodů Světového poháru," vysvětluje důvody slabších výkonů Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Kvóta ve Světovém poháru jen pro dva závodníky

Krátce po skončení minulé sezony se uskutečnily dvě velice otevřené debaty vedení úseku s trenéry a závodníky. Jejich cílem bylo vyčistit hlavy a vyříkat si vše, co se nepovedlo a co bylo příčinou výrazného poklesu formy zejména ve skokanské části. Závěr? Jedna - byť nevydařená - zima by neměla být důvodem k radikálním řešením.

„Shodli jsme se, že je třeba obecně změnit přístup k reprezentantům. Určitě není pravda, že by nedělali v přípravě to, co mají, ale pokud se chtějí dostat do světové seniorské špičky, musí pochopit, že tento sport je tvrdý a častokrát bolí. Současně je třeba, aby si uvědomili, že zejména zahraniční příprava není zadarmo, ale stojí nemalé prostředky. V této souvislosti od nich proto budeme vyžadovat také určitou finanční spoluúčast. Nebudou to žádné likvidační částky, ale závodníci si budou muset na přípravu něco připlatit. Budou se tak podílet na jejím finančním zabezpečení a současně to zvýší jejich spoluzodpovědnost za kvalitu tréninku i výsledky," upřesňuje Tomáš Slavík.

V této souvislosti však reprezentanti dostanou k dispozici část reklamní plochy na kombinézách, aby si mohli tuto výpomoc u svých osobních sponzorů vykompenzovat. Tato praxe už ostatně ve většině ostatních lyžařských disciplín úspěšně funguje. Výrazně se také omezí cestování a zkrátí se tréninkové bloky. Přípravu, u níž to bude možné, absolvují sdruženáři v České republice. Do zahraničí budou vyjíždět na kratší skokanské soustředění prokládaná i tréninkem na Ještědu.

„Na konci srpna a počátkem září čekají reprezentanty starty na Letní Grand Prix, ale celého seriálu se nezúčastníme. Poté absolvují přípravu na prvním sněhu a v listopadu už zahajuje Světový pohár. Pro nadcházející sezonu však nemáme k dispozici tolik míst jako v té minulé, kdy mohlo startovat až pět sdruženářů. Teď máme jistou kvótu pouze dvou závodníků - jeden je placený FIS a druhý se účastní na náklady našeho svazu. Znamená to, že další členové ´áčka´ absolvují závody Kontinentálního poháru s cílem získat zde co nejvíc bodů a postupně zvýšit kvótu na tři reprezentanty," doplňuje Tomáš Slavík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Čeští sdruženáři vynechají další závody, přednost má příprava na MS
Čeští sdruženáři poznali na úvod Světového poháru rub i líc úspěchu
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Sdruženáři při startu SP naráží na problém. Skandinávie je bez sněhu!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT