V Kuksu pořádají 8. ročník Slavností koní, historie a řemesel 2019

27.06.2019 10:06:18 | Autor: Kateřina Sekyrková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

V Kuksu pořádají 8. ročník Slavností koní, historie a řemesel 2019

První prázdninová neděle, tedy 30. červen 2019, přivede na Kuks už poosmé krásu koní a také mnohé historické souvislosti. Po generace předávaná práce s koňmi má své kouzlo a propojuje se s dalšími řemesly.

Organizátoři letos do Kuksu přivedou v rámci letošního tématu Tak jde čas kromě ukázek práce a aktivit koní také dosud existující řemesla, která jsou nepostradatelná, ačkoliv jsou v dnešní době mediálně přetlačená silnými stroji a technologiemi. Dětem význam řemesel připomene pohádka, dospělým pohled na práci.

Má stará pila, kosa a živý kůň ještě místo v tomto světě?

Ano, a rozhodně v lese. Právě prostřednictvím koní se vracíme k přírodě. V neděli se na Kuksu nejen strom ručně pokácí a kůň jej odveze, ale také nový strom zasadí. Tráva se poseká klasickou kosou, ale i senosečem. Důkazem živoucích řemesel budou na Kuksu nejen ukázky činnosti kovářů, sekáčů, kočích, koňských zubařů či včelařů, ale také workshopy. Ty proběhnou zcela nově v sobotu den před akcí a zájemci budou mít jedinečnou příležitost potkat se, pracovat a konzultovat věci s Josefem Jehličkou - odborníkem na kosení, nebo Petrem Vančurou - kočím, pro kterého je přibližování dřeva s pomocí koní denní prací i radostí.

Celoroční podpora koní a řemesel

Zamyšlení nad významem koní a souvisejících starých řemesel v dnešní době probíhá nejen během akce samotné, ale celoročně na webu a facebooku, kde jsou zveřejňovány novinky související s akcí (www.slavnostikonikuks.cz). Akce je propojena s projektem Stárneme spolu, který dlouhodobě podporuje koně a lidi na sklonku života.

Cíl akce

Právě setkávání řemesel je možností, jak je podpořit a připomenout jejich kouzlo. V době úžasných možností, kdy nám technika může pomoci od dřiny, jsme spolu s dřinou zahodili i zdravý rozum, trpělivost, fortel a poctivost. A jedním z takových setkání jsou právě připravované slavnosti na Kuksu, kde právě poctivá práce vytváří jedinečnou atmosféru založenou na spolupráci a respektu.

Vstupné na akci

Pořadatelé mají již tradičně připravený benefit pro diváky přijíždějící vlakem či držitele Rodinného pasu a Senior pasu. Cena vstupenky zahrnuje volný vstup na základní prohlídkový okruh hospitalem Kuks a expozici České farmaceutického muzea. Občerstvení je zajištěno díky spolupráci ověřených stánkařů.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Slavnosti koní, historie a řemesel pořádají v Kuksu
Na hradě Bezděz zpřístupní dlouhodobě uzavřený Templářský palác
Víkend bude patřit na Troskách a Grabštejnu nebojácným návštěvníkům
Obrazem: 23. Svatohubertská slavnost na Kuksu
Obrazem: Svatohubertská slavnost na Kuksu 2015

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Kvůli uzavřeným prvoligovým zápasům 18 fanoušků Jablonce přišlo podpořit fotbalisty na zápas proti Zlínu improvizovaně alespoň za bránu jabloneckého stadionu Střelnice. Jablonec i v deseti po vyloučení Plechatého vyhrál brankou Holíka 1:0. Podrobnosti a fotogalerie ze samotného zápasu: Rozhodl Radův překvapivý tah - Dočekal

Proběhne monitoring studní v Turnově

Společnost Global-Geo, s. r. o. informuje obyvatele města Turnov, že z důvodu projektové přípravy nové silnice I/35 na úseku Turnov - Úlibice bude na přelomu května a června 2020 firma objíždět obce, v jejichž blízkosti by měla stavba probíhat.  Cílem je změřit hladinu podzemní vody ve studních. Jediné co tedy potřebujeme, je aby občané byli o této skutečnosti informováni a umožnili nám přístup na pozemky, kde se studny nacházejí. „Katastrální území, která spadají pod město Turnov a kterých se monitoring bude týkat, jsou následující: Turnov, Mašov u Turnova. Nahlašujeme to takto předem na základě negativních zkušeností z minulosti, kdy nás lidé nechtěli pustit na zahradu z důvodu obav, že jsme podvodní prodejci. Děkuji všem za spolupráci a ochotu," uvedla za Global-Geo, s.r.o., Eva Pišvejcová.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Areál Maškovy zahrady v Turnově zahájí letní sezonu 20. června
Na jilemnickém náměstí už opět probíhají farmářské trhy
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Při stavbě vedení vysokého napětí u Pecky usazoval stožáry vrtulník
Jablonec rozezpívala ABBA

Nejčtenější články

27.05.: Kamion zablokoval silnici u Hodkovic
29.05.: Od 6. června opět autobusem až na Zlaté návrší
28.05.: Díky úpravě sazby DPH se malinko sníží ceny vodného a stočného

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT