Umění mezi poli aneb ve Všeni vyrostla Galerie Český ráj

17.05.2018 10:24:11 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Všeň

Umění mezi poli aneb ve Všeni vyrostla Galerie Český ráj

Na jednom z nejméně očekávaných míst v českorajské Všeni loni vznikla obrazová galerie, která má dnes ve svých sbírkách už okolo 400 děl různých autorů. Většinu z nich lze koupit za ceny do 1000 korun.

Všeň je obec ležící jen několik kilometrů od Turnova a přibližně stejná vzdálenost ji dělí i od dálnice D10 spojující Prahu s Libercem. Přestože letos slaví už 700 let své existence, donedávna byla známá spíše jen jako turistické místo v Českém ráji než jako centrum umění. To se však změnilo loni, kdy v budově patřící společnosti AGRA byla otevřena Galerie Český ráj.

Od té doby zde proběhlo už několik vernisáží. Největší úspěch mělo představení děl regionálních autorů vystavených v galerii. Tito malíři spjatí s Českým rájem - Jaroslav Klápště, Miroslav Šilhán, Eduard Brabenec a další - ve své tvorbě často zachycovali zdejší krajinu, vesničky, skalní města... Na jejich práci navazují i současní autoři prezentovaní na vernisáži, jako je například Iveta Kleinová.

Galerie se zaměřuje i na moderní umění. Letos na jaře zde své pozitivní obrazy prezentovala mladá malířka Barbora Kuňáková. Najdete zde ovšem i abstrakce Reného Götze nebo Milana Čiháka, jinak též výborného krajináře.

Velkou část sbírky tvoří obrazy méně známých autorů, které lze koupit za ceny jen ve stovkách korun. Zakladatel galerie Aleš Hodina k tomu říká: „Chceme nabídnout lidem umění za dostupné ceny. Tak, aby si mohli koupit originální díla třeba i za méně, než prefabrikované kopie z hypermarketů. A rozhodně za méně, než za kolik nabízejí obrazy neznámých malířů některé jiné galerie nebo antikvariáty. S trochou nadsázky říkám, že naše ceny končí tam, kde ostatní začínají."

V Galerii Český ráj se ale snaží uspokojit i zájemce o díla slavných autorů. Kromě velkého plátna Jaroslava Klápštěho tu narazíte třeba na obrazy Viktora Olivy, Františka Tichého, Adolfa Liebschera, Václava Hejny nebo Františka Cíny Jelínka. Skutečně tak platí heslo, které má galerie ve své logu: Obrazy pro každého.

Související články:

V Galerii Český ráj otevřou výstavu obrazů Barbory Kuňákové

V Galerii Český ráj zahájí novou výstavu regionálních autorů

Na Všeni otevřeli novou Galerii Český ráj

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldský kynolog se stal mistrem ČR v závodě záchranných psů

Ve dnech 7. a 8. září 2018 se kynolog HZS Libereckého kraje nstržm. Václav Vančura zúčastnil závodu záchranných psů. Závod s mezinárodní účastí byl zaměřený na plošné pátrání po osobách a pořádal ho Svaz záchranných brigád kynologů ČR ve spolupráci s MV - Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR. Díky vynikajícímu finiši Václav Vančura se psem Bellou celou sotěž vyhrál. Více podrobností

Palackého ulice v Turnově se připravuje na úplnou uzavírku

Úplná uzavírka bude v termínu od 19. do 23. 9. 2018. Přes ulici Palackého v Turnově nebude fungovat napojení do ulic Trávnice ani Krajířova, jako tomu je doposud. Po dobu úplné uzavírky bude přístup do této lokality realizován obousměrně ulicí Jiráskova. Od 19. do 21. 9. 2018 bude přístup na autobusové nádraží zajištěn ze strany od mostu přes Jizeru a bude řízen světelnou signalizací střídavě v jednom pruhu. Ve dnech 22. a 23. 9. 2018 přístup na autobusové nádraží nebude možný! Více informací a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilský Lukáš David je vicemistr republiky OVOV
Florbalisté i florbalistky TJ Turnov na úvod sezony vyhrávají
V Turnově se hraje volejbalový pohár žen
Svatohubertská slavnost na hradu Valdštejn 2018
Město Semily odkoupí pozemky pod Riegrovou a Kamenického stezkou

Nejčtenější články

15.09.: FOTO: Na budově nádraží v Turnově dokončili 2. etapu rekonstrukce
16.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola
16.09.: Hrající trenér Petřík zajistil Přepeřím tři body

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT