V Českém ráji pomáhal proti ohni vrtulník. Hasiči varují před dalšími požáry
09.06.2014 17:03:24 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj
Extrémně teplé a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů zejména v přírodním prostředí. O tom se v neděli přesvědčili hasiči i návštěvníci v turisticky známé lokalitě Českého ráje u skalní hradby za rybníkem Věžák. Požár zde zasáhl prostor 30x 30 metrů a na místo byly povolány čtyři jednotky hasičů, včetně vrtulníku.
„Přímo k místu se hasiči dostávali jen obtížně, poslední dva kilometry museli pouze pěšky. Zasahoval tady policejní vrtulník, který provedl celkem 17 shozů. Vodu nabíral přímo z hladiny Věžického rybníku," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.
Hasiči vrtulník cíleně naváděli, což nebylo ve skalním terénu vůbec snadné. Při hašení hasiči používali jednoduché hasební prostředky a místa několikrát překopávali. „Požár byl ohlášen v 10.43 hodin a jednotky se začaly vracet po 16. hodině. Mezi zasahujícími byli profesionální hasiči z Turnova, dobrovolní hasiči z Hrubé Skály, Karlovic a Turnova," upřesnila Štrauchová.
Požár v Českém ráji ale nebyl v posledních třech dnech v Libereckém kraji rozhodně jediný. Hasiči museli bojovat hned s několika lesními požáry. U těch největších v nepřístupném terénu pomáhal ještě dvakrát hasit policejní vrtulník. Páteční odpoledne a večer likvidovali hasiči lesní požár na Českolipsku v sídelní jednotce Tuhanec a policejní vrtulník ještě týž den navečer objevil další požár ve skalách nedaleko odtud. Šlo o oblast v sídelní jednotce Nedvězí u Dubé. „Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Kvůli zdolání požáru museli hasiči natáhnout dopravní vedení s velkým převýšením. Několik shozů provedl vrtulník, díky kterému se podařilo brzo zastavit plamenné hoření," uvedla mluvčí krajských hasičů.
Hasičům se tak možná hodilo nedávné rozsáhlé cvičení, kterého se zúčastnily profesionální i dobrovolné jednotky: Obrazem: Hasiči cvičili v Lomnici plnění vrtulníku hasební látkou.
V těchto dnech by se měl člověk podle doporučení hasičů v přírodě vyhnout použití zdrojů otevřeného ohně jako jsou sirky, cigareta, zapalovač nebo vařič. Jak hasiči upozorňují, i malá jiskra spadlá do jehličí, může způsobit rozsáhlý požár.
Související články
Léto už startuje: Na Kozákově začínají padat paraglidisti
V Libštátě kvůli střetu vlaku s autem evakuovali hasiči 67 lidí
Kvůli požáru evakuovali v Železném Brodě obytný dům
Obrazem: Hasiči cvičili v Lomnici plnění vrtulníku hasební látkou
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Silnice z Kuřívod na hranici kraje se dočkala rekonstrukce
Řidiči již mohou projet po 4,3 kilometru dlouhém zrekonstruovaném úseku silnice III/27235 od Kuřívod po hranici se Středočeským krajem. Stavbu za 53,5 milionu korun dokončila společnost Kuřívody SaM - COLAS, vzniklá spoluprací firem SaM silnice a mosty a COLAS CZ. Úsek je nyní bezpečný a připravený na každodenní provoz. „Jsem rád za další zrekonstruovanou silnici v Libereckém kraji. Naším cílem je zajistit bezpečné a plynulé silniční spojení v regionu. Letos kraj do oprav silnic a mostů investoval zhruba 1,27 miliardy korun, včetně prostředků ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských zdrojů," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.
Fúze českolipské a liberecké nemocnice nepotřebuje schválení
Jako bezproblémové hodnotí fúzi liberecké a českolipské nemocnice Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten v pondělí 8. propsince po posouzení transakce dospěl k závěru, že fúze nepodléhá povolení antimonopolního úřadu. Záměr fúze obou organizací, Krajské nemocnice Liberec, a. s. s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa, a. s. ve kterých je Liberecký kraj majoritním vlastníkem, pokračuje bez problému dál. ÚOHS pravomocně v souladu se zákonem ukončil správní řízení v této záležitosti. Podle sdělení, které v dané věci vydal, totiž obě nemocnice nejsou samostatnými soutěžiteli, protože již době před realizací plánované fúze jsou kontrolovány Libereckým krajem.
Nejnovější články
Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
Zimní sezonu v Harrachově odstartuje Skiopening
Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
Prezident dostal v Jablonci hodiny, jeho choť vánoční ozdoby
Nejčtenější články
12.12.: Hygodomu.cz – profesionální čistota u vás doma
11.12.: Analýza odhalila 42 rizikových míst, kde hrozí obcím zaplavení bahnem
12.12.: Jilemnické náměstí obsadí tradiční vánoční jarmark
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.