Úpravna vody v Příkrém má nyní nejmodernější technologii

19.02.2015 18:37:05 | Autor: Pavel Charousek, TvA | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Příkrý

Úpravna vody v Příkrém má nyní nejmodernější technologii

Dlouhých sedm let trvala příprava a vlastní realizace generální opravy úpravny vody v Příkrém, odkud je kvalitní pitná voda dodávána do okolních obcí, především do města Semily a do Benešova u Semil a Chuchelny. Ve středu byl projekt slavnostně ukončen za přítomnosti hostů.

Po miliardové akci Čistá Jizera, která znamenala opravy a výstavbu nových kanalizačních a vodovodních sítí v šesti městech bývalého okresu Semily, se v Příkrém jedná o největší vodárenskou investici v regionu v posledních letech. „Z minulosti jsme zdědili velmi zanedbanou síť vodáren a úpraven vody, ale naštěstí se nám daří shánět  peníze na opravu těchto tak důležitých zařízení  pro každodenní život měst a obcí," uvedl při slavnostní zprovoznění úpravy vody v Příkrém ve středu 18. února předseda Rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Ten zmínil především pozitivní atmosféru, která vysoce komplikovanou stavbu provázela. Současně také vyzdvihl profesionalitu firem, které zde podle něho odvedly výbornou práci a zejména zvládly společně s provozními pracovníky úpravny vyřešit klíčový problém díla, kterým byla rekonstrukce za plného provozu.

Slavnostní otevření úpravny vody v Příkrém po generální opravě<br />Autor: Pavel Charousek

Pitnou vodou je z Příkrého zásobováno zhruba devět tisíc lidí, náklady na rekonstrukci úpravny vody byly ve výši necelých 70 milionů korun bez DPH. Z toho dotace z EU byla 45,5 milionu korun, 2,7 milionu poukázal Státní fond životního prostředí. Na financování stavby se také podílely město Semily a obce Benešov u Semil a Chuchelna. 

Investorem stavby bylo Vodohospodářské sdružení Turnov. Vlastní stavební práce provedlo Sdružení Příkrý, ve kterém se sdružily firmy: VCES, a. s., Praha, HAKOV, a. s., Hranice a VODA CZ s. r. o. Hradec Králové. Projektantem byly firmy ENVI-PUR s. r. o., Praha a PROFES PROJEKT s. r. o., Turnov.

Jak uvedl bývalý investiční technik VHS a současný místostarosta města Lomnice nad Popelkou Zdeněk Rajm, v Příkrém v podstatě zůstaly pouze obvodové zdi. Rekonstrukce spočívala v kompletní výměně technologie a rekonstrukce stavebních částí všech stávajících objektů včetně kalových polí, ve vybudování nového objektu hrubého předčištění, ve výstavbě nové akumulace a ve výměně všech podzemních sítí v areálu. V rámci rekonstrukce byl také vybudován nový objekt česlovny se strojním odstraněním mechanických nečistot pronikajících z odběrného místa povrchové vody do akumulace surové vody. Jednou z klíčových nových staveb bylo i dobudování druhé akumulace pitné vody, která je připravena zejména jako rezerva pro období údržby. Práce v Příkrém začaly v říjnu 2013, trvaly tedy necelý rok a půl.

Slavnostní otevření úpravny vody v Příkrém po generální opravě<br />Autor: Pavel CharousekŽe Semilům teoreticky hrozilo přerušení dodávky pitné vody z důvodu špatného technického stavu úpravny, připomněl místostarosta města Vladimír Šimek a zároveň ocenil, že tento problém investor s firmami ani na chvíli nepřipustil. 

 Milan Kuchař, generální ředitel společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, které jsou provozovatelem úpravny vody, doplnil, že rekonstrukce probíhala za nepřetržitého provozu, což neslo velké nároky na provozní zaměstnance. Podle něho byla důležitá i skutečnost, že se zde podařilo získat dotaci z Evropské unie, díky níž je v Příkrém instalována nejmodernější technologie úpravy pitné vody, kterou lze ve světě získat!

Poděkování patří všem, kteří se na stavbě podíleli - od provozních zaměstnanců přes pracovníky stavebních firem a investora stavby.

Aktuálně VHS Turnov připravuje rekonstrukci druhé největší úpravny v okrese - v Turnově, Nudvojovicích; zhruba v polovině je nyní další klíčová akce, kterou je odkanalizování Rovenska pod Troskami.

Nedávné projekty VHS Turnov:

Maloskalští si oddychli. Kanalizace a vodovod jsou dokončeny

Odstartovala největší investiční akce v Rovensku pod Troskami

Práce na úpravně vody v Příkrém pokračují

Symbolicky 28. října otevřeli v Turnově zrekonstruovanou ulici

VHS Turnov dokončil velkou akci na Spálově a další spouští v Příkrém

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Adventní okénka s betlémy v Kittelově domě v Krásné

Společensko-kulturní prostor Kittelova muzea nabízí v rámci současných proti pandemických opatření od neděle 29. listopadu 2020 výstavu v oknech. Připravena jsou nasvícená výstavní adventní okénka, ve kterých mohou lidé v přízemí Kittelova domu spatřit patnáct betlémů ze sbírky pana Ivana Tišnovského z Vysokého nad Jizerou. Více podrobností

Mikulášská nadílka v turnovské Ponorce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace se letošní rodinné setkání s Mikulášem, andělem a čertem v pátek 4. prosince v turnovské Žluté ponorce uskuteční! Setkání bude tentokrát probíhat venku, po rodinách za omezeného počtu osob a bez doprovodného společného programu. Pro účast je nutné si domluvit a rezervovat termín viz kontakty. Setkání s M.A.Č. probíhají klidně - individuálně (po rodinách, skupinkách). Přihlášky: 722 642 287, 481 311 364, info@ponorkaturnov.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově
FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
Semilská lávka k poště má být dokončena 30. listopadu
Vláda od 3. prosince uvolní opatření. Znovu se otevřou obchody i služby

Nejčtenější články

27.11.: Zasněžené Benecko objektivem Zdeňka Horáka
29.11.: FOTO: Vánoční strom v Semilech se rozzářil i bez slavnosti
27.11.: Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT