U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

31.05.2019 09:10:18 | Autor: Vladimír Zemánek | Rubrika: SPORT | Obce: Lomnice nad Popelkou,Harrachov,Liberecký kraj

U sdruženářů hlavy nepadaly, reprezentanty čeká finanční spoluúčast

Pro české sdruženáře to byla nepochybně nevydařená sezona, ale vedení Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR po ní nezlomilo nad trenéry ani závodníky hůl a nepadaly hlavy. Naopak, hodně času se věnovalo analýze, proč se najednou progres ve výkonnosti mladých závodníků - nedávných juniorských mistrů světa a medailistů - zastavil.

Realizační tým se pro nadcházející sezonu nezměnil a také v reprezentačním družstvu s výjimkou Miroslava Dvořáka, který letos na jaře ukončil kariéru, se objevují známá jména. Pod vedením trenéra Marka Šablatury a jeho asistenta Vladimíra Šmída zahájí letní přípravu Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk, Jan Vytrval a David Zemek (všichni z Dukly Liberec).

„V loňském roce se trenéři snažili závodníkům naordinovat větší objemový trénink, aby nabrali potřebnou kondici a vytrvalostní základ, z něhož budou v dalších letech brát. V běžecké části se opravdu ukázalo znatelné zlepšení, ale tento systém tréninku nám však naboural skokanskou připravenost. Mezinárodní špička se v posledních letech mnohem víc soustředí právě na skokanskou specializaci a na jednotlivé detaily - příprava se tak už hodně přiblížila profesionálním skokanům. Vzhledem k tomu, že v České republice není v zimě jediný funkční můstek, museli reprezentanti neustále někam dojíždět, což jen zvyšovalo jejich únavu z už tak náročných cest do dějišť závodů Světového poháru," vysvětluje důvody slabších výkonů Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Kvóta ve Světovém poháru jen pro dva závodníky

Krátce po skončení minulé sezony se uskutečnily dvě velice otevřené debaty vedení úseku s trenéry a závodníky. Jejich cílem bylo vyčistit hlavy a vyříkat si vše, co se nepovedlo a co bylo příčinou výrazného poklesu formy zejména ve skokanské části. Závěr? Jedna - byť nevydařená - zima by neměla být důvodem k radikálním řešením.

„Shodli jsme se, že je třeba obecně změnit přístup k reprezentantům. Určitě není pravda, že by nedělali v přípravě to, co mají, ale pokud se chtějí dostat do světové seniorské špičky, musí pochopit, že tento sport je tvrdý a častokrát bolí. Současně je třeba, aby si uvědomili, že zejména zahraniční příprava není zadarmo, ale stojí nemalé prostředky. V této souvislosti od nich proto budeme vyžadovat také určitou finanční spoluúčast. Nebudou to žádné likvidační částky, ale závodníci si budou muset na přípravu něco připlatit. Budou se tak podílet na jejím finančním zabezpečení a současně to zvýší jejich spoluzodpovědnost za kvalitu tréninku i výsledky," upřesňuje Tomáš Slavík.

V této souvislosti však reprezentanti dostanou k dispozici část reklamní plochy na kombinézách, aby si mohli tuto výpomoc u svých osobních sponzorů vykompenzovat. Tato praxe už ostatně ve většině ostatních lyžařských disciplín úspěšně funguje. Výrazně se také omezí cestování a zkrátí se tréninkové bloky. Přípravu, u níž to bude možné, absolvují sdruženáři v České republice. Do zahraničí budou vyjíždět na kratší skokanské soustředění prokládaná i tréninkem na Ještědu.

„Na konci srpna a počátkem září čekají reprezentanty starty na Letní Grand Prix, ale celého seriálu se nezúčastníme. Poté absolvují přípravu na prvním sněhu a v listopadu už zahajuje Světový pohár. Pro nadcházející sezonu však nemáme k dispozici tolik míst jako v té minulé, kdy mohlo startovat až pět sdruženářů. Teď máme jistou kvótu pouze dvou závodníků - jeden je placený FIS a druhý se účastní na náklady našeho svazu. Znamená to, že další členové ´áčka´ absolvují závody Kontinentálního poháru s cílem získat zde co nejvíc bodů a postupně zvýšit kvótu na tři reprezentanty," doplňuje Tomáš Slavík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tomáš Portyk počtvrté za sebou vyhrál anketu O nejlepšího sdruženáře
Čeští sdruženáři vynechají další závody, přednost má příprava na MS
Čeští sdruženáři poznali na úvod Světového poháru rub i líc úspěchu
Tomáš Portyk zahájil Světový pohár ve Finsku čtvrtým místem
Sdruženáři při startu SP naráží na problém. Skandinávie je bez sněhu!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

V pondělí 9. září město Jablonec nad Nisou zveřejnilo ve Věstníku veřejných zakázek a v Úředním věstníku EU architektonickou soutěž, jejímž předmětem je řešení prostoru Slunečních lázní a okolí přehrady v Jablonci nad Nisou. Soutěž má přinést nejen řešení předmětné lokality, ale také partnera pro práci na dalších zásadních místech v okolí jablonecké přehrady. Další podrobnosti na Našem Jablonecku

Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 16. září na turnovské radnici

Zateplení domu svépomoci, výměna oken a dveří, stavba nízkoenergetického domu, solární panely, zachytávání dešťové vody - i na to lze získat dotaci! V pondělí 16. září od 15 hodin se uskuteční v zasedací místnosti budovy Městského úřadu Turnov, Antonína Dvořáka 335, č. 215 seminář ke kotlíkovým dotacím. Zároveň se zájemci dozví i informace o dotacích pro úspornou domácnost. Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pondělí 23. září 2019 od 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu krajského úřadu. Více informací ke kotlíkovým dotacím


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozloučení s létem aneb Putování s Večerníčkem v Pelešanech
Komedie Tři v tom pobaví diváky ve Slané
Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola
Při Bubenické show v Semilech vzpomenou i na Daniela Nekonečného
Méně známé místo kraje: Čedičové Provodínské kameny

Nejčtenější články

12.09.: Slavnost úrody Semilský pecen se koná již pošestnácté
12.09.: Okresní přebor: Mírová v souboji o čelo vyplenila Libštát
14.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT