V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

25.01.2018 19:48:57 | Autor: Jana Kepková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

Turnovský spolek ZAzemí letos rozjíždí projekt komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Cílem je utvoření férového partnerství mezi místními zemědělci a spotřebiteli.

„Chceme poznat svého farmáře a podpořit ho pravidelným odběrem smluvených plodin pocházejících z ekologicky šetrného zemědělství," vysvětluje členka spolku Irena Holiday. První informativní schůzka se zájemci a pěstiteli proběhne v pondělí 29. ledna od 18 hodin v sále Žluté ponorky v Turnově.

Komunitou podporované zemědělství je model lokálního a šetrného hospodaření, který už řadu let funguje na mnoha místech po celém světě. „Nápad vytvořit KPZ tady vznikl díky tomu, že jsem chtěla více domácích a ekologických produktů. Musela jsem si pro ně jezdit po známých - k někomu pro med, k někomu zase pro vajíčka, mrkev nebo jablka. Díky KPZ to někdo objede místo mě a bedýnku se všemi věcmi mi doveze," říká Holiday.

Zemědělci a odběratelé se mezi sebou mohou domluvit, o jaké plodiny by byl největší zájem, a podle toho také zasít. V nabídce však určitě bude kořenová zelenina, saláty, květák, cibule, pórek, brambory, tuříny, cukety a dýně. Odběratelé budou moci v průběhu roku zemědělce navštěvovat, pomáhat jim na poli nebo se jen tak zajet podívat, jak se úrodě daří.

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ<br />Autor: Archiv ZAzemí, z. s. Úroda se mezi spotřebitele bude rozdělovat jednou či dvakrát týdně. Platit se bude dopředu, asi dva až tři krát za sezonu, přičemž částka za jeden podíl by se měla pohybovat okolo 240 až 280 korun. Jediným závazkem spotřebitelů je, že budou plodiny odebírat po celou sezonu - tedy od dubna do října. „Poté bychom chtěli dělat i zimní bedýnky, ve kterých by bylo třeba sušené ovoce, medy, kozí sýry a vajíčka," plánuje Holiday. Zároveň zdůrazňuje, že vše je jen otázka domluvy mezi spotřebiteli a zemědělci.

První schůzka se bude konat v pondělí 29. ledna od 18 hodin ve Žluté ponorce v Turnově. Zájemci se však mohou přihlásit až do konce března, a to přes email uvedený na webových stránkách spolku: www.zazemi-turnov.cz. „Když si mrkev koupím tímto způsobem, zasadím se o zdravější přírodu a zdraví svých dětí. Podpořím lokální zemědělce a místní rozvoj, a to bez toho, abych byla nějaká aktivistka a musela pro to něco víc dělat," shrnuje největší výhody projektu Holiday.

Spolek ZAzemí v Turnově od roku 2014 provozuje komunitní zahradu na Šetřilovsku, kde si lidé mohou za tři sta korun ročně pronajmout část půdy k vlastnímu obhospodařování. Letos si spolek pronajal i další zahradu v Nudvojovicích, která je oplocená a v rovině. Vhodná tak bude především pro rodiny s dětmi, které tam budou mít zázemí a možnost trávit čas v kontaktu s přírodou. V zimě pak pořádají cestovatelské besedy s večeří, promítání filmů z Jednoho světa nebo bleší trhy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou

Tanvaldští hasiči budou jezdit k zásahům novou cisternou Tanvaldští hasiči se těší novému přírůstku do své „stáje". Nově budou k mimořádným událostem jezdit novou Scanií P440 B4×4 řady XT o rozvoru 4 550 mm, kterou vyrobila firma KOBIT, spol. s.r.o. Zbrusu nová CAS 20/3500/210 - S2T je provedena v červené barvě v odstínu RAL 3024. Motor je řadový šestiválcový o výkonu 324 kW. Agregát spolupracuje s automatizovanou převodovkou Opticruise s hydrodynamickým retardérem. Přední náprava je odpružena listovými pery, zadní vzduchovými měchy s možností úpravy výšky CAS. Článek s fotogalerií na Našem Jablonecku

V Jablonci ocenili nejlepší orientační běžce za rok 2019

Slavnostní vyhlášení nejlepších orientačních sportovců roku 2019 se uskutečnilo v sobotu 23. listopadu v Jablonci nad Nisou. Vítězové byli vyhlášeni ve čtyřech disciplínách - pěším orientačním běhu, mountain bike orienteering neboli MTBO, v lyžařském orientačním běhu a trail-o čili orientační disciplíně zaměřená na čtení a správnou interpretaci map. V nejsledovanější kategorii, pěším orientačním běhu, zvítězil počtvrté v řadě Vojtěch Král z klubu SK Severka Šumperk, na druhém místě skončila Denisa Kosová z klubu OK 99 Hradec Králové. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
FOTO: Sytovská madona je lákadlem semilské výstavy Vánoce v muzeu
Správa KRNAP letos zpracovala 52 000 m3 kůrovcem napadeného dřeva
Turnovské volejbalistky jednou porazily vedoucí Děčín/ Rumburk
Rada kraje jmenovala nové ředitele škol v Železném Brodě a Liberci

Nejčtenější články

08.12.: FOTO: Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
08.12.: FOTO: První ročník Mikulášského běhu v Semilech se povedl
07.12.: Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT