Umění mezi poli aneb ve Všeni vyrostla Galerie Český ráj

17.05.2018 10:24:11 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Všeň

Umění mezi poli aneb ve Všeni vyrostla Galerie Český ráj

Na jednom z nejméně očekávaných míst v českorajské Všeni loni vznikla obrazová galerie, která má dnes ve svých sbírkách už okolo 400 děl různých autorů. Většinu z nich lze koupit za ceny do 1000 korun.

Všeň je obec ležící jen několik kilometrů od Turnova a přibližně stejná vzdálenost ji dělí i od dálnice D10 spojující Prahu s Libercem. Přestože letos slaví už 700 let své existence, donedávna byla známá spíše jen jako turistické místo v Českém ráji než jako centrum umění. To se však změnilo loni, kdy v budově patřící společnosti AGRA byla otevřena Galerie Český ráj.

Od té doby zde proběhlo už několik vernisáží. Největší úspěch mělo představení děl regionálních autorů vystavených v galerii. Tito malíři spjatí s Českým rájem - Jaroslav Klápště, Miroslav Šilhán, Eduard Brabenec a další - ve své tvorbě často zachycovali zdejší krajinu, vesničky, skalní města... Na jejich práci navazují i současní autoři prezentovaní na vernisáži, jako je například Iveta Kleinová.

Galerie se zaměřuje i na moderní umění. Letos na jaře zde své pozitivní obrazy prezentovala mladá malířka Barbora Kuňáková. Najdete zde ovšem i abstrakce Reného Götze nebo Milana Čiháka, jinak též výborného krajináře.

Velkou část sbírky tvoří obrazy méně známých autorů, které lze koupit za ceny jen ve stovkách korun. Zakladatel galerie Aleš Hodina k tomu říká: „Chceme nabídnout lidem umění za dostupné ceny. Tak, aby si mohli koupit originální díla třeba i za méně, než prefabrikované kopie z hypermarketů. A rozhodně za méně, než za kolik nabízejí obrazy neznámých malířů některé jiné galerie nebo antikvariáty. S trochou nadsázky říkám, že naše ceny končí tam, kde ostatní začínají."

V Galerii Český ráj se ale snaží uspokojit i zájemce o díla slavných autorů. Kromě velkého plátna Jaroslava Klápštěho tu narazíte třeba na obrazy Viktora Olivy, Františka Tichého, Adolfa Liebschera, Václava Hejny nebo Františka Cíny Jelínka. Skutečně tak platí heslo, které má galerie ve své logu: Obrazy pro každého.

Související články:

V Galerii Český ráj otevřou výstavu obrazů Barbory Kuňákové

V Galerii Český ráj zahájí novou výstavu regionálních autorů

Na Všeni otevřeli novou Galerii Český ráj

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Voda z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody v Turnově je aktuálně pitná

Aktuální laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody v Turnově byly provedeny 14. listopadu 2018. Oba prameny jsou pitné. „Odbor životního prostředí turnovské radnice obdržel výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i Boží voda. Voda vyhovuje hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Pramen je tedy pitný," potvrdila tisková mluvčí města Turnov Zdenka Štrauchová.

ZŠ Turnov 28. října zve na přednášky pro rodiče a veřejnost

Dvě zajímavé přednášky se uskuteční během listopadu v turnovské základní škole 28. října. Vstup zdarma. První přednáška je 22. 11. od 15.30 a od 17.30 na téma Jdeme jinou cestou naproti školní úspěšnosti. Lektorem bude Petr Klus - speciální pedagog, logoped, který bude povídat o příčinách školní neúspěšnosti a o možném řešení tohoto problému. Podruhé se škola otevře rodičům a široké veřejnosti 28. 11. 2018 v 15.30 na téma Talent jako problém. Lektorka Hana Drahoňovská přiblíží charakteristiky nadaných dětí i s jejich možnými problémy, naučí vás rozpoznávat jednotlivé typy talentů (i utajených) a další.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský odborník bude působit i v jablonecké a jilemnické nemocnici
Liberecký kraj chce v příštím roce proinvestovat téměř 700 milionů
Přehled fotbalových výsledků 15. podzimního kola
Turnov nedokázal vyzrát na posílené Pardubice
FOTO: Turnov v poháru vzdoroval superligovému Liberci

Nejčtenější články

16.11.: Policie dopadla muže, který měl přepadnout prodejnu v Libštátě
18.11.: Přehled fotbalových výsledků 15. podzimního kola
18.11.: Obrazem: Na vrchlabském náměstí si připomněli Sametovou revoluci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT