V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

25.01.2018 19:48:57 | Autor: Jana Kepková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově vznikne komunitou podporované zemědělství

Turnovský spolek ZAzemí letos rozjíždí projekt komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Cílem je utvoření férového partnerství mezi místními zemědělci a spotřebiteli.

„Chceme poznat svého farmáře a podpořit ho pravidelným odběrem smluvených plodin pocházejících z ekologicky šetrného zemědělství," vysvětluje členka spolku Irena Holiday. První informativní schůzka se zájemci a pěstiteli proběhne v pondělí 29. ledna od 18 hodin v sále Žluté ponorky v Turnově.

Komunitou podporované zemědělství je model lokálního a šetrného hospodaření, který už řadu let funguje na mnoha místech po celém světě. „Nápad vytvořit KPZ tady vznikl díky tomu, že jsem chtěla více domácích a ekologických produktů. Musela jsem si pro ně jezdit po známých - k někomu pro med, k někomu zase pro vajíčka, mrkev nebo jablka. Díky KPZ to někdo objede místo mě a bedýnku se všemi věcmi mi doveze," říká Holiday.

Zemědělci a odběratelé se mezi sebou mohou domluvit, o jaké plodiny by byl největší zájem, a podle toho také zasít. V nabídce však určitě bude kořenová zelenina, saláty, květák, cibule, pórek, brambory, tuříny, cukety a dýně. Odběratelé budou moci v průběhu roku zemědělce navštěvovat, pomáhat jim na poli nebo se jen tak zajet podívat, jak se úrodě daří.

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ<br />Autor: Archiv ZAzemí, z. s. Úroda se mezi spotřebitele bude rozdělovat jednou či dvakrát týdně. Platit se bude dopředu, asi dva až tři krát za sezonu, přičemž částka za jeden podíl by se měla pohybovat okolo 240 až 280 korun. Jediným závazkem spotřebitelů je, že budou plodiny odebírat po celou sezonu - tedy od dubna do října. „Poté bychom chtěli dělat i zimní bedýnky, ve kterých by bylo třeba sušené ovoce, medy, kozí sýry a vajíčka," plánuje Holiday. Zároveň zdůrazňuje, že vše je jen otázka domluvy mezi spotřebiteli a zemědělci.

První schůzka se bude konat v pondělí 29. ledna od 18 hodin ve Žluté ponorce v Turnově. Zájemci se však mohou přihlásit až do konce března, a to přes email uvedený na webových stránkách spolku: www.zazemi-turnov.cz. „Když si mrkev koupím tímto způsobem, zasadím se o zdravější přírodu a zdraví svých dětí. Podpořím lokální zemědělce a místní rozvoj, a to bez toho, abych byla nějaká aktivistka a musela pro to něco víc dělat," shrnuje největší výhody projektu Holiday.

Spolek ZAzemí v Turnově od roku 2014 provozuje komunitní zahradu na Šetřilovsku, kde si lidé mohou za tři sta korun ročně pronajmout část půdy k vlastnímu obhospodařování. Letos si spolek pronajal i další zahradu v Nudvojovicích, která je oplocená a v rovině. Vhodná tak bude především pro rodiny s dětmi, které tam budou mít zázemí a možnost trávit čas v kontaktu s přírodou. V zimě pak pořádají cestovatelské besedy s večeří, promítání filmů z Jednoho světa nebo bleší trhy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Plakát 1. setkání zájemců o KPZ

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Podzimní provoz kompostárny na Malém Rohozci

Kompostárnu na Malém Rohozci mohou Turnováci využívat v měsíci říjnu i v listopadu 2019. S příchodem podzimu a podzimních prací na zahradách, je dobré připomenout, že kompostárnu mohou občané využívat v měsíci říjnu každé pondělí, středu a pátek od 9 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 12 hodin. Kompostárna bude uzavřena ve státní svátek v pondělí 28. října. Kompostárna bude otevřena i v měsíci listopadu, a to ve stejné dny, avšak jen do 16 hodin. Sobota zůstává stejná od 9 do 12 hodin. Pokud vlastníte biopopelnice, jejich svoz proběhne vždy ve středu a ve čtvrtek, dle jednotlivých lokalit ve městě Turnov.

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kurz Sherlock v Jilemnici naučí seniory rozumět internetu a médiím
Turnovské kadetky v Hronově prohrály dva tie-breaky
Závody Běhu republiky nejen v Lomnici nad Popelkou
Krajský přebor: Čtvrtá výhra v řadě vynesla Turnov na třetí místo
Kahovec a Sodoma zazpívají na společném koncertě v Jablonečku

Nejčtenější články

20.10.: Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
19.10.: Policisté kontrolovali řidiče v celém Libereckém kraji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT