V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

25.01.2018 19:48:57 | Autor: Jana Kepková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

Turnovský spolek ZAzemí letos rozjíždí projekt komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Cílem je utvoření férového partnerství mezi místními zemědělci a spotřebiteli.

„Chceme poznat svého farmáře a podpořit ho pravidelným odběrem smluvených plodin pocházejících z ekologicky šetrného zemědělství," vysvětluje členka spolku Irena Holiday. První informativní schůzka se zájemci a pěstiteli proběhne v pondělí 29. ledna od 18 hodin v sále Žluté ponorky v Turnově.

Komunitou podporované zemědělství je model lokálního a šetrného hospodaření, který už řadu let funguje na mnoha místech po celém světě. „Nápad vytvořit KPZ tady vznikl díky tomu, že jsem chtěla více domácích a ekologických produktů. Musela jsem si pro ně jezdit po známých - k někomu pro med, k někomu zase pro vajíčka, mrkev nebo jablka. Díky KPZ to někdo objede místo mě a bedýnku se všemi věcmi mi doveze," říká Holiday.

Zemědělci a odběratelé se mezi sebou mohou domluvit, o jaké plodiny by byl největší zájem, a podle toho také zasít. V nabídce však určitě bude kořenová zelenina, saláty, květák, cibule, pórek, brambory, tuříny, cukety a dýně. Odběratelé budou moci v průběhu roku zemědělce navštěvovat, pomáhat jim na poli nebo se jen tak zajet podívat, jak se úrodě daří.

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ<br />Autor: Archiv ZAzemí, z. s. Úroda se mezi spotřebitele bude rozdělovat jednou či dvakrát týdně. Platit se bude dopředu, asi dva až tři krát za sezonu, přičemž částka za jeden podíl by se měla pohybovat okolo 240 až 280 korun. Jediným závazkem spotřebitelů je, že budou plodiny odebírat po celou sezonu - tedy od dubna do října. „Poté bychom chtěli dělat i zimní bedýnky, ve kterých by bylo třeba sušené ovoce, medy, kozí sýry a vajíčka," plánuje Holiday. Zároveň zdůrazňuje, že vše je jen otázka domluvy mezi spotřebiteli a zemědělci.

První schůzka se bude konat v pondělí 29. ledna od 18 hodin ve Žluté ponorce v Turnově. Zájemci se však mohou přihlásit až do konce března, a to přes email uvedený na webových stránkách spolku: www.zazemi-turnov.cz. „Když si mrkev koupím tímto způsobem, zasadím se o zdravější přírodu a zdraví svých dětí. Podpořím lokální zemědělce a místní rozvoj, a to bez toho, abych byla nějaká aktivistka a musela pro to něco víc dělat," shrnuje největší výhody projektu Holiday.

Spolek ZAzemí v Turnově od roku 2014 provozuje komunitní zahradu na Šetřilovsku, kde si lidé mohou za tři sta korun ročně pronajmout část půdy k vlastnímu obhospodařování. Letos si spolek pronajal i další zahradu v Nudvojovicích, která je oplocená a v rovině. Vhodná tak bude především pro rodiny s dětmi, které tam budou mít zázemí a možnost trávit čas v kontaktu s přírodou. V zimě pak pořádají cestovatelské besedy s večeří, promítání filmů z Jednoho světa nebo bleší trhy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření pumptrackové dráhy v Turnově pro zkušební jízdy!

Ve středu 12. a ve čtvrtek 13. srpna 2020 budou oba okruhy pumptrackové dráhy uzavřené. Bude zde probíhat nástřik vodicích čar, směrovek a dalších prvků. „Prosíme o striktní dodržování zákazu. Pokud čáry někdo rozjezdí, tak to bude neopravitelné a budeme se na to koukat dalších několik let," řekl iniciátor projektu Marek Slavík. Slavnostní otevření je naplánováno na sobotu 29. srpna. Podrobný program bude ještě upřesněn. Předchozí článek o turnovském pumptracku

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Koncert v kostele sv. Vavřince připomene 670. výročí města Jilemnice
Aneta Langerová zazpívá v Harrachově
FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
Bára Hůlková byla v dálce jen dva centimetry od bronzové medaile

Nejčtenější články

11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
11.08.: FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT