V archívu zahájili výstavu malíře a cestovatele Vladimíra Tesaře

18.01.2012 11:27:12 | Autor: Ivo Navrátil | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V archívu zahájili výstavu malíře a cestovatele Vladimíra Tesaře

Ve státním okresním archívu v Semilech proběhla v pátek 13. ledna vernisáž výstavy Vladimíra Tesaře Deníky z cest. Na svého přítele zavzpomínal profesor Ivo Kořán a skladby Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka zahrály Miroslava Jeřábková a Iva Malá.

Nemenším zážitkem bylo slyšet ukázky z Tesařova benátského deníku, a to v úchvatném podání herečky Marty Hrachovinové: „Konečně Venezia - kouzelné Benátky. Opravdu jsou takové, takové, jako kousek dětské pohádky. Starý svět, kde neexistují auta, kde stále cítíš a vidíš a slyšíš vodu. Vodu, která to vše kolébá, obráží a krášlí. Každý dům je jiný, a jiný je každý most i můstek. Zamotal jsem se do těch můstků a úzkých, tak úzkých uliček, a zdálo se mi, že už tak navždy zůstanu. Toulal jsem se nocí, černou benátskou nocí, uličkami plných koček, historie a pověstí, plných tajemství. Posedával jsem na můstkách, díval se na hvězdy ve vodě a čichal jsem tisíceré vůně a pachy, od rybích tržišť až po vůni smolou natřených gondol."

V šedesátých letech 20. století se mladý Vladimír Tesař rozjel po Evropě a lačně do sebe nasával nové dojmy a podněty. Zachycoval je fotoaparátem, ale často bral do ruky i náčrtník nebo silný blok a vodovými barvami nebo jen tuší zachycoval prchavé okamžiky, nálady a atmosféru uliček v Itálii, Francii, Řecku a dokonce i v Rusku. V té době byl již uznávaným knižním grafikem, jeho ilustrace patřily k nejlepším, jak o tom svědčí dlouhá řada cen. Věnoval se také malbě, grafice, kresbě, filmovému plakátu, scénografii i animovanému filmu. Velký zájem o jeho dílo byl i v zahraničí. Za Husákovy normalizace však cesty za poznáním svobodného světa najednou skončily.

Zbyly jen stovky kreseb, po úmrtí jejich tvůrce roku 2008 pečlivě uchovávaných jeho životní družkou, paní Hanou Tesařovou. Ta také z nich pro Semily vybrala krásnou kolekci, s níž se můžeme seznámit až do konce února ve státním okresním archivu.

Na závěr další úryvek z Tesařova deníku: „Tolik by se tu dalo nakreslit. Jen ten čas. A čas mne neustále pronásleduje. Unikám mu znovu do noci parníkem na pobřeží Lido. Voda nasákla tmou. Pláže jsou již zavřeny a jdu asi devět kilometrů k volnému moři. Je noc, hluboká noc a v dáli slyším italské písně. Blížím se k nim, míjím ony hlasy a jsem zase sám a cikády. Cítím písek, jemný prohřátý písek a moře. Moře je černé, a když plavu, světélkuje. Jsem daleko od břehu, ležím na vodě a dívám se na hvězdy. Velký vůz a Severka. Nohy mám tím směrem, kde je Praha, a voda, měkká voda, mě ukolébává. Mám najednou tolik času ..."

Související články k výstavám v okresním archívu:

Obrazem: Vernisáž výstavy Užitek – prožitek

Obrazem: Vernisáž výstavy Užitek – prožitek

Pozvánka na výstavu: Umění nepatří jen za vitrínu

Příběhy třetího odboje ještě do pátku v okresním archívu

Kniha Zmizelé Semilsko byla slavnostně pokřtěna v archívu

FOTO: Zahájení výstavy pohlednic Semil a okolí v archívu

FOTO: Zahájení výstavy pohlednic Semil a okolí

Více o dalších výstavách čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Mikulášská nadílka v turnovské Ponorce

Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace se letošní rodinné setkání s Mikulášem, andělem a čertem v pátek 4. prosince v turnovské Žluté ponorce uskuteční! Setkání bude tentokrát probíhat venku, po rodinách za omezeného počtu osob a bez doprovodného společného programu. Pro účast je nutné si domluvit a rezervovat termín viz kontakty. Setkání s M.A.Č. probíhají klidně - individuálně (po rodinách, skupinkách). Přihlášky: 722 642 287, 481 311 364, info@ponorkaturnov.cz.

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kraj zvažuje kvůli zrušení superhrubé mzdy zastavení dotací a investic
Řidič na mokré vozovce u Železného Brodu narazil do svodidel
O značku regionální produkt Český ráj je zájem, obdrželi ji noví výrobci
Policisté vyslyšeli výzvu a zařadili se do seznamu dárců krevní plazmy
Vánoční strom stojí od 24. listopadu na turnovském náměstí

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
23.11.: Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
24.11.: Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT